O budovaném veletržním areále obecně
Místo, které bylo vybráno pro stavbu nového veletržního areálu ve Stuttgartu a kde v současné době probíhá stavební ruch na plný plyn, je v Evropě opravdu unikátní.
Samotný Stuttgart, hlavní město Baden-Wurttemberku, leží v srdci dynamicky se rozvíjející části Evropy, a navíc se budovaný areál nalézá přímo vedle stuttgartského letiště, dálnice a je spojen s centrem Stuttgartu městskou hromadnou dopravou. V blízké budoucnosti tu bude jezdit i ICE (mezinárodní expres).
Z letiště jsou vypravovány lety do 112 míst 33 zemí. Vypravíte-li se například letadlem z Paříže, potom se dopravíte do Stuttgartu za 1 hodinu a 20 minut a z letiště jste na novém veletržním areálu pěšky za 10 minut. To přeci nemá chybu. Nový veletržní areál se 100 000 m2 hal, 70 000 m2 venkovní plochy a kongresovým centrem (ICS) se stane více než místem setkání, kde budou vyměňovány informace a vystavovány výrobky. Toto místo bude přitahovat vystavovatele, i návštěvníky z celého světa. Spojený komplex s vkusnou a kompaktně řešenou architekturou poskytne rychlé informace o změnách v obchodě. Stuttqart se tak stane vynikající základnou pro prezentaci a setkání.
Haly jsou navrženy tak, aby mohly být výceúčelové. Například Hala 1. Její výška se pohybuje od 14 do 24 metrů, výstavní plocha 25 000 m2 a dalších 5 000 m2 pro využití poskytují prostory v části galerie. Používána bude pro firemní události, konference nebo například koncerty. Řada oken poskytuje dostatek denního světla. Hala však může být i zcela zatemněna. Všechny haly jsou propojeny. Stuttgartské kongresové centrum ICS bude v Německu jedním z největších a nejzajímavějších. Skleněná fasáda celého ICS poskytne neomezený pohled na všechny strany.
Výstavba celého komplexu se má uskutečnit během dvou let. Slavnostní otevření je plánováno na jaře 2007.
Naše postřehy ze stavby
Po promítnutí filmu o výstavbě veletržního areálu se přesouváme do šatny.
Obr. 1: Navlékáme si holinky, oblékáme si ochrannou vestu a nasazujeme si helmu. Potom nás ještě čeká krátká informace o místě, kam se jdeme podívat – o místě, kde probíhá výstavba největšího Messe v Evropě, a vyrážíme.
Obr. 2: Vstupujeme na staveniště.
Obr. 3: Všude jsou samé jeřáby, kolem nás jezdí stále nákladní auta. Tak pozor.
Obr. 4: Ani o lešení a bednění není na staveništi nouze.
Obr. 5: Přímo na staveništi se zastavujeme a skupina redaktorů z různých zemí Evropy se ptá vedoucího stavby na detaily. Dovídáme se například, že zde v létě dělníci začínají ráno s rozedněním a pracují i do půlnoci. Jeřáby jsou zde v takovém množství, aby zde vytvořily kompaktní síť. Pro jejich ovládání je postaven speciální dispečink.
Obr. 6: Nikde se nemůžeme moc zdržovat, držíme se pěkně za sebou jako husy a postupujeme zvlhlým terénem směr střed staveniště.
Obr. 7: Kupodivu i na stavbě musí mít vše své místo. Jako například armovací dráty a lešeninové trubky. Jen se přesvědčete sami.
Obr. 8: Nebezpečná místa jsou oplocena a označena výstražnými páskami. To aby někdo nepřišel k úrazu.
Obr. 9: Pouze z dálky máme možnost vidět místo, kde žije více než 400 dělníků z celé Evropy, kteří se na stavbě podílejí.
Obr. 10: Po prohlídce spěcháme zpět do šaten. Honem se obléci do civilního a hurá na letiště, kde nás čeká vyhlídkový let nad Stuttgartem. Kromě pohledu na celé město budeme moci vidět velikost staveniště ještě jednou. Tentokrát z ptačí perspektivy.