Základním kamenem tohoto vývoje byly strategické investice Volvo CE v devadesátých letech 20. století akvizicí švédské společnosti <0x00C5>kerman a renomované jihokorejské společnosti Samsung Heavy Industries. Ke zkušenostem zavedených světových výrobců přidává Volvo CE svoji konstruktérskou invenci a doplňuje vlastní osvědčená řešení, především pak pohonné agregáty, hydrauliku, kabiny, bezpečnostní prvky. Současná produktová řada čítá (včetně kompaktních minirypadel) na 34 modelů v hmotnostní kategorii 1,5 až 100 t.
Dokladem produktové expanze rypadel Volvo je i trojice multifunkčních demoličních rypadel Volvo EC380E HR, EC480E HR a EC750E HR. Je výsledkem vlastního vývoje Volvo CE především posledních 5 let, kdy navázala na představení poslední modelové řady rypadel série E v roce 2014. Veškeré komponenty včetně speciálního demoličního vybavení jsou u těchto modelů z vlastní konstruktérské dílny Volvo CE.
V současné době pracují demoliční rypadla Volvo ve více než 20 zemích světa. Nově se k těmto statistikám přidala i Česká republika.
Společnost PB SCOM s.r.o. je progresivní společnost se sídlem v Hranicích na Moravě. Na trhu působí od roku 1998 a svoji činnost zaměřuje na nejrůznější stavební a zemní práce v oborech dopravního, vodního a ekologického stavitelství. Významným segmentem činnosti PB SCOM jsou demoliční práce jak pro státní správu, tak pro soukromé subjekty, a to doslova po celé České republice.
V loňském roce se společnost rozhodla svůj strojní park v divizi speciálních demoličních prací rozšířit. S využitím dotačního programu Evropského fondu pro regionální rozvoj „Rozvoj automatizace a digitalizace PB SCOM s.r.o.” vybrala jako nejvhodnější nabídku Ascendum Stavební stroje Czech s.r.o., výhradního dovozce strojů Volvo CE pro Českou republiku. Vybrán byl střední model z trojice demoličních rypadel Volvo EC480E HR s výškovým dosahem 28 m (odpovídá výšce 7patrové budovy) a možností instalace pracovního nářadí hmotnosti až 3,5 t.
Charakteristika stroje
Dodání stroje se uskutečnilo v únoru 2020. Prvním krokem byla kompletace stroje a kontrola všech jeho pracovních systémů včetně pro bezpečnost práce důležitého zátěžového testu indikátoru TMI (Total Moment Indicator). Následovalo podrobné školení osádky z ovládání a obsluhy stroje. Zúčastnil se ho i strojník Jaroslav Měřička, který má s bouráním nejrůznějších objektů bohaté zkušenosti. V rámci školení byly zástupci dodavatele připomenuty i základní přednosti stroje. Lze je shrnout zhruba do těchto bodů:
- Vynikající stabilita i při práci v maximálních výškách díky hydraulicky roztažitelnému podvozku se čtvercovým půdorysem.
- Originální řešení hydraulicky roztažitelného podvozku s cylindrickými čepy, nikl-kadmiovou povrchovou úpravou zvyšující mechanickou odolnost, samočistící funkcí.
- Variabilita stroje – snadná výměna demoličního výložníku za podkopový, rýpací, případně montáž prodlužovacího mezikusu díky hydraulicky ovládaným čepům modulární spojky a hydraulicky manipulovatelné přídavné protizávaží pro demolice.
- Bezpečnostní (ochranný rám FOG) výklopná kabina se skvělou ergonomií, dokonalým výhledem a přídavným komfortem strojníka (odvětrávaná sedačka, účinný vzduchový filtr atp.).
- Přídavné ochranné prvky proti poškození hydraulických válců, věnce otoče, bočních stěn i nástavby rypadla.
- Redukce prašnosti výkonným kropícím systémem na pracovním rameni stroje, kamerový systém pro maximální přehled strojníka o celém pracovním okruhu stroje.
- Přídavná zařízení pro čištění stroje a kabiny – vysokotlaká vodní myčka, vzduchová pistole.
Celkovou kvalitu stroje podporuje i pohonná jednotka – výkonný 13litrový motor Volvo D13 (Stage V) a vlastní Volvo hydraulika.
Předání rypadla
Na 10. únor 2020 bylo vše připraveno ke slavnostnímu předání stroje mezi jednateli obou společností, Jiřím Pavlištíkem za PB SCOM a Davidem Pipalem za Ascendum Stavební stroje Czech. Při tomto slavnostním aktu, probíhajícím za účasti technického a obchodního managementu obou společností byla zaznamenána řada zajímavých komentářů a názorů.
Roman Tureček, vedoucí demolic a HTÚ, zdůraznil jak intenzitu nasazení demoličních rypadel, tak i nutnost maximální efektivity práce a minimalizace provozních odstávek.
Podle slov obchodního manažera PB SCOM, Jakuba Pavlištíka, bude stroj nasazen bezprostředně po jeho předání na akcích revitalizace pivovaru v obci Kokory a následně na demolici 4podlažní budovy ve Velkých Hamrech u Harrachova. Demolice obytných domů v zastavěném intravilánu je podle slov jednatele Jiřího Pavlištíka častým pracovním úkolem pro demoliční rypadlo. „Uplatnění zde nachází též technologie a zázemí pro likvidaci azbestu, jimiž společnost také disponuje,” doplňuje jednatel.
Na dotaz na další výhledy v zakázkách demolic reaguje pan jednatel spontánně: „Potenciál potřebných demoličních prací je ohromný – revitalizace početných brownfieldů, zastaralých a nevyužívaných vojenských a průmyslových objektů, dožívajících paneláků... My máme zkušenost i potřebnou výbavu a mým krédem je doslova zbourat cokoliv, třeba i ručně,” dodává s úsměvem. „Vše se bude odvíjet od podpory státu. Bude-li, jsme připraveni uvažovat do budoucna o dalších modernizacích – dálkově řízené demoliční stroje, roboty, demoliční rypadlo s dosahem až 65 m!”
„To je ta správná výzva pro Volvo CE,” reagují David Pipal i ředitel prodeje Ascendum Stavební stroje Czech, Antonín Jaroš. „Volvo CE věnuje velké prostředky jak na rozvoj nových technologií tak i svých produktových řad. Důkazem toho je i divize demoličních rýpadel. Je vysoce pravděpodobné, že ani nejvyšší současný model EC750E HR s výškovým dosahem 36 m nemusí být na tomto poli tím posledním slovem.”
„Každopádně, společnost Ascendum Stavební stroje Czech je vybavena i připravena na dobrou spolupráci s PB SCOM. Věříme, že do budoucna můžeme naši spolupráci rozšířit i o další strojní komodity Volvo,” konstatují zástupci dodavatele.
„Tak hodně pracovních úspěchů s novým demoličním rypadlem Volvo!,” zazní na závěr tohoto slavnostního dne.