Třetinu exponátů tvořily výrobky inovativního charakteru
Ty nejlepší exponáty soutěžily o prestižní Zlaté medaile: dvě odborné komise letos udělily dvanáct Zlatých medailí MSV a čtyři Zlaté medaile IMT. Veletrhy charakterizoval vysoký zájem zahraničí. Celkový podíl zahraničních vystavovatelů dosáhl 36 %. Během prvních čtyř dnů se na pokladnách registrovalo více než 10 200 zahraničních návštěvníků a jejich podíl na celkové návštěvnosti dosáhl 12 %.
Dominantním oborem ročníku byly obráběcí a tvářecí stroje
Jubilejní 5. veletrh IMT obsadil dosud největší výstavní plochu přibližně 18 500 m2 a dosáhl rekordního podílu zahraničních vystavovatelů – 49 %.
„Před čtrnácti dny jsem se vrátil z veletrhu v Chicagu a mohu říci, že úroveň strojů vystavených na IMT je srovnatelná. Nechybí tady světoví lídři oboru. V současnosti prožíváme světový boom poptávky, do strojírenství je veliká investiční chuť, takže i konkrétní obchodní výsledky našich podniků jsou na velmi seriózní úrovni,” uvedl ředitel Svazu výrobců a dodavatelů strojírenské techniky Zdeněk Holý.
Hlavní téma ročníku – 4. specializovaný projekt Automatizace – potvrdil rostoucí význam automatizační techniky. Přihlásilo se 550 vystavovatelů a i letošní ročník probíhal pod vžitým heslem „Automatizace – hybná síla průmyslu”.
V rámci doprovodného programu se uskutečnily čtyři desítky odborných setkání
Program konferencí, seminářů a workshopů se zaměřil také na rozvoj ekonomické spolupráce s Ruskem, Ukrajinou, Běloruskem, Slovenskem, Maďarskem a Německem. Poprvé se uskutečnila soutěžní výstava vědeckých prací studentů a doktorandů technických vysokých škol a také personalistický veletrh iKariéra 2006 – nabídka pracovních příležitostí ve strojírenství a elektrotechnice.
Mezinárodní strojírenský veletrh zahájil prezident České republiky Václav Klaus. Letošní ročník navštívila i řada politických a hospodářských špiček z ČR i zahraničí.
Mezi sto tisíci návštěvníky převažovali odborníci a zástupci vrcholového managementu, nechyběli novináři z tuzemska i zahraničí
Zahraniční návštěvníci přijeli z 51 zemí pěti kontinentů, především ze Slovenska, Německa, Polska, Ruska, Rakouska, Maďarska, Běloruska a Slovinska. Zájem ruských návštěvníků ve srovnání s loňskem vzrostl na trojnásobek a z Běloruska na dvojnásobek. Zvýšila se také návštěvnost z Taiwanu a dalších asijských zemí. Pro návštěvníky byly podle průzkumu hlavním cílem novinky a trendy. Mezi ekonomicky aktivními návštěvníky bylo 86,4 % odborníků a 81,3 % kompetentních osob, které rozhodují nebo spolurozhodují o investicích svých firem. O vysoké míře spokojenosti svědčí, že 84,1 % návštěvníků potvrdilo zájem přijet i příští rok. Pro třetinu vystavovatelů bylo hlavním cílem účasti hledání nových zákazníků, pro další třetinu předvedení firmy a budování image. V průzkumu přes 80 % firem předběžně potvrdilo dosažení svých cílů a 81 % je již dnes rozhodnuto vystavovat i příští rok. V Press centru se během prvních čtyř dnů akreditovalo 420 zástupců médií z deseti zemí. 75 zahraničních novinářů přijelo z Dánska, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska a USA. Velmi příznivá jsou očekávání dalšího vývoje veletrhu.
Václav Klaus, prezident České republiky o veletrhu řekl: „Brněnský strojírenský veletrh pro mě znamená zcela unikátní věc už od doby, kdy jsem zde jako student prováděl návštěvníky z Prahy. Strojírenství má v naší zemi dlouhou tradici a ukazuje se, že nepřestává být a ještě dlouho bude motorem naší ekonomiky. Mám proto dobrý pocit, že zde v Brně dnes vidím strojírenství moderní a fungující. Veletrh je ukázkou toho, jak daleko naše strojírenství dospělo. Je také velmi dobře, že dnes už strojírenské podniky vědí, že nestačí nové stroje vyvíjet a kvalitně vyrábět. Vědí, že neméně důležité je umět je dobře prodat. A právě v tom hraje svou nezastupitelnou roli brněnský strojírenský veletrh”.
49. mezinárodní strojírenský veletrh a 4. mezinárodní veletrh Transport a Logistika se uskuteční v termínu 1. – 5. 10. 2007.