Nynější Geosan Group a.s., závod Hradec Králové, provozuje dva obojživelné dozery KOMATSU typu D 155 W - 1. Podle Ing. Petra Kaplana, vedoucího střediska Vodohospodářské stavby Geosanu Group, závodu HK, jsou jejich hlavním využitím prohrábkové práce v korytech řek, pod vodou (všude tam, kam nedosáhnou suchozemské bagry, nebo kde je obtížná těžba z plovoucích zařízení) a opevňovací práce na dně a na březích, jako jsou kamenné záhozy, pohozy apod.
Obojživelný dozer KOMATSU je dlouhý 10 m a široký 4 m, na souši váží 43 500 kg. Může pracovat v hloubce 7 m, přičemž nad hladinu vyčnívá jen komín, který obsahuje výfukové a sací potrubí, sloužící naftovému motoru o výkonu 200 kW (270 koní), který pohání celý pneumaticko-hydraulický systém stroje.
Na vrcholu komínu je kromě signalizačního majáku umístěna i malá všesměrová anténa, pomocí které je stroj řízen vysílačkou. Pro případ selhání dálkového ovládání stroje je na strojovně umístěn malý ovládací panel, pomocí kterého může potápěč dopravit stroj na břeh.
Na zádi dozeru je rozrývač, vpředu je uzavíratelná radlice o obsahu 3,8 m3. Obojí je hydraulicky ovládáno. Po naplnění radlice se přiklopí ochranný štít, který brání rozplavení natěženého materiálu proudící vodou, a bagr se vydá ke břehu, kde předá materiál suchozemskému bagru nebo ho vyveze na tzv. deponii, a ihned odjíždí zpět do řeky. Stroj je schopný vyjet až na břeh, ale snižuje se tím efektivnost a výrazně zvyšují náklady. Efektivní je transport materiálu do 150 m, pokud je vzdálenost větší, vytvářejí se tzv. mezideponie, o které se pak postarají pojízdné pontony se suchozemskými bagry.
Na rozdíl od jiných říčních bagrů či jiných mechanismů k prohlubování řek, pracuje KOMATSU zcela samostatně, téměř nepřekáží v řečišti a nepotřebuje složité kotvení. Další nespornou výhodou je přesnost a čistota prohrábky. Na dně řeky za sebou nechává rovný nezpustošený povrch, břehové hrany krásně čisté. Pracuje s přesností 10 cm, a právě tato přesnost, samostatnost, ekologičnost a pohyblivost ho staví jednoznačně před konkurenci, čili suchozemce s dlouhými rameny.
Některé realizace obojživelného dozeru KOMATSU:
• Prohrábky na Labi: Labe, Střekov – Hřensko, odstranění nánosů v pl. km 68,900 – 109,300 – rok 2003 - 2004.
• Prohrábky na Vltavě: VD Kamýk – odstranění nánosů v korytě pod hrází – rok 2002. VD Orlík – odstranění nánosů v korytě pod hrází – rok 2002 - 2003. Odstranění nánosů ve zdrži jezu Klecany – rok 2003. Odstranění nánosů ve zdrži jezu Dolany – rok 2003, 2004.
• Prohrábky na Berounce: Mokropsy - Kazín - 2004.