Renomag.cz - Díly náhradní pro stavební stroje
Dnes je 23.11. – svátek slaví Klement

Konstrukce a použití portálových jeřábů aneb když vysokozdvižný vozík nestačí

Zveřejněno: 2. 11. 2021

V některých provozech manipulační techniku supluje pouze pár zaměstnanců s vysokozdvižným vozíkem, což je sice řešení funkční, ale nepříliš efektivní. Lepší variantu představuje manipulační technika v podobě jeřábu, která sice také vyžaduje vyškolené zaměstnance, ti se však v pracovní době mohou věnovat i další činnosti.

Portálový jeřáb je v porovnání s mostovým o něco variabilnější. (ilustrační foto)

Manipulační technika v provozu je často ožehavé téma. Občas, pokud se jedná o zařízení do výbušného prostředí, i doslova.

Mostové jeřáby

V provozovnách, kde dochází k manipulaci s větším objemem materiálu, nejčastěji firmám šetří čas i finance mostové jeřáby, které jsou poměrně univerzální, snadné na ovládání i údržbu a v provozu zabírají minimum prostoru. Mostové jeřáby si lze nechat u naší společnosti Adamec Crane Systems vyrobit a dodat na míru, například s úpravou do výbušného prostředí. Existují však provozy, do kterých není umístění mostového portálu možné či vhodné. V takových případech můžeme přesun materiálu řešit jeřábem portálovým.

Portálové jeřáby od ACS

Pokud váš provoz neumožňuje zabudování jeřábové dráhy pro mostový jeřáb, nabízí se řešení v podobě portálového jeřábu, který je vhodný nejen do vnitřních, ale i venkovních provozů a rozsáhlejších skladových prostor. Vlastnosti mostových a portálových jeřábů se příliš neliší, portálový je však o něco variabilnější a vhodnější do různorodějších prostředí.

Hlavním z rozdílů mezi mostovým a portálovým jeřábem je výšková úroveň mezi pojezdovou plochou kladkostroje a kolejnicí jeřábové dráhy. Zjednodušeně řečeno, portálový jeřáb má „nožičky“.

Ve společnosti ACS portálové jeřáby vyrábíme vždy na míru podle konkrétních potřeb zákazníka. Zajistíme vše od prvotního návrhu až po montáž.

Konstrukce portálového jeřábu

Kolejnice portálového jeřábu se nachází v úrovni země. Samotná konstrukce se skládá z mostu a dvou stojin, které jsou s ním pevně spojené. Jeřáb tak připomíná portál – odtud jeho název. Pohon jeřábu řídí měnič frekvence s nastavitelným režimem rozběhu a brzdění. Tímto způsobem je zásadně omezený kyv břemene, díky čemuž je manipulace s břemenem za všech okolností plynulá a bezpečná. Ovládání portálového jeřábu i jeho údržba jsou stejně snadné jako u jeřábu mostového.

Řešení na míru do jakéhokoliv prostředí

Portálové jeřáby na míru od společnosti Adamec Crane Systems oceníte v téměř jakémkoliv prostředí. Více informací na níže uvedených kontaktech.

Autor: Adamec Crane Systems
Foto: Adamec Crane Systems

Tématické tagy

Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

Kvalita v zeleném se stoletou tradicí. To je demoliční příslušenství Montabert

Zveřejněno 12.11. V České republice funguje nové zastoupení pro silnou značku v oblasti příslušenství. Je jím Montabert, francouzský výrobce s dlouhou tradicí, který se v roce 1968 uvedl na evropském trhu s prvním plně hydraulickým bouracím kladivem. Kladiva jsou… celý příspěvek

Velký test rýpadel Sunward. Hodnotí stavitel, který na bagry přesedlal z mixážních pultů

Zveřejněno 6.11. Možná už jste o něm ve Stavební technice četli. Michal Vlašic z Havířova je typický český self-made man, který se před pár lety zhlédnul v bagrování, když si z Polska dovezl malý dvoutunový bagřík. Zalíbilo se mu to do té míry, že pověsil slibně… celý příspěvek

Technology Days 2024: Budoucnost stavebnictví je v technologiích a propojené stavbě

Zveřejněno 5.11. Na tuzemské poměry ojedinělá akce proběhla letos v červnu v rámci každoroční CAT Roadshow. Pod názvem Technology Days 2024 se na dvou místech – v Ledčicích a Hrušovanech – uskutečnil dvoudenní odborný seminář na téma digitalizace ve stavebnictví,… celý příspěvek