Stavebnictví a interiér - Stavební technika - AGROjournal - iStavebníctvo.sk - Výrobek roku - Vega s.r.o.
Stavební technika – stavební stroje a jiná mechanizace


[Vytisknout článek]
Datum: 4. 4. 2005 | Obor: Stavební stroje pro zemní práce jiné

Sací bagr – nová technologie zemních prací

Autor: Roman Janoušek, Ivo Hutira
Fotografie: Archiv firmy
Kontakt: HUTIRA-BRNO s.r.o.
Sací bagr představuje alternativní a k okolnímu prostředí šetrnou technologii pro zemní práce. Na rozdíl od klasických technologií dochází k minimalizaci montážní jámy, práce jsou zejména v zasíťovaném území rychlejší a celkově „čistější“. Sací bagr lze využít všude tam, kde je potřeba něco odsát.
Dne 15. 3. 2005 jsme se zúčastnili ukázky prací se sacím bagrem, patřícím brněnské firmě HUTIRA. Ukázka prací na údržbě sí.ového kolektoru probíhala v centru Brna, za plného provozu. Z hloubky 8 m byl materiál odsáván do kontejneru vozidla. Tím došlo k podstatnému zkrácení času potřebného k provedení prací.


Sací bagr

Sací bagr firmy HUTIRA, konkrétně typ DINO 3 je řešen jako nástavba na podvozku tříosého nákladního automobilu Renault. Pro svoji činnost sání využívá vysoce výkonného ventilátoru, který je poháněn z motoru vozidla. Konstrukce sacího bagru plně odpovídá požadavkům směrnice Evropského společenství 98/37/EG. Stroj je vyráběn v souladu se směrnicemi VDMA.


ČKD Blansko - čištění kalové jímky

Brno - práce v chodníku

Nasátí zeminy, kamenité drtě a dalších materiálů do průměru 250 mm a hmotnosti až 20 kg je prováděno pomocí pružné sací hadice. S touto hadicí je možné pomocí hydraulického systému pohybovat ve třech osách. Bez prodlužovacího nástavce hadice dosáhne do hloubky 1,2 m, s prodlužovacím nástavcem je možno pracovat až 8 m pod povrchem. Sací hadicí je přes filtrační jednotku nasátý materiál dopraven do odděleného sběrného kontejneru o objemu cca 9 m3, umístěném na vozidle. Přefiltrovaný vzduch je odváděn přes tlumič ven z pracovní nástavby vozidla. Kontejner se vyprazdňuje do strany, střed otáčení má 1,6 m nad zemí. Díky tomuto řešení je umožněno jeho vyprazdňování i do přistavených kontejnerů. Sací bagr vychází z principu pneumatické dopravy.


ČKD Blansko - čištění kalové jímky


Havárie vodovodního potrubí - Brno, Hybešova

Ventilátor poháněný pohonem nosného vozidla vytváří proud vzduchu o potřebném podtlaku. Dvouokruhová hydraulická soustava se stará o zásobování energií všech provozovaných spotřebičů. Dálkovým ovládáním (nebo pomocí ovládací skříně) lze řídit funkce potřebné pro nasávání odstraňovaného materiálu. Díky tomuto řešení může obsluha řídit sací bagr z místa odsávání. Stroj konstrukčně sestává ze tří hlavních celků. Jsou to – filtrační prostor, sběrný kontejner a strojovna s vestavěným ventilátorem a tlumičem zvuku. Odtud ze stroje odchází přefiltrovaný vzduch. Ve filtračním prostoru a sběrném kontejneru je integrovaný patentovaný 3-stupňový vysoce výkonný jemně filtrační systém – MTS.


Brno, centrum - čištění sí.ových kolektorů (v podzemí)

Brno, centrum - čištění sí.ových kolektorů (pohled z ulice)

Firma HUTIRA svůj sací bagr úspěšně používá od dubna 2004. Díky nabytým zkušenostem byl bagr doplněn o ruční a speciální nářadí a vybavení zejména pro různé varianty pracovního nasazení. Při práci do vzdálenosti 50 m je používáno kanalizační potrubí z PVC včetně redukcí a kolen.
Používaná kolena mají úhel 15, max. 30 °, jinak hrozí jejich rozbití proudem nasávaného materiálu. Hrdla se kvůli snadnému rozebírání neutěsňují, tlaková ztráta je zanedbatelná. Sací potrubí se kvůli ztrátě výkonu neredukuje na méně než 200 mm.


Havárie vodovodního potrubí - Brno, Hybešova

Kašovitý a pastovitý materiál je vhodné nasávat s ředěním vodou, materiál se nelepí na sací potrubí. Praxí bylo ověřeno, že stroje je možno využívat i při teplotách pod bodem mrazu. Na veletrhu PYROS s ním obsluha předváděla odstranění vyproštění „zasypaného“ člověka, dále se bylo možno se strojem setkat na Expo Mokrá. Loni sací bagr firmy HUTIRA aspiroval na ocenění zlatou medailí na stavebním veletrhu IBF. Letos se pravděpodobně opět stane jedním z horkých favoritů na toto ocenění.
Doporučit článek:
Hlasuj, toto je kvalitní článek.
(Celkový počet hlasů: 80)
Kontakty:
HUTIRA-BRNO s.r.o.
Štefánikova 9a, 602 00 Brno
Tel.: 549 242 311
Fax: 541 219 763
E-mail: info(na)hutira.cz

Diskuze a dotazy

Nejnovější články ze stejného zdroje

reklama

Stavební stroje pro zemní práce jiné

Mobilné pracovné stroje pre frézovanie a mulčovanie

28. 2. 2013 | Kolektiv autorů (Stavební technika 1/2013)
Mobilné pracovné stroje pre frézovanie a mulčovanie  ilustrace

Frézy sú mobilné pracovné stroje, ktoré majú v praxi veľmi široké uplatnenie, od rekultivácie nevyužívaných poľnohospodárskych a lesných plôch, či špeciálnych ženijných prác v armáde až po údržbové práce na cestných komunikáciách. Predstavujú teda širokú škálu strojov určených pre rôzne pracovné technológie, čo určuje aj špecifikáich konštrukcie.

1 čtenářská reakce (poslední 12.4.2013 9:41), 99 hlasů

Zkušenosti s provozem sacího bagru MTS

16. 10. 2008 | Beatrice Hanáková (Stavební technika 5/2008)
Zkušenosti s provozem sacího bagru MTS  ilustrace

Ve stavebnictví existuje mnoho situací, při kterých se uplatní vysoce výkonný vysavač. Sacím bagrem MTS lze odsávat a přemísťovat mokré i suché materiály – vodu, kaly, bláto, prach, piliny, písek, zeminu, štěrk, kamení (až do průměru 20 cm a hmotnosti 20 kg). Významnou inovací je sací bagr s dálkově ovládanou třídílnou hydraulickou rukou.

2 čtenářské reakce (poslední 31.10.2008 12:30), 97 hlasů

Frézy značky FAE pro stavebnictví

13. 10. 2008 | Tomáš Strnad (Stavební technika 5/2008)
Frézy značky FAE pro stavebnictví ilustrace

Již čtrnáctý rok působí na našem trhu společnost SOME Jindřichův Hradec s.r.o. Za tuto dobu získala významné postavení mezi obchodními společnostmi v oblasti zemědělské, komunální a lesnické techniky.

Bez reakcí čtenářů, 100 hlasů

Zemné frézy - ich konštrukcia, význam a použitie v praxi

24. 2. 2006 | Ladislav Gulan, Juraj Ondruška² (Stavební technika 1/2006)
Zemné frézy - ich konštrukcia, význam a použitie v praxi ilustrace

V súčasných podmienkach problematika rekultivácie neobrábaných poľnohospodárskych plôch, lesných porastov po ťažbe, kalamitách, alebo zamorení náletom nadobúda čoraz väčšieho hospodárskeho významu. Tieto práce sa vyznačujú obyčajne pomerne veľkým rozsahom a potrebou rýchlej a efektívnej realizácie. Tieto podmienky možno splniť len s využitím výkonných mobilných pracovných strojov určených práve na rekultivačné technológie realizované často v náročných terénnych podmienkach.

Bez reakcí čtenářů, 113 hlasů

Copyright © 2001–2015 Vega společnost s ručením omezeným TOPlist