MONTABERT - Evropský výrobce kvalitního příslušenství pro demolice
Dnes je 21.12. – svátek slaví Natálie

Zahájena rekonstrukce Gröbovy vily

Zveřejněno: 14. 9. 2003

Jednou ze staveb, na které se významně podílejí pracovníci společnosti SKANSKA CZ, a.s., je komplexní rekonstrukce Gröbovy vily v Havlíčkových sadech v Praze 2. Symbolickým poklepem na základní kámen 6. června 2003 byla zahájena obnova této historické stavby.



Investorem stavby je CELLI Institut, o.p.s., který zde počítá s mezinárodní centrálou pro právní reformy, vzdělávání a výzkum. Projekt rekonstrukce ve výši 170 milionů Kč je financován z prostředků Americké agentury pro mezinárodní rozvoj, ze soukromých darů i zahraničních příspěvků. Zhotovitelem se stalo středisko 13 Divize PSČ firmy SKANSKA CZ.
V první fázi rekonstrukce se počítá s dokončením prostor pro přednáškové a výukové činnosti, což zahrnuje především komplexní opravy interiérů včetně štukatérských prací.
Gröbova vila však nemá být využita pouze jako Institut, ale její interiéry nabídnou rovněž ubytování návštěvníkům kurzů, bude zde umístěna obsáhlá knihovna a výzkumné centrum i prostory pro internetové vzdělávání. Jak při slavnostním zahájení rekonstrukce uvedl Jöel Martin, výkonný ředitel CELLI Institutu, »Gröbovka se stane významným mezinárodním centrem právních reforem, přičemž její výstavnost a interiérové i exteriérové řešení se určitě stane chloubou Prahy«.
Součástí rekonstrukce, na níž se vedle CELLI Institutu podílí i druhá městská část, je nejen zmíněná vila, ale i další objekty v její blízkosti. Např. objekt tzv. Dolní Landhausky, Viniční altán, Grota (uměle vytvořená jeskyně s jezírkem), změny zaznamená i samotný park. Právě rekonstrukce Viničního altánu byla zahájena střediskem 13 Divize PSČ pod vedením stavbyvedoucího Dřínovského již na podzim loňského roku, s dokončením se počítá v letošním létě.

Curicullum vitae Gröbovy vily
Vila byla postavena podnikatelem Moritzem Gröbem jako neorenesanční objekt na přelomu 70. a 80. let 19. století.
Při stavbě byl zcela změněn reliéf viničného pozemku, na němž byla vila projektována, z důvodu dosažení potřebné horizontální platformy pro založení objektu.
V objektu tzv. Dolní Landhausky se dochovala zemědělská usedlost (ta tu však stála již předtím). Na začátku 20. století koupila vilu obec Královské Vinohrady.
Z pavilonu se stala restaurace, vila byla využívána jako ubytovací zařízení pro děti z venkova. V období II. světové války tuto budovu využívala organizace Hitlerjugend, po válce sloužila jako dům pionýrů a mládeže.
V padesátých letech prošla vila rozsáhlou rekonstrukcí (po zásahu bombou amerického letectva na konci války), po roce 1990 zde byla umístěna soukromá taneční škola, to však byl také závěr jejího dosavadního využití.
Autor: Karel Kurka
Foto: Archiv Skanska CZ
 

Nové

Inovativní jeřáb Liebherr 190HC-L při stavbě SKY PARK Tower v Bratislavě

Zveřejněno 20.12. V srdci bratislavského projektu SKY PARK se odehrává zajímavá kapitola v oblasti stavebních technologií. Společnost KRANIMEX, spol. s r.o., jako výhradní dealer věžových jeřábů Liebherr na Slovensku, sem dodala unikátní kombinaci věžových jeřábů pro… celý příspěvek

Změna ve vedení Ascendum, generálním ředitelem se stává Stefan Krejca

Zveřejněno 19.12. Společnost Ascendum Central Europe GmbH, výhradní distributor Volvo Construction Equipment ve střední Evropě, oznámilo změnu v nejvyšším vedení. Od listopadu 2024 se role generálního ředitele ujímá Dipl.-Ing. Stefan Krejca. Ve své nové pozici bude… celý příspěvek

Univerzální využití strojů Bobcat díky široké nabídce příslušenství

Zveřejněno 13.12. Uživatelé strojů Bobcat se mohou spolehnout na to, že veškeré práce zvládnou rychle a efektivně. Společnost nabízí nejen stále se rozšiřující výběr kompaktních strojů (sloužících jako univerzální nosiče nářadí), ale také rozsáhlou a neustále se… celý příspěvek