![]() |
Hraniční přechod na dálnici u Břeclavi by mohl sloužit náklaďákům
Břeclav 5. ledna (ČTK) - Areál bývalého hraničního přechodu mezi Českou republikou a Slovenskem na dálnici u Břeclavi patří Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Na silničáře jej bezplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). O osudu v minulosti nejfrekventovanějšího silničního přechodu mezi oběma státy se bude nyní jednat. Jednou z variant může být vytvoření odpočívadla pro nákladní automobily.
"Účetní hodnota převedeného majetku přesahuje 256 milionů korun," uvedla Jana Rennerová z ÚZSVM. Areál zahrnuje 14 pozemků o celkové výměře 24.000 čtverečních metrů a budovy a další stavby hraničního přechodu včetně příslušenství.
Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková ČTK řekla, že o dalším využití objektu se zřejmě rozhodne ještě v lednu, kdy se na ministerstvu dopravy sejdou zástupci ŘSD i celníků. Konkrétní plán včetně odhadu nákladů na případné přebudování tak zatím ŘSD nemá. "Obecně je ale trendem u bývalých hraničních přechodů, které přebíráme, přebudovat je na odpočívadla podle evropských standardů pro těžká nákladní vozidla," podotkla mluvčí. Více jasno o osudu dálniční celnice podle ní bude na konci ledna.
Pro většinu bývalých celnic na hranicích jižní Moravy s Rakouskem se již využití našlo. V Hatích, které leží na silničním tahu Znojmo-Vídeň, vybuduje Technické muzeum Brno z přechodu Muzeum celnictví. Celnice v nedalekých Hnanicích bude přeměněna na archiv a například v Hevlíně z ní bude turistické centrum a středisko pro návštěvníky nedalekého golfového areálu.
Naopak stále se nedaří najít využití pro bývalou celnici na česko-rakouských hranicích ve Vratěníně na Znojemsku a bude patrně nutné ji zbourat. Objekt se nyní již napotřetí pokouší ÚZSVM prodat, ale nikdo o něj nemá zájem, včetně obce, řekl nedávno ČTK vratěnínský starosta Martin Kincl.
duk sap
• HN: Matka Dvořáka je spojena s další zakázkou dopravního podniku (26. 1. 2012, 10.42)
• ROP Severovýchod dá na opravy silnic nižších tříd 850 mil. Kč (26. 1. 2012, 10.22)
• Liberecký kraj žádá dotace EU na čtyři silnice za 218 mil.Kč (25. 1. 2012, 10.38)
• Vady na dálnici D47 jsou prý i mezi Hrušovem a Bohumínem (23. 1. 2012, 10.27)
• ŘSD: Na devítikilometrovém úseku D47 je rekordních 901 vad (22. 1. 2012, 10.25)
• Po uzavření Svinovských mostů vzrostl počet cestujících v MHD (18. 1. 2012, 13.23)
• Vláda zrušila pět z šesti zmocněnců pro silniční stavby (18. 1. 2012, 10.18)
• Děti Země: Soud zrušil stavební povolení pro R49 do Fryštáku (18. 1. 2012, 9.20)
• O obchvatu Strážek na Ústecku stále není rozhodnuto (17. 1. 2012, 18.41)
