Na akci se představily naprosté novinky spolu se zavedenými a osvědčenými produkty značky Bobcat. Celou řadu strojů si zároveň mohli návštěvníci vyzkoušet přímo při práci, jmenovitě kompletní řadu kolových i pásových nakladačů, minirypadel, teleskopických manipulátorů, hutnících strojů a různých příslušenství značky Bobcat. Pozornosti se těšily i ukázky novinek a moderních technologií, v rámci kterých byly předvedeny nakladače řady R S86 a T86, pásový mininakladač MT100, sortiment komunální a zahradní techniky či dálkové ovládání Bobcat MaxControl s joysticky. Nechyběly ani ukázky ze současného vývoje, z nichž zmiňme například T7X – první plně elektrický kompaktní pásový nakladač na světě, minirypadlo E35 s elektronickým řízením a systém detekce a vyhýbání se objektům pomocí radarových senzorů.
Gustavo Otero, prezident společnosti Doosan Bobcat EMEA, uvedl: „Jsme rádi, že po téměř 3 letech opět můžeme pořádat prezenční akci. Bobcat Demo Days jsou unikátní možností novinky nejen vidět, ale zároveň si vyzkoušet celou řadu našich produktů. Naši zákazníci a prodejci mají také skvělou příležitost setkat se osobně se členy týmu Bobcat, kteří vyvíjejí nové produkty a řešení, a to včetně designérů, konstruktérů a produktových manažerů. Poskytují nám cennou zpětnou vazbu k představeným inovacím a umožňují nám dále zlepšovat naše produkty a služby.“
Dobříšský kampus má z tohoto pohledu mezi mnoha závody společnosti Doosan Bobcat na celém světě výjimečné postavení. Je sídlem vedení společnosti v oblasti EMEA, inovačního centra a školicího centra. Součástí areálu je také jeden z výrobních závodů, který vyrábí kompaktní stroje Bobcat distribuované nejen na místním trhu, ale také vyvážené do ostatních regionů po celém světě.
Nakladače řady R S86 a T86
Ještě před oficiálním uvedením nové řady nakladačů, které je plánováno koncem tohoto roku, představil Bobcat její dva zástupce. Smykem řízený nakladač řady R S86 a kompaktní pásový nakladače řady R T86. Tyto dva nové nakladače nahradí předchozí stroje řady M 700 a 800 a doplní stávající řadu nakladačů R. Díky silnějšímu motoru a vyššímu hydraulickému výkonu jsou stroje Bobcat S86 a T86 nejvýkonnějšími kompaktními nakladači, které společnost kdy vyrobila. Oba stroje využívají osvědčený motor Bobcat 3,4 l s výkonem 78 kW (105 HP) při 2600 ot./min splňující normu Stage V.
Jedním z nejzajímavějších nových aspektů modelů S86 a T86 je, že oba stroje mají poprvé tři různé výstupy přídavného hydraulického průtoku. K dispozici je standardní konfigurace zajišťující průtok 87 l/min pro aplikace, jako je přeprava a manipulace, nebo tam, kde se používají příslušenství s nízkým hydraulickým průtokem. Dále Bobcat nabízí dvě další možnosti hydraulického výkonu s využitím nového čerpadla s elektronickým řízením zdvihu (EDC): funkci vysokého průtoku 138 l/min a novou unikátní funkci Super Flow, která přídavný průtok dále zvyšuje až na 159 l/min.
Funkce Super Flow obvykle zvyšuje produktivitu u příslušenství vyžadující vysoký průtok o 15 až 20 %. Navíc je k dipozici nový spojovací blok s 5 rychlospojkami, který umožňuje použití větších rychlospojek o velikosti ¾ palce a hadic příslušenství rovněž o velikosti ¾ palce. Tato změna také pomáhá zvýšit účinnost a výkon přídavné hydrauliky.
Pásový mininakladač MT100
Nový pásový mininakladač MT100, navržený tak, aby nahradil fyzicky náročnou manuální práci s kolečkem, lopatami a dalšími ručními nástroji, bude uveden na trh až později v tomto roce. Návštěvníci Demo Days tak byli mezi prvními, kterým byl stroj představen. Mininakladač MT100 je schopen snadno projíždět branami, vraty a dalšími úzkými průjezdy, avšak přesto nabízí velké zvýšení výkonu s užitečnou nosností více než 450 kg, vysokou vylamovací silou a působivou výškou zvedání.
Bobcat vstupuje do oboru komunální a zahradní techniky
Novými produktovými kategoriemi, určenými pro segment komunální a zahradní techniky, cílí Bobcat na další posílení své pozice v odvětví kompaktních zařízení. Představené nové kompaktní traktory, sekačky typu Zero-Turn (s otáčením na místě) a další zařízení pro úpravy trávníků doplní současný sortiment pásových mininakladačů, malých kloubových nakladačů a souvisejícího příslušenství.
Koncept plně elektrického nakladače
Stroj T7X, první plně elektrický kompaktní pásový nakladač na světě, má v Evropě premiéru právě v rámci Demo Days. Je navržen s cílem snižovat emise uhlíku i hluku. Lithium-iontový akumulátor s kapacitou 62 kWh dokáže poskytnout dostatek energie až čtyři hodiny nepřetržitého používání. To je částečně umožněno systémem řízení výkonu se snímáním zatížení, který automaticky snižuje výkon tak, aby nepřesahoval hodnotu požadovanou pro daný úkol. Obsluha může rovněž manuálně odladit výkon stroje T7X pro konkrétní úlohy, což zahrnuje i možnost měnit otáčky pohonu při plném točivém momentu.
„Dalším pozoruhodným rysem modelu T7X, který jej odlišuje od každého jiného nakladače na světě, je skutečnost, že ve stroji nejsou prakticky žádné kapaliny. Tradiční hydraulická technologie byla kompletně nahrazena elektrickým hnacím systémem, který se skládá z lineárních elektrických motorů (místo pístů poznámka redakce) a elektromotorů. Jedinou kapalinou, která se do stroje dostane, je jeden litr ekologicky šetrné chladicí kapaliny,“ vysvětluje Joel Honeyman, viceprezident pro globální inovace u společnosti Bobcat.
Stroj má užitečnou nosnost 1374 kg a nulové emise CO2. Na Demo Days a po zbytek letošního roku bude Bobcat využívat stroj T7X k získávání zpětné vazby od nejrůznějších zákazníků s cílem vyhodnotit tržní příležitosti v regionu EMEA.
„Stroj T7X byl navržen s ohledem na produktivitu, nulové emise a technologickou dokonalost. Cílem stroje je poskytnout minimální uhlíkovou stopu, omezit hluk a vibrace a snížit nároky na údržbu, to vše při současném zvýšení produktivity. Budeme také zkoumat požadavky předpisů v Evropě a připravenost poprodejní infrastruktury,“ vysvětluje Joel Honeyman.
Koncept minirypadla s elektronickým řízením
Bobcat poprvé odhalil koncept nového 3,5tunového elektrohydraulicky ovládaného minirypadla. Stejně jako u většiny těžkých rypadel jsou hydraulicky ovládané joysticky nahrazeny elektrohydraulickým systémem. Tento systém umožňuje přizpůsobit ovládání strojů Bobcat pro všechny úrovně dovedností obsluhy. Obsluha má na stroji dále k dispozici další digitální funkce a speciální prvky.
„Pomocí integrovaných senzorů může stroj také provádět některé poloautomatické úkony, které obsluze pomáhají s přesným srovnáváním a úpravami terénu, hloubením nebo opakovanými úkony, jako je například funkce Return to Dig (automatický návrat lžíce do spodní pozice). Chceme ukázat schopnost tohoto konceptu a doložit hodnotu, kterou přináší pro práci operátora a jeho produktivitu,“ říká Vijay Nerva, vedoucí pro inovace, Doosan Bobcat EMEA.
Bezpečností zvýší senzory
Staveniště jsou plná nečekaných překážek, včetně osob, strojů nebo inženýrských sítí. S cílem poskytnout nové řešení pro vyhýbání se těmto objektům vstoupila společnost Doosan Bobcat v roce 2021 majetkově do americké firmy Ainstein, která vyrábí nejmodernější radarové senzory.
S využitím partnerství a investic vyvinul Bobcat koncepci radarových senzorů podobnou parkovacím senzorům na automobilech nebo zemědělských strojích. Toto zařízení může být umístěno na jakémkoli stroji a v závislosti na modelu (s elektronickým nebo mechanickým ovládáním) může stroj zastavit či snížit rychlost a upozornit obsluhu pomocí světelných nebo zvukových výstrah.
„Není žádným překvapením, že operátoři často se stroji narážejí do různých předmětů. Dochází k tomu v důsledku špatné viditelnosti, velkého množství pohybujících se objektů v okolí stroje nebo prostého nedostatku pozornosti. Vyvinuli jsme řešení, které pomáhá operátorům vykonávat práci bez obav o své okolí a vede k vyšší produktivitě a lepší bezpečnosti na pracovišti,“ prozradil Vijay Nerva.
Takové řešení předchází jak hmotným, tak zdravotním rizikům. V rámci Demo Days shromažďuje Bobcat zpětnou vazbu od zákazníků a snaží se připravit řešení vybrané skupině zákazníků v nadcházejících letech, které bude v souladu s místními potřebami a předpisy.
Bobcat MaxControl s joysticky
Dálkové ovládání MaxControl od společnosti Bobcat je nová technologie, poskytující pohodlné a snadno přístupné dálkové ovládání prostřednictvím aplikace v iPhonu. Díky Bobcat MaxControl zastane práci dvou osob jediný pracovník. Obsluha může řešit jednoduché každodenní úkoly, jako je otevírání a zavírání bran nebo nakládání balíků během kratší doby a samostatně. Ovládání je kompatibilní s kompaktními nakladači Bobcat vybavenými systémem volitelného ovládání joystickem dostupným již od roku 2004. Na Demo Days představil Bobcat jako příslušenství klasický joystick.
„Rádi integrujeme komplexní řešení do jednoduchých a snadno použitelných produktů. S touto novinkou lze jednoduše používat fyzické joysticky připojením telefonu k držáku joysticků. Každé tlačítko náleží k různým funkcím, které odpovídají volitelnému ovládání joysticky na stroji,“ dodal Vijay Nerva. Bobcat se chystá získat zpětnou vazbu od zákazníků a odladit finální produkt v letošním roce před případným uvedením na trh.