MONTABERT - Evropský výrobce kvalitního příslušenství pro demolice
Dnes je 21.11. – svátek slaví Albert

Seznamte se s tiltrotátory a příslušenstvím značky MRT

Zveřejněno: 25. 9. 2024

Nějak jsme si v posledních letech zvykli, že se na českém trhu v oblasti příslušenství objevuje záplava neznámých značek. Často mají společné to, že jsou podezřele levné, podezřele vypadají, nemají žádné reference a nikdo k nim nechce poskytovat servis (zpravidla proto, že nikomu se nechce studovat rychlokvaškové překlady z čínštiny). O to více potěší, když se objeví nějaký neznámý výrobce, za kterým stojí kus historie a pořádné dřiny a který nesídlí někde na druhé polovině zeměkoule. S jedním takovým navázal nedávno spolupráci prodejce stavebních strojů CASE, společnost AGROTEC Plus s.r.o. (dříve AGROTEC Servis), který v České republice začal zastupovat finského výrobce příslušenství MRT.

Připraven k montáži na stroj. Tiltrotátor MRT 19 v dílnách společnosti AGROTEC Plus. Foto: AGROTEC Plus

Co si pod MRT představit? Pojďme od začátku. MRT je vlastně zkratka ze jména Marttiini. Nevíme přesně, jestli toto jméno vyvolává u našich severních sousedů podobné konotace jako u nás třeba Kolben nebo Daněk, faktem ale je, že se jedná o čtvrtou generaci strojařské rodiny Marttiini. Zpočátku malou živnost založil na severu Finska na počátku 20. let minulého století kovář a nožíř Janne Marttiini. Během prvních deseti let se mu podařilo významně rozšířit podnikání a postavit novou moderní továrnu v Rovaniemi. Rozšířil se také záběr činností – od poctivé nožířské výroby nebylo zase tak daleko k lesní mechanizaci, na kterou se jeho společnost začala orientovat. Těžiště produkce se od té doby začalo stále více stáčet ke strojírenské výrobě, která na konci roku 1967 již dominovala. Dlouholeté zkušenosti z kovoobrábění, ohýbaní plechů a svařování se propojily se znalostmi z hydrauliky a sortiment kvalitního příslušenství pro stavební stroje byl na světě. Dnes je značka MRT proslulá zejména díky svým tiltrotátorům, naklápěčům a rotátorům; tedy příslušenstvím, na které už se pár let zaměřuje značná pozornost odborné veřejnosti. Proč? Není od věci si pár základních argumentů zopakovat…

Proč tiltrotátor? Odpovědí je několik

Tiltrotátor, tedy naklápěcí hlava s rotací, je typ příslušenství, které v rukách šikovného strojníka pozvedne potenciál každého pracovního stroje. Jednoduše by se dal popsat jako zápěstí mezi výložníkem a pracovním příslušenstvím (lopatou, drapákem, demoličními nůžkami apod.) rypadla. Umožňuje nářadím otáčet o 360 stupňů a zároveň ho naklápět ve vertikálním rozsahu +/– 40 stupňů. Lopata či jiné příslušenství už tedy nejsou napevno spojeny s výložníkem, ale lze s nimi nezávisle pohybovat ve velkém rozsahu. Díky tomu se značně zvyšuje flexibilita, přesnost a také možnosti pracovního stroje. Využití naklápěcího rotátoru je mimořádně široké. Dobře se uplatní při výkopových pracích, ale také například při svahování, dokončovacích pracích či demolicích menších i větších rozsahů. Pokud je navíc vybaven úchopovými kleštěmi, lze s ním pohodlně manipulovat, například pokládat skruže, potrubí, pracovat s kulatinou a podobně. Pro ty, kteří by naplno nevyužili variabilitu naklápěcího rotátoru, jsou určeny samostatné naklápěče a rotátory.

Tiltrotátor MRT 26 na rýpadle Komatsu PC290. Zdroj: Youtube / Marttiini.
Tiltrotátor MRT 26 na rýpadle Komatsu PC290. Zdroj: Youtube / Marttiini.

Letem světem sortimentem MRT

V sortimentu MRT Tiltrotators najdeme širokou škálu tiltrotátorů, naklápěčů a rotátorů. Příslušenství je určeno pro pásová i kolová rýpadla v hmotnostní kategorii od 8 do 45 tun a rýpadlo-nakladače. Nejmenším nabízeným tiltrotátorem je model MRT 11 pro nosiče 8–13 tun. Má chráněné zapouzdřené tyče naklápěcích válců a rovněž ochranný kryt rotační hydrauliky v celém rozsahu otáčení (360°). Uživatelé oceňují nízkou konstrukční výšku, která přispívá k lepší obratnosti s upnutým zařízením. Kompaktní rozměry má také nejrozšířenější typ – naklápěcí rotátor MRT 26 pro nosiče o hmotnosti 20 až 28 tun. Kromě toho vyniká výbornou torzní tuhostí, takže se nemusíte bát jej používat i v náročnějších aplikacích včetně demolic. Vrchol nabídky představuje tiltrotátor MRT 42 pro nosiče od 34 do 45 tun. Nabízí jeden z nejlepších výkonů na trhu, má extrémně odolnou konstrukci a chráněné naklápěcí válce umístěné vzhůru nohama. U rotátorů může zákazník vybírat mezi pěti modely, určenými pro nosiče od 14 do 45 tun. Skvělý poměr cena-výkon má například model MR26, který v poměrně subtilním a kompaktním balení vynikne překvapivou torzní tuhostí. Dostat jej do úzkých už dá strojníkovi docela zabrat. V naklápěčích je k dispozici rovněž pět modelů, pro nosiče od 8 do 49 tun. I tady platí podobné rysy. Jsou prostorově nenáročné, s výbornou torzní tuhostí a dobře řešenými ochrannými prvky, které zabraňují nežádoucímu poškození při práci. Výhodou naklápěčů je jejich stoprocentní kompatibilita s rotátory MRT, takže zákazník si časem může pohodlně nechat doinstalovat funkci rotace.

Třešnička na konec: Multifrézy

Samostatnou kategorii představují multifunkční frézy MRT, tzv. „multifrézy“. Ve třech modelech (MMG5, MMG7, MMG9) pro nosiče od 7 do 16 tun představují velmi efektivní nástroje pro řezání asfaltu, nebo frézovaní pařezů. MMG9 je výkonná drážkovací fréza pro instalaci kabelů s hloubkou řezu až 900 mm. Multifrézy mají kromě svých technický předností (nenáročný provoz, robustnost) ještě jednu výhodu – jsou cenově velmi zajímavé a mají rychlou investiční návratnost.

Více informací o příslušenství MRT naleznete na stránce www.casece.cz v části příslušenství, nebo je možné se přímo obrátit na některého z obchodních zástupců společnosti AGROTEC Plus.

 

Nové

Kvalita v zeleném se stoletou tradicí. To je demoliční příslušenství Montabert

Zveřejněno 12.11. V České republice funguje nové zastoupení pro silnou značku v oblasti příslušenství. Je jím Montabert, francouzský výrobce s dlouhou tradicí, který se v roce 1968 uvedl na evropském trhu s prvním plně hydraulickým bouracím kladivem. Kladiva jsou… celý příspěvek

Velký test rýpadel Sunward. Hodnotí stavitel, který na bagry přesedlal z mixážních pultů

Zveřejněno 6.11. Možná už jste o něm ve Stavební technice četli. Michal Vlašic z Havířova je typický český self-made man, který se před pár lety zhlédnul v bagrování, když si z Polska dovezl malý dvoutunový bagřík. Zalíbilo se mu to do té míry, že pověsil slibně… celý příspěvek

Technology Days 2024: Budoucnost stavebnictví je v technologiích a propojené stavbě

Zveřejněno 5.11. Na tuzemské poměry ojedinělá akce proběhla letos v červnu v rámci každoroční CAT Roadshow. Pod názvem Technology Days 2024 se na dvou místech – v Ledčicích a Hrušovanech – uskutečnil dvoudenní odborný seminář na téma digitalizace ve stavebnictví,… celý příspěvek