1. Úvod
Všechny společnosti, včetně společností zabývající se těžbou, zpracováním a recyklací surovin jsou pod permanentním tlakem produkovat levněji, kvalitněji a více. V těchto, v jistém smyslu protichůdných podmínkách nabízejí informační systémy pomoc, neboť dokáží mnoho činností provést efektivněji, rychleji, spolehlivěji a z dlouhodobého hlediska i levněji než člověk. Sebelepší fungování informačního systému ovšem není pro žádnou společnost cílem, ale vždy jenom prostředkem, který může uvedený cíl přiblížit. Přes různé problémy, které zavádění informačních systémů přináší, jsou tyto systémy jistým fenoménem naší doby, stejně jako výpočetní technika sama a jejich role je dnes již nezastupitelná.
V tomto článku chci čtenáře alespoň ve stručné formě seznámit s konkrétní podobou informačního systému EPASS®, který kromě základních ekonomických okruhů řeší i specifickou oblast problematiky těžby, zpracování a recyklace surovin.
2. Obecné vlastnosti informačních systémů
Informační systémy patří do kategorie specifických produktů, jejichž vnitřní složitost a logické vazby je zařazují mezi nejsložitější člověkem vytvořené produkty. Obecně lze říci, že různé informační systémy existovaly odjakživa, pouze jejich podoba byla úměrná dostupným technickým prostředkům. Současné informační systémy vycházejí z vyspělých technologií, které umožňují zpracovávat ohromné množství informací, podchycovat jejich vzájemné provázanosti, rychle vyhledávat a zpracovávat konkrétní informace. Díky tomu výrazně vzrostla bezprostřední využitelnost evidovaných informací a to na všech úrovních procesů (strategických, taktických i operativních).
Informační systémy byly ve svém počátku zaměřeny na řešení nejzákladnějších potřeb podniku jako je vedení účetnictví, fakturace, skladové hospodářství, evidence majetku atd. Mnohdy byly tyto agendy vedeny jako samostatné izolované aplikace, od různých výrobců, na různých databázových prostředcích. Postupně tyto aplikace přecházely na homogenní a integrovanou platformu ekonomických systémů. V těchto moderních řešeních jsou jednotlivé moduly vzájemně provázány a doplněny o další specifické moduly umožňující plánovat a řídit zásadní firemní procesy (výroba, poskytování služeb apod.). Takto integrované systémy jsou nazývány Podniková řešení neboli ERP systémy (tzv. Enterprise Resource Planing system).
3. ERP systém EPASS® a odvětvové řešení
Podnikový informační systém EPASS® je složen z mnoha vzájemně propojených modulů. Jedná se o klient/server aplikaci postavenou na komponentové architektuře. Kromě základních ekonomicko-obchodních agend obsahuje různé nadstavbové moduly jako například Správa dokumentů, Work-Flow, Správa projektů apod.
Společnost EPASS s.r.o. doplnila systém EPASS® o speciální odvětvové řešení, které komplexně řeší problematiku těžby, zpracování suroviny a dopravy, včetně návaznosti na řídící a ekonomické agendy. Tento subsystém byl implementován ve společnostech LOMY MOŘINA spol. s r.o. a Kámen a písek spol. s r.o. V současné době je systém EPASS® dopracován pro účely použití ve společnostech zabývajících se recyklací surovin (stavební odpad), dopravou a přípravou staveb a je vhodný i pro společnosti zabývající se zakládáním staveb, úpravami terénu, dopravou a nakládkou surovin.
3.1. Základní vlastnosti a funkce tohoto odvětvového řešení:
- Integrované řešení v jednotném prostředí pod společnou databázi.
- Evidence a zpracování technicko-ekonomických informací.
- Podpora všech procesů spojených s těžbou, zpracováním a prodejem surovin včetně operativní evidence o kvantitativních parametrech těžby a zpracování suroviny.
- Propojení informací o produkci na ekonomické agendy (účetnictví, sklad, majetek).
- Vedení obchodních procesů a jejich automatizace (např. ve spojení s vážním systémem).
- Rozsáhlá nabídka nezbytných přehledů a statistik.
- Plánování a řízení údržby.
- Propojení vzdálených provozů na centrální server prostřednictvím terminálových služeb.
- Evidence docházky a její propojení se systémem pro výpočet mezd.
- Podpora manažerských rozhodovacích procesů, řízení a sledování efektivnost společnosti (MIS a Controlling) a to i v hmotovém vyjádření (nikoliv pouze finančním).
- Propojení na různé průmyslové aplikace (měřící, diagnostické, vážní apod.).
Vzhledem k tomu, že problematika těžby a zpracování surovin nebyla v žádném známém stávajícím IS komplexně zpracována, bylo nutné vypracovat velmi podrobnou analýzu procesů ve společnostech pro povrchovou těžbou a zpracování surovin v úzké spolupráci s předními odborníky obou uvedených společností. Velmi významnou skutečností bylo přísné prověření celého systému v reálných provozních podmínkách.
Subsystém zajišťuje sběr dat z jednotlivých provozů o výkonech a činnosti strojů, produkci, externích službách a docházce pracovníků v jednotlivých směnách. Na základě pořízených dat, lze pak vytvářet neomezené množství nejrůznějších přehledových tabulek a grafů, automatizovat různé procesy (obchodní, ekonomické, mzdové, apod.).
3.2. Celý informační systém lze z hlediska tématického rozdělit do tří základních oblastí:
a) Základní moduly – ekonomika a správa
b) Speciální moduly
- Vrtací a trhací práce
- Mobilní mechanizmy
- Linka na zpracování kameniva a odpadu
- Vážní systém – expedice/příjem
- Činnost pracovníků
- Docházka – výkony pracovníků
- Údržba mechanizmů (plánování a sledování)
- Doprava
- Napojení na další řídící a evidenční systémy
- Sledování zakázek
c) Manažerské a reportovací moduly
- Technicko – ekonomické ukazatele mechanizmů
- Fázové kalkulace
- Náklady na výrobu
- Sledování toku surovin (prodej, zásoby – skládky, vlečka)
- Plánování výroby
- MIS - manažerské informace – statistiky o prodejích a zákaznících
- Controlling - plánování a sledování hospodářských ukazatelů
- Výstupní sestavy
4. Vybrané funkcionality odvětvového řešení systému EPASS®
4.1. Doprava
Slouží pro pořizování a evidenci údajů o vozidlech a jejich činnosti. Zpracováním těchto údajů se získávají ekonomické podklady pro fakturaci zakázek i pro vnitropodnikové účely.
- Zadání stroje a jeho řidiče
- Zadání data a času odjezdu a příjezdu, případně jen doby trvání
- Zadání ujetých kilometrů (různé způsoby)
- Definice jízdných souprav
- Volba vytížení
- Evidence tankování a spotřeby PHM (spolupráce s elektronickými tankovacími systémy)
- Spolupráce s moduly Účetnictví a Obchod
Tyto údaje slouží jako podklad pro:
- Fakturaci
- Účtování nákladů na střediska, zakázky
- Účtování vnitropodnikových výnosů na střediska, stroje a zaměstnance
- Stanovení hrubých mezd obsluhy za jednotlivé výkony km, tuny, mth
4.2. Mobilní mechanizmy
V této části subsystému se pořizují data o mobilních mechanizmech (automobily, nakladače, bagry) na jednotlivých provozech, které charakterizují jejich činnost v rámci jedné pracovní směny (činnost, výkon, spotřeba, poruchy, čas práce).
- Údaje o stroji: identifikace stroje, výkon (hodnota, měrná jednotka), režim práce, místo práce, řidič, spotřeba pohonných hmot/energie, ujeté kilometry/motohodiny, celkový počet jízd
- Činnost stroje: typ činnosti, poruch (druh, příčina, součást stroje, počet hodin)
- Kooperující stroj (bagr, nakladač, ...): evidují se stejné údaje jako u vlastního stroje
Výkon stroje může být zadán přímo nebo pomocí tonáže v tunách násobené počtem jízd. Informace jsou zadávány vždy pouze jednou, systém potřebná data umí odvodit z výkonů kooperujících strojů.
4.3. Stabilní mechanizmy – produkční linka
V této části subsystému se pořizují data o zpracovatelské lince a její produkci na jednotlivých stupních, včetně evidence poruch, v rámci jedné pracovní směny. Systém umožňuje podchytit celé schéma produkční linky v hierarchické stromové struktuře. Pro přesné určení množství zpracovaného materiálu na jednotlivých agregátech linky se používá aparát tzv. dynamicky nastavitelných prvků (DNP) pro popis toku zpracovávané suroviny včetně zpětného drcení. V systému jsou k produkční lince definovány následující údaje:
- Vstupní váha suroviny.
- Produkce - zpracovaná surovina: druh frakce (kameniva 4-8, 8-16, 16-32 mm,...), odběratel, určení produkce (expedice z výroby, do zásob, na vlečku...), množství frakce.
- Činnost: typ činnosti (provoz, prostoj, výpadek) a jejich kvantifikace, specifikace výpadku - část zařízení, typ poruchy, čas.
- Spotřeba energie jednotlivých technologických stupňů.
4. 4. Komunikace systému EPASS® s vážním systémem při expedici/příjmu
Aplikace vytvořená pro vážní systém (VS) je specializovaná aplikace určená pro prodej vážené suroviny, která údaje získané na váze přenáší do prodejních dokladů evidovaných v systému EPASS®. K tomu je třeba zajistit datovou a komunikační spolupráci mezi oběma aplikacemi. Charakteristika a údaje komunikačního programu:
- Obsluha VS: výběr odběratele, eliminace neplatičů, cena z ceníku nebo ze smlouvy, generování vážního lístku.
- Napojení na ekonomický systém: vážní lístky se dávkově denně přenášejí do systému EPASS®, kde se vytvoří: dodací list, příjmový pokladní doklad, příjemka na sklad DEPO.
- Přenos údajů z vážního lístku do systému EPASS®: středisko, vazba na smlouvu, odběratel, přepravce, řidič, SPZ vozidla, datum výstupního vážení, číslo vážního lístku, číslo účtenky za hotové, kód zboží, sazba DPH, množství, celková cena, cena za dopravu, způsob prodeje.
- Hromadná faktura: automaticky spojuje dodací listy jednoho odběratele za určité období. Položky na faktuře jsou vytvořeny sloučením jednotlivých frakcí a složeny do skupin.
- Komunikace: mezi systémem EPASS® a VS může probíhat v režimu on-line i off-line. Každý s těchto režimů má svá specifika. (Je nutné, aby vážní systém fungoval samostatně i v případě, že dojde k závadě na komunikačním spojení obou systémů).
- Bezobslužný provoz: za určitých předpokladů lze celý systém používat automatizovaně i bez přítomnosti obsluhy (noční provoz).
Konkrétní aplikace byla vytvořena pro vážní systém SCHENCK. V současné době je systém propojován s vážním systémem Tenzováhy. Samozřejmě je možné adaptovat funkcionalitu na libovolný jiný vážní systém, který disponuje funkcemi importu a exportu dat.
4.5. Činnost pracovníků – docházka – mzdy
V této části subsystému se jednotlivým pracovníkům každou směnu vyplňuje docházka, tj. doba a typ jejich činnosti. Docházka může být vázána na seznam strojů, na kterých daný pracovník pracoval. Docházka slouží k přípravě podkladů pro mzdový program.
- Docházka pracovníků: pracovník, činnost, aktuální i tabulkové zařazení, stroje na kterých pracovník pracoval, počet hodin, mzdové složky včetně přesčasů a příplatků.
- Pracovní výkaz – příprava pro výpočet mezd: provoz, pracovník, zařazení, období, editace směnových údajů, sumace mzdových složek za zvolený měsíc, provedení nastavených kalkulací.
- Sledování mzdových nákladů na jednotlivé stroje.
4.6. Údržba
Modul Údržba organizačně a dokladově zajišťuje provádění prohlídek a údržby, eviduje přehledy o prováděných úkonech, sleduje náklady na údržbu a umožňuje sestavovat plány využití zdrojů. Podmínkou funkce modulu je sestavení diagnostických signálů a norem pro úkony údržby a udržování katalogu profesí údržby, materiálů a nářadí používaných pro údržbu.
4.7. Vrtací a trhací práce
Pro další zpracování prvotní suroviny při lomových pracích je nutno horninu rozpojit, k čemuž slouží vrtací a trhací práce. Vlastní procesy vrtacích a trhacích prací jsou charakterizovány celou řadu technických, evidenčních i ekonomických parametrů.
- Parametry trhacích a vrtacích prací: stroje a jejich specifikace, typ činnosti, evidence poruch, pracovníci pracující na odstřelu, spotřeba energií (l/kwh), provoz strojů (mth), vrtací a trhací práce (vyvrtané metry), počet vrtů.
- Evidenční údaje o odstřelu: číslování odstřelu, datum zahájení a provedení odstřelu, provoz, na kterém byl odstřel uskutečněn, místo (patro), množství odstřelené rubaniny, technický vedoucí odstřelu, typ odstřelu (primární/sekundární).
- Komponenty odstřelu: nabíjecí firma, trhaviny, rozbušky, bleskovice - jejich druh, délka, cena.
- Základní údaje o směně: datum a číslo směny, provoz (předvolený), vedoucí směny (mistr), plný počet pracovníků, teplota vzduchu, poznámka.
Přehled produkce suroviny podle vybraných frakcí
Závěr
Cílem tohoto příspěvku bylo ve velmi stručné formě prezentovat možnosti uplatnění informačního systému pro společnosti, zabývající se povrchovou těžbou, zpracováním a recyklací surovin včetně náznaku míry podrobnosti, kterou disponuje systém při sběru a zpracování dat.
V této souvislosti se nabízí otázka, co nabízí popsaný systém nad rámec aktuálně nabízených informačních systémů? Systém EPASS® podchycuje a řeší detailně všechny hlavní procesy spojené s povrchovou těžbou, zpracováním i recyklací surovin. Ačkoliv systém EPASS® zahrnuje veškerou problematiku podniku včetně ekonomiky, lze prezentované odvětvové řešení použít samostatně a propojit ho s nějakým již používaným ekonomickým systémem, který uživatel nechce měnit.
Ze všech uvedených skutečností lze dovodit, a dosavadní zkušenosti z provozu to potvrzují, že efektivní a důsledné uplatnění informačního systému nabízí stále aktuální a relevantní informace a ve svém důsledku poskytuje jejich uživatelům významnou konkurenční výhodu.