MONTABERT - Evropský výrobce kvalitního příslušenství pro demolice
Dnes je 22.11. – svátek slaví Cecílie

Bezvýkopové technologie oproti metodám otevřeným výkopem

Zveřejněno: 23. 10. 2018

Od doby, kdy společnost Vermeer představila své první vrtné zařízení v roce 1991, ušel trh horizontálního řízeného vrtání (HDD) pěkný kus cesty. Stroje, technologie a i sami vrtaři jsou teď sofistikovanější, což pomáhá rozšířit řadu aplikací, kde mohou být vrtná zařízení použita. Stále však existuje velký a stále rostoucí trh i pro metody otevřeným výkopem, do kterých spadají výkopové a rozrážecí technologie.

Ve městech se při instalaci potrubí s malým průměrem obvykle upřednostňuje bezvýkopová technologie

Podle Toda Michaela, produktového manažera pro bezvýkopové technologie ve společnosti Vermeer Corporation, má většina projektů podzemních staveb několik faktorů, které je při volbě mezi bezvýkopovou metodou a metodou otevřeným výkopem třeba zvážit. „Jedná se o základní ekonomické faktory, které jsou předmětem rozhodování, jako např. náklady na zařízení, práci a na uvedení do původního stavu – často je toho ale víc, co musí zhotovitelé zvážit a co má vliv na jejich rozhodnutí,” říká. „Např. půdní podmínky, průměr produktu, požadavky na kvalitu, podzemní a nadzemní překážky a také místo samotné.

Městské instalace

V zemích s rozvinutější infrastrukturou, ve městech či předměstských oblastech, se při instalaci potrubí s malým průměrem obvykle upřednostňuje bezvýkopová technologie. Michael říká, že minimalizace nákladů na uvedení do původního stavu, nepřerušení provozu a zajištění toho, aby vlastníci nemovitostí nebyli nespokojení, je jen několik z důvodů, proč se na obydlených místech HDD používá. „Většinou je vrtání vedení technické infrastruktury nákladově efektivnější a zabere méně času, protože jdete pod cesty a chodníky, nikoliv skrze ně. Nemusíte se také potýkat s nadzemními překážkami, jako jsou ploty, vozovky, chodníky a vjezdy,” dodává.

Na světě jsou oblasti, které stále upřednostňují použití metod otevřeným výkopem v městském a předměstském prostředí. Björn Van de Weghe, specialista na aplikace pro Vermeer EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), vysvětluje, že neoznačené podzemní inženýrské sítě jsou v některých městech velkou starostí. Van de Weghe řekl: „Bezvýkopové metody se stále používají pro křížení pod silnicemi a mosty a také na velké vzdálenosti, kde není třeba vytvářet ani křížit žádné přípojky.

Aplikace pro venkov

Ve venkovských oblastech, kde je často méně práce s obnovením terénu do původního stavu a taky méně překážek, které je třeba překonat, jsou výkopové či rozrážecí metody pro produkt s malým průměrem obvykle rychlejší a nákladově efektivnější.

Podle Jeffa Uttera, produktového manažera společnosti Vermeer Corporation, musí zhotovitelé na otevřenějších místech stále zvažovat, který ze způsobů dává po ekonomické stránce největší smysl. Před konečnou volbou je třeba uvážit stávající inženýrské sítě, půdní typ, velikost instalovaného produktu a požadovanou hloubku. „Pro mělké instalace může být levnější použít metodu otevřeným výkopem, pro hlubší instalace nebo v podmínkách kamenité půdy může být nejlepší volbou zase HDD, protože se pak během instalace nemusí odstranit tolik materiálu,” řekl Jeffa Uttera.

Pan Utter dodává, že i když metody otevřeným výkopem mají největší smysl pro projekty ve vesnických oblastech, zhotovitelé by měli přesto pro křížení pod silnicemi, řekami a jinými nadzemními překážkami zvážit použití bezvýkopové technologie.

Potrubí o větším průměru

Pro potrubní projekty zahrnující plyn, olej a vodu se obvykle používá kombinace výkopových a bezvýkopových způsobů. „Pro dlouhé vzdálenosti bude otevřený výkop obvykle nákladově efektivnější než jiné způsoby instalace, ale zhotovitel by měl pro křížení pod silnicemi, železnicemi a řekami použít stroje pro horizontální řízené vrtání, šnekové razicí stroje nebo protlačovací nástroje,” říká Michael. „HDD by mělo být zváženo pro vrtání na dlouhé vzdálenosti a/nebo skrz dlažební kostky či kámen. Šnekové razicí stroje jsou skvělou volbou pro instalaci ocelových plášťů o velkém průměru na krátké vzdálenosti nebo v případě omezeného prostoru, který by snížil odstupovou vzdálenost zhotovitele. Protlačovací nástroje jsou velice účinné pro vrtání krátkých vzdáleností a nevyžadují dlouhou dobu nastavování.

Zařízení Vermeer

Společnost Vermeer Corporation a její dceřiná firma, McLaughlin Group, Inc., vyrábí širokou škálu zařízení pro bezvýkopové podzemní instalace a pro podzemní instalace pomocí technologií otevřeným výkopem a její dodavatelská síť může nabídnout odborné rady, které zhotovitelům pomohou určit tu nejvhodnější metodu pro konkrétní projekt.

Máte-li dotazy ohledně bezvýkopové podzemní technologie nebo ohledně metody otevřeným výkopem, obraťte se prosím na svého místního prodejce Vermeer nebo navštivte stránky Vermeer.com.

Foto: Archiv firmy Transtechnik CS
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

Kvalita v zeleném se stoletou tradicí. To je demoliční příslušenství Montabert

Zveřejněno 12.11. V České republice funguje nové zastoupení pro silnou značku v oblasti příslušenství. Je jím Montabert, francouzský výrobce s dlouhou tradicí, který se v roce 1968 uvedl na evropském trhu s prvním plně hydraulickým bouracím kladivem. Kladiva jsou… celý příspěvek

Velký test rýpadel Sunward. Hodnotí stavitel, který na bagry přesedlal z mixážních pultů

Zveřejněno 6.11. Možná už jste o něm ve Stavební technice četli. Michal Vlašic z Havířova je typický český self-made man, který se před pár lety zhlédnul v bagrování, když si z Polska dovezl malý dvoutunový bagřík. Zalíbilo se mu to do té míry, že pověsil slibně… celý příspěvek

Technology Days 2024: Budoucnost stavebnictví je v technologiích a propojené stavbě

Zveřejněno 5.11. Na tuzemské poměry ojedinělá akce proběhla letos v červnu v rámci každoroční CAT Roadshow. Pod názvem Technology Days 2024 se na dvou místech – v Ledčicích a Hrušovanech – uskutečnil dvoudenní odborný seminář na téma digitalizace ve stavebnictví,… celý příspěvek