MONTABERT - Evropský výrobce kvalitního příslušenství pro demolice
Dnes je 22.12. – svátek slaví Šimon

Návštěva firmy MERLO s.p.a.

Zveřejněno: 23. 2. 2005

Ve dnech 23. - 25.1. 2005 navštívila naše redakce firmu MERLO s.p.a. Stalo se tak na pozvání firmy CIME s.r.o. Pelhřimov, výhradního dovozce strojů této firmy. MERLO s.p.a. sídlí v San Defendente poblíž Cunea v severozápadní Itálii, cca 30 km od francouzských hranic.

Ubytováni jsme byli v hotelu Quadrifoglio v San Defendente, asi 5 km od továrny. V pondělí 24.1. 2005 proběhla prohlídka firmy. Naším průvodcem byl Stefano Forlani. Ráno jsme absolvovali úvodní výklad o historii a výrobní náplni firmy, spojený s obrazovou prezentací.


MultiFarmer 30.9 TOP firmy Merlo

Firma staví na svých zkušenostech a v jejích dějinách lze vysledovat několik mezníků ve vývoji. Názvy strojů byly a jsou odvozeny od jejich určení, jako např. DMB - Dumper MERLO Beton. Prvopočátky firmy se datují do roku 1911, kdy byla založena jedním z předků dnešního majitele kovárna MERLO.
V roce 1964 byla v místě dnešního závodu postavena první hala a od té doby lze počítat historii dnešní firmy MERLO. Původní majitel se svojí sestrou jsou v podniku dodnes a je zde zaměstnána i celá rodina MERLO v duchu zachování rodinné tradice. V roce 1966 byla zahájena sériová výroba strojů pro stavebnictví. V roce 1970 byly představeny první terénní vysokozdvižné vozíky CEM o nosnosti 4 tuny.


Majitel firmy pan Merlo

V roce 1981 přišel na trh první teleskopický manipulátor SM 30. Ve své době to byl výrobek na technologické špičce. Již od začátku měl hydrostatický pohon, boční posuv a pohon na 4 x 4. V roce 1987 následoval typ PANORAMIC XS, došlo k zásadní přestavbě strojů MERLO, motor byl přemístěn na bok naproti kabině.
Teleskopické rameno se přestěhovalo na povozek, čímž došlo ke snížení těžiště a zvýšení stability celého stroje. Na tuto koncepci postupně přešli všichni výrobci, tzv. PANORAMIC koncept, patentovaný firmou MERLO s.p.a. Po 10 letech patentu vypršela platnost, avšak výhody prvního manipulátoru SM 30, hydrostatický pohon, boční posuv a pohon 4 x 4 zůstaly zachovány.


Dumper Skip s nakládací lžicí

Míchačka betonu

Paletový nakladač a transportér

Mini bagr

V roce 1991 na trh přišel model ROTO, první stroj s kabinou otočnou o 360°, sice bez možnosti kontinuální otočky, ale přesto byl tento prvek okopírován všemi výrobci. V roce 1993 přichází MERLO na trh s ochranným rámem kolem celého stroje z kulatiny o průměru 70 mm, poskytujícím stroji zvýšenou ochranu. Díky snížení těžiště je stroj stabilnější, díky zvýšení hmotnosti nepotřebuje přídavnou vyvažovací zátěž nad zadní nápravou, a tak nedochází k jejímu nadměrnému přetěžování a tím poškozování.


Řídicí systém Merlin

V roce 1996 nastupuje TURBOFARMER, speciální zemědělský stroj, který je možno použít i ve stavebnictví. Má jako jediný homologaci pro vlečení přídavného zařízení po silnici, tj. je použitelný jako traktor a to i díky objemu kabiny. V roce 1997 přichází typ P 40.16 EVS, teleskopický manipulátor s výškovým dosahem 16 m a nosností 4 t, v roce 1998 P 26.6, super kompakt s dosahem 2,6 m o šířce 2 m, výšce 2 - 2,15 m a poměrem výkon motoru/hmotnost 21 k/t.
Vyráběly se čtyři modely, které jsou dodnes populární ve stavebnictví i zemědělství pro svoji skvělou průchodnost terénem a možnosti natáčení všech čtyř kol, tzn. velkou obratnost.
V roce 1999 se na trhu objevilo ROTO 40.21 EVS s výškovým dosahem 21 m a nosností 4 t. Byl to první stroj s počítačovým systémem kontroly stability, kontrolujícím odpor podložky pod opěrnou nohou pomocí křížových čidel. Při zjištění problému systém omezí kruhový pohyb ramene, přičemž opěrné nohy nemusí být vysunuty všechny, jsou na sobě nezávislé.


Schéma pohonu strojů MERLO

V roce 2000 přišel na trh nový model TURBOFARMERU. Objevila se na něm možnost nastavit dvě úrovně kroutícího momentu na vývodovém hřídeli. Díky počítačovému ovládání měl paměť poloh připojených zařízení a téměř do roku 2004 neměl na trhu konkurenta.


ROTO 33.16 KS

V roce 2001 Firma MERLO představila řídící systém MERLIN, zahrnující palubní desku a systém řízení a kontroly stroje. Na palubní desce je možné zobrazit kromě běžných údajů i všechny zaznamenané poruchy, termíny údržby a další důležité údaje. V roce 2001 bylo představeno CINGO. Jedná se o pásový přepravník o nosnosti 4, 6, 8, 9 a 10 t s možností připojení různých adaptérů. Z mnoha možností výbavy nám byl představen mulčovač a sněžná fréza. Tento stroj kombinuje výhody hydrostatického pohonu, dvoupákového ovládání pomocí jedné ruky s obrovskou stoupavostí a při šířce 80 cm i průchodností. V roce 2003 přišlo na trh ROTO 40.25 MCSS s výškovým dosahem 25 m, nosností 4 t a řídícím systémem MERLIN. Je to první teleskopický manipulátor na světě s tímto výškovým dosahem. Pro zvýšení komfortu obsluhy přišlo MERLO s novinkou.


Náprava pro stroje ROTO

Je jí kabina, uchycená na třech bodech, naklápějící se dozadu od určité výšky ramene. Toto řešení nalezneme pouze u tohoto stroje. V roce 2004 se objevil systém E.A.S. Jedná se o patent firmy MERLO, je použit výhradně na jejich strojích. Jde o odpruženou přední nápravu, díky které se výrazně zlepší komfort obsluhy a materiál je převážen bez zbytečných otřesů. Tento systém najdeme pouze u strojů se svahovým vyrovnáváním. Tato novinka byla oceněna zlatou medailí za inovaci na veletrhu ve Veroně. V principu jde o aktivní hydropružení. Dále se s aktivovaným systémem E.A.S. stroj při zatáčení a rychlosti vyšší než 25 km/h naklání dovnitř oblouku a dochází tak ke kompenzaci odstředivé síly.


Panoramic P 101.10 KS

Díky hydrostatickému pohonu se samobrzdícím efektem mohou mít stroje MERLO suché brzdy, které mají malé provozní náklady. Vyrábějí se ve dvou rychlostních kategoriích, do 25 km/h je použit fixní hydromotor, v kategorii do 40 km/h je to variabilní hydromotor. 85 % komponentů si firma MERLO vyrábí sama. Na rozdíl od firem vyrábějících stroje se čtyřdílným ramenem, MERLO používá pětidílné, čímž se sníží jeho rozměry ve složeném stavu o cca 1 m.
Též u něj najdeme portálové nápravy vlastní konstrukce, umožňující světlou výšku o cca 10 cm vyšší než u jiných strojů. Pro rok 2005 se počítá s unifikovanou nápravou, u strojů do nosnosti 4 t portálovou, nad 4 t přímou. Od počátků výroby stavebních a zemědělských strojů MERLO přichází s inovacemi, kopírovanými s větším, či menším úspěchem ostatními výrobci. Dnes MERLO představuje šest divizí s různým zaměřením výroby.


Nová kabina MERLO

Jsou to:
MERLO - teleskopické manipulátory a TURBOFARMERY
TRE EMME - lopaty a lesní stroj MM 180 ES
TECNO - nástavby pro vozy na svoz komunálního odpadu, MERLIN
PROJECT - konstrukční oddělení
CINGO - pásový dopravník „motorové necky“
RENT - úpravy pro podmínky severní Itálie, repase strojů

Výroba v roce 2003 představovala:
PANORAMIC ........... 40 %
TURBOFARMER ..... 32 %
ROTO ......................... 22 %
DBM ........................... 22 %


Míchače MERLO nepotřebují betonárky, sami si naloží na stavbě komponenty a díky vestavěné elektronice jsou schopny dostát atestům na kvalitu betonu. Jsou vyráběny ve velikostech 2,5 , 3 a 3,5 m3 betonu. Za rok 2004 firma MERLO dosáhla obratu přes 200 mil., vyrobila 4 000 strojů a zaměstnávala 550 zaměstnanců.


Domichávač betonu

TurboFarmer P 28.7 KT

Rozkládala se na více než 100 000 m2 zastavěné plochy. Vyráběla 43 modelů teleskopů a 3 modely míchačů. Výroba činila 18,5 stroje denně, do konce roku 2005 by to mělo být 23 strojů denně, tj. cca 5 000 ks ročně. MERLO je největším výrobcem strojů s hydrostatickým pohonem na světě měřeno počtem vyrobených strojů.
V roce 2004 šlo více než 75 % strojů na export, z toho 96 % do Evropy a 4 % do zámoří. Velké úspěchy zaznamenala firma MERLO v Kanadě, kde prodala 110 strojů z celkových 450, což představuje téměř 20 % podíl na trhu. V Evropě má pět sesterských firem a zastoupení v 18 zemích.


ROTO 40.25 MCSS

Vyváží do 45 zemí, v roce 2003 jezdilo po světě zhruba 39 tisíc strojů MERLO.
V ČR je MERLO na druhém místě v počtu prodaných strojů.
Autor: Roman Janoušek
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Inovativní jeřáb Liebherr 190HC-L při stavbě SKY PARK Tower v Bratislavě

Zveřejněno 20.12. V srdci bratislavského projektu SKY PARK se odehrává zajímavá kapitola v oblasti stavebních technologií. Společnost KRANIMEX, spol. s r.o., jako výhradní dealer věžových jeřábů Liebherr na Slovensku, sem dodala unikátní kombinaci věžových jeřábů pro… celý příspěvek

Změna ve vedení Ascendum, generálním ředitelem se stává Stefan Krejca

Zveřejněno 19.12. Společnost Ascendum Central Europe GmbH, výhradní distributor Volvo Construction Equipment ve střední Evropě, oznámilo změnu v nejvyšším vedení. Od listopadu 2024 se role generálního ředitele ujímá Dipl.-Ing. Stefan Krejca. Ve své nové pozici bude… celý příspěvek

Univerzální využití strojů Bobcat díky široké nabídce příslušenství

Zveřejněno 13.12. Uživatelé strojů Bobcat se mohou spolehnout na to, že veškeré práce zvládnou rychle a efektivně. Společnost nabízí nejen stále se rozšiřující výběr kompaktních strojů (sloužících jako univerzální nosiče nářadí), ale také rozsáhlou a neustále se… celý příspěvek