Hned na začátku je nutné upozornit, že systém torbo® je potřeba důsledně odlišovat od jiných technologií a zdůraznit následující fakta:
- Nejedná se o vysokotlaký vodní paprsek s přisáváním suchého písku.
- Nejedná se ani o tryskání suchým pískem se zvlhčováním abraziva až v koncové trysce (tzv. tryskání pod „vodní clonou”).
- Nejedná se však ani o úplně bezprašné tryskání s odsáváním.
Každý z výše uvedených systémů má nepopiratelně svoje přednosti, univerzálnosti torbo® přístrojů však nedosahují.
Princip systému
Systémy torbo® pracují na principu, který je zobrazen na následujícím schématu – v tlakové nádobě je abrazivo s vodou. Tato směs, konstantně namíchaná v poměru 80:20 (80 % abraziva a 20 % vody) je unášena proudem tlakového vzduchu proti otryskávané ploše. Maximálním možným provlhčením písku, se kterým tento systém pracuje, je dosaženo snížení prašnosti až o 95% (ve srovnání s pískováním za sucha). Tato primární přednost umožňuje tryskat tímto zařízením i v zastavěných částech měst bez zvláštních nároků na zabránění úletu prachu.
Funkční schéma
Mobilnost přístrojů
Dalším důležitým kladem těchto přístrojů je jejich mobilnost. Ke svému provozu potřebují zdroj stlačeného vzduchu dostatečného výkonu (viz tabulka), 12V zdroj stejnosměrného elektrického proudu (většinou baterie kompresoru) a zdroj vody, který však nemusí být bezpodmínečně tlakový. Součástí přístroje je totiž pístové čerpadlo, které slouží k čerpání vody a tlakování zásobníku abraziva. Toto čerpadlo má sací výšku 6 m a je tedy schopno čerpat vodu i z beztlakového zásobníku. Z toho vyplývá, že je možno vše potřebné naložit na odpovídající nákladní automobil a odjet tryskat „někam do polí” – např. stožáry vysokého napětí, odstraňování silničního značení nebo na výstavbu nebo opravy nejrůznějších produktovodů.
Průměr trysky (mm) | 6 | 8 | 10 | 12 | 14 |
Výkonnost kompresoru (m³/min) | 1,8 | 3,2 | 5,0 | 7,2 | 9,8 |
Průměr připojovací hadice (coul) | 3/4" | 1" | 1" | 5/4" | 5/4" |
Pozn.: Není-li zaručen přívod dostatečného množství vzduchu, přístroj NEFUNGUJE!!!
Rozsah použití
Další předností těchto přístrojů je možnost ovlivňovat výsledek tryskání a tím i jejich použití na nejrůznější povrchy – od tryskání betonu, oceli, přírodního nebo umělého kamene, přes čištění režného cihelného zdiva, štukových fasád, odstraňování nátěrů ze dřeva až po čištění travertinu nebo třeba matování skla.
Přístroj se dá v extrémním případě seřídit tak, že tryskání nepoškodí lidskou ruku. Díky minimálnímu množství vody je možno tyto přístroje používat i na práce v interiéru.
Přístroj je možné použít také na tryskání cihelného zdiva
Přístroj se dá v extrémním případě seřídit tak, že tryskání nepoškodí lidskou ruku
Faktory ovlivňující výsledek tryskání jsou následující:
- volba vhodného abraziva (měrná hmotnost, tvrdost, ostrohrannost),
- volba množství tryskací směsi (litry/min),
- volba pracovního tlaku,
- vzdálenost trysky od otryskávaného povrchu,
- velikost podílu vody v tryskací směsi (standardně nastavený poměr 80:20 lze otevřením ventilu přídavné vody měnit, zvyšovat podíl vody ve směsi a tím snižovat abrazi),
- použití tryskacího nástavce TS98,
- zkušenost obsluhy.
Nástavec TS98 se používá při tryskání citlivých povrchů. Při tryskání tvrdých povrchů (beton, ocel, kámen) se jimi není třeba zabývat.
Tvar tryskacího paprsku bez použití nástavce
Tvar tryskacího paprsku s použitím nástavce TS98
Ekonomické výhody
Díky maximálnímu provhlčení abraziva se pro torbo® přístroje využívá jako abrazivo pro tryskání běžných povrchů křemičitý písek, který není třeba předem sušit. Tím se dosáhne výrazných úspor nákladů na materiál. Navíc je spotřeba abraziva výrazně nižší než u pískování za sucha.
Pasivace ocelových konstrukcí
Při tryskání ocelových konstrukcí je možno nadstandardně přístroj vybavit dávkovačem pasivačního roztoku. Takto otryskaný a ošetřený povrch ocelové konstrukce pak vydrží (při dodržení podmínek, uváděných výrobcem inhibitoru) až několik dní bez napadení korozí.
Tryskání podhledu estakády ve Valašském Meziříčí
Výsledek tryskání podhledu estakády
Z tohoto stručného popisu vyplývá, že se torbo® přístroje ve stavebnictví uplatňují především při opravách a rekonstrukcích – všude tam, kde není možné konstrukci rozebrat a odvézt k předúpravě na stálé pracoviště.
Jako nejnovější příklad mě známého nasazení torbo® přístrojů uvádím sanaci podhledu silničního mostu ev. č. 35-182 (estakáda Valašské Meziříčí) na podzim roku 2007. Jednalo se o tryskání (přípravu pro sanaci) cca 15 000 m², byly nasazeny čtyři torbo® přístroje, denní výkon 200–250 m², celková spotřeba písku 75 tun, výsledky odtrhových zkoušek se pohybovaly mezi 2–3 MPa.
Přednosti systému torbo®
- Snížení prašnosti,
- mobilnost (dosah tryskacích hadic),
- široká oblast použití (tvrdé, běžné i měkké povrchy, exteriér, interiér),
- ekonomičnost,
- možnost pasivovat povrchy ocelových konstrukcí.