Díky zprůjezdnění tohoto obchvatu tak dochází k dokončení téměř 30 km dlouhého úseku mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou a ke zlepšení podmínek pro jízdu mezi Ostravou, Brnem i Prahou. Vyloučením tranzitní dopravy z centra hanácké metropole se výrazně zlepšuje i životní prostředí, nebo. při průjezdu městem nebylo výjimkou 40 tisíc vozidel za 24 hodin.
Celkový obchvat Olomouce však bude vyřešen až výstavbou západní části v obci Křelov, kterou ŘSD plánuje zahájit v závěru roku 2004. Tuto zakázku získalo v roce 1999 Sdružení R 3509 Slavonín-Přáslavice, s vedoucím členem Skanska DS, a.s., s podílem 50 %. Další členové sdružení, Dálniční stavby Praha a Strabag se o zakázku dělí po 25.
Celá trasa překračuje několik překážek, jednak trať ČD Olomouc - Nezamyslice, potom řeku Moravu a železniční koridor Olomouc - Přerov. Výsledkem jsou mostní estakády dlouhé 460 m (Olomouc - Nezamyslice), 250 m (přes řeku Moravu) a 215 m (trať ČD Olomouc - Přerov). První dvě jmenované estakády, postavené jako monolitické, byly zhotoveny pomocí výsuvné mostní skruže, zakoupené firmou Skanska DS od norské firmy NRS.
Povrch vozovky na hlavní trase je v délce 8 km tvořen cementobetonovým krytem a 6,5 km krytem asfaltovým. Cementobetonový kryt o tloušťce 30 cm, opatřený kotvami a trny, byl položen finišerem Wirtgen SP 1600.