Dnes je 15.2. – svátek slaví Jiřina

Zelený most 2008

Zveřejněno: 13. 10. 2008

V polovině července uzavřela Těžební unie příjímání přihlášek do soutěže o nejlepší rekultivační projekt těžebních prostor České republiky Zelený most 2008.

Jedná se již o třetí ročník soutěžní přehlídky a podle počtu došlých projektů můžeme usuzovat, že se výrazně zapsal do podvědomí odborné veřejnosti. Bohužel i tentokrát musely být některé přihlášené realizace vyřazeny ze soutěže pro nesplnění soutěžních podmínek a zadání.

Do druhého kola soutěže byly vybrány tyto tři soutěžní projekty:

  • Rekultivace Homole v lokalitě Lom Rožmitál, jejímž autorem je Ing. Jaroslav Branda (Atelier M) a investorem Zemědělské družstvo Šonov.
  • Veselské pískovny v lokalitě Veselí nad Lužnicí, Horusice a Vlkoš, autorem projektu je Ing. Hedvika Psotová a investorem je firma Hanson ČR, a.s.
  • Rekultivace východních svahů v části lomu Mokrá – Břidla pro posílení funkcí NRBK K 132, která probíhá v lokalitě Mokrá u Brna. Projekt vyhotovil Ing. Aleš Sekanina (Sequoi s.r.o.), investorem je Českomoravský cement a.s.

Ve druhém kole odborná porota Zeleného mostu ve složení Pavel Čech (ČSOP Vlašim), Ludvík Grym (autorizovaný architekt), Marek Slobodník (MU, Ústav geologických věd Přírodovědecké fakulty), Milena Šandová (Těžební unie), Jan Viewegh (Ministerstvo životního prostředí ČR), Eva Wagnerová (architektka a autorka vítězného projektu Zelený most 2006) a Pavel Žlebek (Ekoservis, autor vítězného projektu Zelený most 2007) vyhodnotí dokumentace k jednotlivým projektům a poté každou lokalitu navštíví, aby se mohli podrobně seznámit s aktuálním stavem realizované rekultivace.

Hlavními kritérii, kterými se budou porotci řídit, jsou funkční stejně jako urbanistické začlenění rekultivovaného těžebního prostoru do okolní krajiny, dále dlouhodobý přínos, přírodovědný potenciál a v neposlední řadě i ekonomická (ne)náročnost. Porota má samozřejmě celou dobu na paměti hlavní cíl soutěže, jenž spočívá především v tom, informovat odbornou i laickou veřejnost o ekologických aktivitách v těžebním průmyslu.


Loňský 1. ročník přinesl řadu zajímavých a kvalitních projektů, ze kterého vyšla vítězně architektka Eva Wagnerová s projektem rekultivace Růženina lomu v Brně – Maloměřicích, jehož vlastníkem je společnost Českomoravský cement a.s., nástupnická společnost – http://stavebni-technika.cz/pdf/412.pdf – 2/2007

V prvním případě se snaží podat odborníkům inspiraci a to správné „know how” ke vzniku a rozvoji mnoha dalších revitalizací, rekultivací, renaturalizací nebo sanací těžebních prostor. Pro těžaře, a to nejen v České republice, je jistě přínosem publikace v česko-anglické verzi, která vzešla z druhého ročníku Zelený most 2007 a která kromě popisu a fotografií k jednotlivým přihlášeným projektům obsahuje také cenné postřehy a doporučení od členů soutěžní poroty.

V druhém případě pak podat informace laické veřejnosti o rekultivačních projektech prováděných na území České republiky a pokusit se tak pozměnit stále mnohdy striktně negativní názor na těžební činnost. Poukázat na možné obohacení o nový krajinný prvek, o lokalitu, kde se zabydlí chránění živočichové a rostliny nebo kde se lze rekreovat.

Proniknout mezi laickou veřejnost je obtížné, pozitivní informace z těžebního prostředí nejsou v mediích až tolik vítány. Těžební unie proto děkuje za každou spolupráci, která umožní prezentovat projekt Zelený most. Mediálními partnery soutěže „Zelený most 2008” jsou v současné době odborné časopisy a servery: Enviweb s.r.o., Stavební informace, Stavební technika, Uhlí-Rudy-Geologický průzkum a Ekologie a společnost.

Vítěz celkově nejlepšího řešení rekultivace těžebních prostor bude vyhlášen v listopadu 2008 a obdrží vítěznou pamětní plaketu. Autor vítězného projektu získá finanční odměnou 50.000,- Kč a projektant i investor mohou používat logo Zeleného mostu spolu s označením Vítězný projekt roku 2008. Všechny projekty jsou kvalitní a zajímavé, porotu tak čeká těžké rozhodování.

Autor: Petra Jandourková
Foto: Archiv firmy
 

Nové

S MB Crusher až na vrchol. Příklady nasazení příslušenství v extrémních horských podmínkách

Zveřejněno 7.2. Nejen zkušení horolezci mohou zdolávat ty největší vrcholy. Tentokrát se podíváme na několik náročných projektů ve vysoké nadmořské výšce, ve kterých sehrálo příslušenství italského výrobce MB Crusher zásadní roli. Díky němu byly vůbec tyto projekty… celý příspěvek

Demoliční stroje Develon jsou v České republice stále populárnější

Zveřejněno 5.2. Odvětví likvidace starých budov je v České republice důležitým oborem. V řadě měst a obcí existují různé „brown fieldy“ z dob minulých – ať již se jedná o pozůstatky průmyslové či zemědělské výroby, již nepoužívané obecní budovy či velké soukromé… celý příspěvek

Jedenáctá generace velkých nakladačů Komatsu

Zveřejněno 3.2. Velké čelní kolové nakladače japonského výrobce Komatsu v hmotnostní kategorii 25–29 tun se po pěti letech dočkaly nové modelové řady. Nové stroje s typovým označením WA475-11E0 a WA485-11E0 vstupují na podzim tohoto roku oficiálně do prodeje. Do… celý příspěvek