![]() |
Začala stavba čtyřproudé silnice z Opatovic do Březhradu
--------------------
Ke zpravodajství: FOTO/aktuality
--------------------
Opatovice nad Labem (Pardubicko) 24. června (ČTK) - V Opatovicích nad Labem dnes slavnostně začala stavba čtyřproudové silnice do Březhradu. Úsek je další částí, který zrychlí dopravu mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Čtyři pruhy mezi krajskými městy by měly být kompletní o prázdninách v roce 2012. ČTK to řekla manažerka pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Zuzana Horná.
"Kromě toho už stavíme úsek Ohrazenice - Hrobice. Předpoklad je, že do konce letošního roku budeme mít na všechno stavební povolení, uvedení do provozu je plánováno na červenec 2012, kdy také bude od Pardubic do Hradce kompletní čtyřpruh," řekla Horná.
Úsek z Opatovic do Březhradu postaví silničáři etapy, protože nemají vykoupené všechny pozemky. Snaží se vyvlastnit pozemky u opatovického písníku, kde majitelé požadují víc peněz. A už více než před dvěma lety se pokusili vyvlastnit pozemek bývalého starosty Opatovic Jana Tikala, spor však končí opakovaně u soudu.
V květnu se zdálo, že Tikal promeškal termín odvolání a definitivně prohrál. Jenže Vrchní soud v Praze podle tiskového tajemníka Jana Fořta ještě rozhodnutí nevydal, soudkyně se případem bude patrně zabývat asi za dva týdny, řekl.
"Pan Tikal podal odvolání, ale neuvedl v termínu důvody odvolání. Soud může jeho žalobu odmítnout," řekl ČTK mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Aleš Korejtko.
Bývalý starosta opakovaně říká, že čtyřproudová silnice mezi krajskými městy je zbytečné hýření. Silničáři podle něj nadsazují množství aut, které po komunikaci budou jezdit, přitom jen za úsek z Opatovic do Březhradu utratí až 1,6 miliardy korun.
"Je to hazard se státními penězi. Říkám od začátku, že je to zbytečné. Advokát stihl podat doplnění odvolání, snad to bude v pořádku," řekl ČTK Tikal.
Silničáři mají zatím povolení na dvě části stavby o délce přibližně 1,7 kilometru. Celá stavba měří 3,27 kilometru. Výstavba se vyhne asi v půlkilometrovém pásmu Tikalovu pozemku, který měří 41 metru čtverečních a zasahuje do jednoho pruhu. Chystaná silnice zahrnuje opěrnou zeď, protihlukové stěny nebo mosty, řekl Bohumil Salaba z krajského odboru dopravy.
jlc mol
• HN: Matka Dvořáka je spojena s další zakázkou dopravního podniku (26. 1. 2012, 10.42)
• ROP Severovýchod dá na opravy silnic nižších tříd 850 mil. Kč (26. 1. 2012, 10.22)
• Liberecký kraj žádá dotace EU na čtyři silnice za 218 mil.Kč (25. 1. 2012, 10.38)
• Vady na dálnici D47 jsou prý i mezi Hrušovem a Bohumínem (23. 1. 2012, 10.27)
• ŘSD: Na devítikilometrovém úseku D47 je rekordních 901 vad (22. 1. 2012, 10.25)
• Po uzavření Svinovských mostů vzrostl počet cestujících v MHD (18. 1. 2012, 13.23)
• Vláda zrušila pět z šesti zmocněnců pro silniční stavby (18. 1. 2012, 10.18)
• Děti Země: Soud zrušil stavební povolení pro R49 do Fryštáku (18. 1. 2012, 9.20)
• O obchvatu Strážek na Ústecku stále není rozhodnuto (17. 1. 2012, 18.41)

