CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 3.4. – svátek slaví Richard

Na silnici i do terénu. Hydraulický pohon přední nápravy se v ČR teprve zabydluje

Zveřejněno: 1. 10. 2019

U stavebních vozidel se často řeší konfigurace podvozku a pohonu. Zatímco klasická verze 4×2 není určena do terénu, pohon 4×4 nebo 6×4 zbytečně zvyšuje pohotovostní hmotnost i spotřebu vozidla. Není nezbytné však jít cestou kompromisu, existuje řešení v podobě pomocného hydraulického pohonu přední nápravy.

Systém pohonu HydroAxle+ lze instalovat na většinu konfigurací tahačů a podvozků modelových řad DAF CF a XF. Na fotografii DAF CF 530 FTT v konfiguraci 6×4

Pro typy přeprav, které probíhají převážně po silnici a kdy se vozdilo pohybuje v terénu pouze v malém měřítku, má holandská společnost ­GINAF ve spolupráci s výrobcem DAF řešením v podobě pohonu ­HydroAxle+ (HTA Hydraulic Traction Asistant). Ten lze namontovat na klasické sériové návěsové tahače.

Z technické stránky se jedná o pomocný hydraulický pohon přední nápravy, který se skládá z nádrže na hydraulický olej, chladiče oleje, hlavního axiálního čerpadla, přídavného zubového čerpadla, kardanové hřídele pro pohon čerpadel, nábojů kol, přes které je zajištěn samotný pohon, a řídicí jednotky systému. Pohon předních kol je zajištěn tlakem oleje, který ovládá pístky s rolnami v nábojích kol s vnitřním „hvězdicovitým“ tvarem. Mechanickým způsobem přímo od motoru je zajištěn pohon předních kol již od nulové až do maximální rychlosti 28 km/h. Při překročení této rychlosti se systém sám deaktivuje. Celý systém neustále sleduje a porovnává otáčky všech kol a úhel natočení volantu a úpravou tlaku, který dodává hlavní čerpadlo. Tím je zajištěno rovnoměrné rozložení pohonu předních kol v porovnání s ostatními přímo poháněnými koly. Systém funguje identicky jak pro jízdu vpřed, tak pro jízdu vzad.

HydroAxle+ se skládá z nádrže na hydraulický olej, chladiče oleje, hlavního axiálního čerpadla, přídavného zubového čerpadla, kardanové hřídele pro pohon čerpadel, nábojů kol, přes které je zajištěn samotný pohon, a řídicí jednotky systému (zdroj GINAF, Youtube)
HydroAxle+ se skládá z nádrže na hydraulický olej, chladiče oleje, hlavního axiálního čerpadla, přídavného zubového čerpadla, kardanové hřídele pro pohon čerpadel, nábojů kol, přes které je zajištěn samotný pohon, a řídicí jednotky systému (zdroj GINAF, Youtube)

Samotný hydraulický pohon se vyznačuje nízkým vnitřním odporem, což spolu se skutečností, že systém vyžaduje energii pouze pokud je aktivní, vede v porovnání s mechanicky poháněnou přední nápravou k značné úspoře pohonných hmot. Hmotnost systému nepřesahuje 450 kg a celá konstrukce je řešena tak, že nemá vůbec žádný vliv na poloměr otáčení vozidla.

Například tahač v provedení 6×4, popřípadě plněpohonná varianta vozidla do terénu je oproti tahači osazenému systémem HydroAxle+ až o 2 tuny těžší a tuto hmotnost po většinu času zbytečně vozíte s sebou na úkor užitečného zatížení. Zcela zásadní je pak rozdíl ve spotřebě. Konfigurace 6×4 už z principu zvyšuje spotřebu paliva oproti provedení 4×2, a to až o 5–6 litrů nafty na 100 kilometrů.

Systém pohonu lze namontovat na většinu konfigurací tahačů a podvozků modelové řady DAF CF a XF. Vozidla jsou z výrobního závodu DAF vybavena přední nápravou 183 N s nosností 9 tun, konektorem CAN, zadním motorovým PTO s kardanovou přírubou a trvalým zapojením, volným prostorem na pravé straně podvozku pro montáž nádrže na hydraulický olej a chladiče. Většina konfigurací pak ještě vyžaduje přemístění vzduchových ventilů umístěných mezi hlavními nosníky rámu na pravou stranu podvozku.

Systém HydroAxle+ není úplnou novinkou. V České republice zatím ale moc rozšířen není, jediné dvě soupravy s tímto pohonem provozuje společnost NIKA Logistics
Systém HydroAxle+ není úplnou novinkou. V České republice zatím ale moc rozšířen není, jediné dvě soupravy s tímto pohonem provozuje společnost NIKA Logistics

Závěr

Pomocný hydraulické pohon přední nápravy představuje významný potenciál úspory paliva, nehledě na další nákladové položky, jako jsou pneumatiky, zvýšené náklady na údržbu apod. Z tohoto úhlu pohledu je HTA jednoznačnou alternativou.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: DAF Trucks, GINAF
 

Nové

Develon na baumě: Více než 20 vystavených strojů, pětkrát denně živá demo show

Zveřejněno 3.4. Develon se zaměří na hlavní témata letošního veletrhu Bauma, respektive globálního stavebního průmyslu, a to od digitalizace a udržitelnosti, přes automatizaci a koncepty alternativních pohonů až po síťově propojenou výstavbu, snížení uhlíkové stopy… celý příspěvek

Bauma 2025 v termínu od 7. do 13. dubna

Zveřejněno 3.4. Bauma, Přední světový veletrh stavebních strojů, strojů na výrobu stavebních hmot, důlních strojů, stavebních vozidel a stavební techniky, začne v Mnichově již za pár dní. Od 7. do 13. dubna na něm představí své nejnovější stroje, technologie a… celý příspěvek

Velká přehlídka strojů, řešení a služeb pro výzvy dneška i zítřka

Zveřejněno 2.4. S 34 stroji vystavenými na více než 7 500 metrech čtverečních plochy se společnost Komatsu představí v hlavním bodě stavebního průmyslu, kterým se od 7. do 13. dubna 2025 stane veletrh Bauma Mnichov. Veletržní plochu této společnosti najdou zájemci… celý příspěvek