Cílem soutěže Zelený most, kterou začala Těžební unie (TU) pořádat v roce 2006 ve spolupráci s Českou komorou architektů, je představit laické i odborné veřejnosti nejlepší revitalizační projekty prováděné na území České republiky. Chceme tímto podpořit názor, že těžební prostory se dnes již nestávají tzv. měsíční krajinou, jak tomu mnohdy bylo v dobách minulých, ale naopak obohacují krajinu o nový prvek.
Pohled do sálu, kde probíhal 2. ročník mezinárodní konference Těžba a životní prostředí ve střední Evropě.
Způsob obnovy a dalšího využití nabízí spoustu možností a snahou nás všech by mělo být, aby se stále zvyšoval podíl ploch, které se po ukončení těžební činnosti stanou krajinářsky i esteticky hodnotnou součástí krajiny. Zákonnou povinností rekultivace po ukončení těžby vzniká jedinečná příležitost zvýšit biodiverzitu lokality a vytvořit místa pro nové biotopy. Příkladů dobrých revitalizací je bezpočet. Všechny ty dobré a samozřejmě ty nejlepší bychom chtěli prostřednictvím soutěže každoročně představit. Návrat pestrého života do prostorů s ukončenou těžební činností je důkazem toho, že se bývalé lomy mohou stát vysoce esteticky hodnotnou součástí krajiny a místem s cennou populací živočichů i rostlin.
Stejně jako loni, projekty přihlášené v roce 2007 prošly náročným dvoukolovým systém hodnocení ze strany odborné poroty. Po vyhodnocení dokumentace k jednotlivým projektům, komise osobně navštívila každou lokalitu a mohla se tak podrobně seznámit s aktuálním stavem realizované rekultivace. V sedmičlenné komisi zasedli odborníci z oblasti geologie, přírodovědci, urbanisté a architekti. Bylo tak možné komplexně hodnotit technickou stránku rekultivace, její efekt pro okolní komunity či zařazení do okolní krajiny. Komise měla letos opět těžké rozhodování, protože přihlášené projekty byly velice kvalitní a bez výjimky splňovaly kritéria pro kvalitně provedené rekultivace evropské úrovně.
Těsně před vyhlášením nejlepších projektů
Vítězem soutěže se stala lokalita Jáma Zelená, autora RNDr. Pavla Žlebka a investora – společnosti Lasselsberger, a.s. Svoji cenu v rámci slavnostního vyhlášení udělil i mediální partner soutěže, odborný časopis Stavební informace, kdy oceněným projektem se stala rekultivace lomu Mašovice, projektovaná Ing. Hedvikou Psotovou a Ing. Petrem Pačešem, investorem byla společnost Českomoravský štěrk, a.s.
Vítězem soutěže se stala lokalita Jáma Zelená, autora RNDr. Pavla Žlebka a investora – společnosti Lasselsberger, a.s.
Cenu mediálního partnera získala rekultivace lomu Mašovice, projektovaná Ing. Hedvikou Psotovou a Ing. Petrem Pačešem. Investorem byla společnost Českomoravský štěrk, a.s.