Renomag.cz - Díly náhradní pro stavební stroje
Dnes je 21.11. – svátek slaví Albert

Technika pro každou situaci aneb Proč elektrické stroje FIRSTGREEN?

Zveřejněno: 15. 5. 2023

Plně elektrické smykem řízené nakladače FIRSTGREEN představují novou generaci techniky pro stavebnictví, zemědělství nebo demoliční práce, která má oproti tradičním strojům s dieselovým pohonem řadu výhod. Hlavní z nich si představíme v tomto článku.

Elektrické smykem řízené nakladače se ideálně hodí například pro práci v historických centrech měst. Na snímku nakladač ELISE 900.

Smykové nakladače Elise a MiniZ jsou stoprocentně elektrické. To však neznamená pouze nulové emise, ale – na rozdíl od elektrických automobilů – především výrazně nižší provozní náklady. Při provozu okolo 750 hodin ročně uživatelé těchto strojů ušetří přes 250 tisíc korun pouze na pohonných hmotách. Jedno nabití stroje stojí 200 korun a nakladač s ním odpracuje celý den. Nemusíte řešit ani logistiku paliva, techniku nabijete pohodlně i z obyčejné zásuvky.

Tichý provoz

Smykem řízené nakladače s tradičním dieselovým motorem neprodukují pouze emise, ale také hluk. Oproti tomu elektrické stroje operují takřka neslyšně a ideálně se hodí pro využití v zemědělství, kde neplaší dobytek, v historických centrech měst nebo v interiérech při demoličních pracích. Jsou také výrazně pohodlnější pro strojníky, kteří už nemusí celý den trávit v hlučné, vibrující kabině dieselového stroje, ale mohou se uvelebit v tiché, klimatizované Elise 900.

Výroba nakladačů FGI probíhá ve zcela novém moderním výrobním závodě ve Velké Dobré. Aktuální výrobní kapacita činí až 700 strojů ročně.
Výroba nakladačů FGI probíhá ve zcela novém moderním výrobním závodě ve Velké Dobré. Aktuální výrobní kapacita činí až 700 strojů ročně.

Nulové lokální emise

Elise a MiniZ neprodukují žádné lokální emise – díky elektrickému pohonu tak nemusíte při operacích v interiéru řešit ventilaci. Nehrozí ani únik provozních kapalin, jelikož ve stroji nenajdete žádný motorový olej, chladicí kapalinu nebo diesel.

Nejen proto jsou elektrické nakladače tou správnou volbou pro sektor stavebnictví, kde zastanou širokou škálu úkolů – od převozu a skládání palet, přes práci s lopatou až po míchání a transport betonu. K tomu jim pomůže nepřeberné množství přídavných zařízení, ať už přímo od FIRSTGREEN, nebo od jiných výrobců. Stroje FGI totiž mají standardní upínací systém.

Ve stavebnictví zastanou elektrické smykem řízené nakladače FIRSTGREEN širokou škálu úkolů.
Ve stavebnictví zastanou elektrické smykem řízené nakladače FIRSTGREEN širokou škálu úkolů.

Nízkonákladová a jednoduchá údržba

Další nespornou výhodou plně elektrických strojů FGI je jednoduchá údržba. Jelikož mají, oproti standardnímu dieselovému stroji, asi jen třetinu pohyblivých částic a není potřeba udržovat složitý spalovací motor, základní údržbu zvládnete bez problému sami, bez specializovaných nástrojů. I péče o baterii je velice jednoduchá, stačí dodržovat správné nabíjecí cykly a doplňovat destilovanou vodu.

Jedno nabití stroje stojí pouze 200 Kč a vystačí na celý den provozu.
Jedno nabití stroje stojí pouze 200 Kč a vystačí na celý den provozu.

Kompaktní rozměry a snadná manévrovatelnost

Elektrické smykem řízené stroje mají menší a kompaktnější konstrukci, než modely poháněné vznětovými motory, což jim umožňuje pohybovat se v těsných prostorách a snadno manévrovat kolem překážek. Jsou tedy ideální pro demoliční projekty v interiérech. MiniZ se svou šířkou pouhých 79 cm hravě projede i standardními dveřmi a vejde se prakticky kamkoliv.

Oba stroje lze dokonce ovládat dálkově a můžete je tedy bez obav poslat do rizikového prostředí.

Autor: Matěj Chalupa
Foto: FIRSTGREEN Industries
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

Kvalita v zeleném se stoletou tradicí. To je demoliční příslušenství Montabert

Zveřejněno 12.11. V České republice funguje nové zastoupení pro silnou značku v oblasti příslušenství. Je jím Montabert, francouzský výrobce s dlouhou tradicí, který se v roce 1968 uvedl na evropském trhu s prvním plně hydraulickým bouracím kladivem. Kladiva jsou… celý příspěvek

Velký test rýpadel Sunward. Hodnotí stavitel, který na bagry přesedlal z mixážních pultů

Zveřejněno 6.11. Možná už jste o něm ve Stavební technice četli. Michal Vlašic z Havířova je typický český self-made man, který se před pár lety zhlédnul v bagrování, když si z Polska dovezl malý dvoutunový bagřík. Zalíbilo se mu to do té míry, že pověsil slibně… celý příspěvek

Technology Days 2024: Budoucnost stavebnictví je v technologiích a propojené stavbě

Zveřejněno 5.11. Na tuzemské poměry ojedinělá akce proběhla letos v červnu v rámci každoroční CAT Roadshow. Pod názvem Technology Days 2024 se na dvou místech – v Ledčicích a Hrušovanech – uskutečnil dvoudenní odborný seminář na téma digitalizace ve stavebnictví,… celý příspěvek