Své špičkové výrobky a technologie přijelo do Letňan představit více jak tisíc firem z ČR a 15 zemí celého světa. Expozice obsadily sedm výstavních hal a pro dobrou orientaci byly členěny do tématických celků. Branami výstavního areálu prošlo více než 103 000 návštěvníků. Z toho 1. den, který byl určen odborníkům, tvořil největší podíl.

Velmi pozitivní bylo i hodnocení z řad veletržní konkurence. Zároveň i některé významné firmy hodnotily kladně vzrůstající úroveň areálu, který jim dokázal nabídnout daleko lepší komfort než na svém počátku. Podrobný průzkum názoru vystavovatelů však bude znám až s jistým časovým odstupem. Letošní největší novinkou veletrhu byly dvě samostatné satelitní výstavy. První z nich nesla název „Salon inovací a investic“ a byla prostorem, v němž zástupci univerzit, vědeckých ústavů, ale i komerční sféry prezentovali výsledky své vědeckovýzkumné a inovační práce.
Druhá satelitní výstava se jmenovala „Inteligentní dům a telekomunikace“ a je v ČR prvním projektem, který odborné veřejnosti přibližuje novinky a trendy při projektování a výstavbě nových budov, či modernizaci starší zástavby s využitím pokročilé systémové techniky a nových informačních technologií.

Významnou součástí veletrhu byly odborné doprovodné programy, reagující na nadcházející vstup českého stavebnictví na evropský trh. K nejvýznamnějším patřila konference České stavební normy při vstupu do Evropské unie, připravená ve spolupráci s Českým normalizačním ústavem. Mnoho aktuálních úkolů naznačil i seminář Bytové domy v podmínkách EU, určený pro majitele bytových domů.
Dalším významným doprovodným programem bylo celodenní Fórum krajů, měst a obcí pod záštitou ministra MMR Pavla Němce. V jeho rámci proběhly např. přednášky CITY marketing - revitalizace měst a sídel a vícezdrojové financování s přihlédnutím k možnostem čerpání fondů Evropské unie, nebo Možnost propagace krajů doma i v zahraničí v rámci Evropské unie, přednáška Investiční příležitosti, Průmyslové zóny, blok Regenerace historických center, či seminář Stavebnictví a finance v komunální sféře, který pojednával o zkušenostech krajů, měst, obcí s financováním projektů a vícezdrojovém financování. Ambiciózní téma si vybrala odborná konference „Architektonické proměny centra Prahy na přelomu tisíciletí“. Záměrem bylo přispět k určení směru dalšího rozvoje historického centra hlavního města, v němž se střetávají zájmy památkářů a globálních investorů. Konference „Energetika a stavebnictví“ představila nové koncepce energetické koncepce ČR do roku 2030 a soustředila pozornost na možnosti nízkoenergetického stavění v nových energetických mantinelech.

Možnost výměny zkušeností se zahraničními vystavovateli přinesly tzv. Prezentační dny. Prezentace Německo – české obchodní komory byla zaměřena mj. na poznatky s regenerací panelové zástavby. Francouzsko – česká hospodářská komora připravila seminář o průhlednosti zadávání veřejných zakázek. Hovořilo se také o možnostech spolupráce a pracovních příležitostech ve Francii.
SOUTĚŽE

FOR ARCH a STAVBY ROKU
V letošním 11. ročníku soutěže STAVBA ROKU bylo přihlášeno celkem 55 staveb, z nichž odborná porota vybrala do druhého 27 staveb, z nichž bylo navrženo na nominaci 15 staveb. Soutěž vypsaly Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Economia, a.s. – časopis Stavitel, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Pracovní radu soutěže vedl Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., odborné porotě předsedala Ing.arch. Radomíra Sedláková, Csc.
Stavby roku 2003
Následně uvádíme vybraných pět staveb roku 2003 bez udání pořadí.

Dodavatel: Průmstav, a. s., investor: Zuzana Meisnerová – Wismerová & Rolf Wismer, autor: ing. arch. Ladislav Lábus - ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR LÁBUS, projekt: DELTAPLAN, s.r.o, inženýrská činnost – GLÖCKNER, spol. s r.o.
Ocenění získala stavba za citlivou rekonstrukci a dotvoření nevýrazného historického objektu v centru Prahy na složité parcele, se zřetelem k organizaci výstavby a k promyšlenému investičnímu záměru.
Speciální škola Rakovník
Dodavatel: Stavitelství Kladno spol. s r. o., investor: Česká republika – OÚ Rakovník, autor: ing. Arch. Karel Zuska, A1, spol. s r. o., za vytvoření kultivovaného areálu pro náročné výchovné a výukové aktivity se zřetelem k citlivému urbanistickému řešení.
Rekonstrukce a oprava správní budovy SMP, a.s. v Ostravě, Plynární 6
Dodavatel: TCHAS, spol. s r.o., investor: Severomoravská plynárenská,

Tato stavba obdržela i Cenu časopisu Stavitel za nejlepší stavebně architektonický detail.
Rekonstrukce a rehabilitace Nostického paláce v Praze
Dodavatel: Metrostav a. s., investor: Ministerstvo kultury ČR, autor: Ing. arch. Pavel Kupka, autorská spolupráce.: Ing. arch. Bohumil Blažek, Ing. arch. Jana Hrdličková, Architektonický ateliér Pavla Kupky, za ojedinělý přístup ke komplexní rehabilitaci barokní stavby se zřetelem k citlivému uplatnění soudobých prvků.
Sídlo krajského úřadu pro kraj Vysočina
Dodavatel: sdružení „Podzimek a synové spol. s r.o. – GEO-ING Jihlava spol. s r. o., investor: Česká republika zastoupená Okresním úřadem Jihlava, autor: Dr. Ing. arch. Jaroslav Huňáček, Fortis, spol. s r. o., za příkladnou proměnu vysloužilých kasáren na správní centrum kraje se zřetelem k dobrému výrazovému propojení starých a nových částí.
Kdo získal ceny GRAND PRIX?

Ceny si odnesly tyto firmy: PZP KOMPLET a.s. Dobruška za tepelné čerpadlo vzduch – voda TCLM KOMPLET 7.1 a komplexnost řešení bivalentního zdroje v jednom zařízení, WIENERBERGER Cihlářský průmysl a.s. České Budějovice za cihly POROTHERM 30 – 20 Aku P+D, které mají kvalitní akustické a tepelné řešení jednoho výrobku, TOPOLWATER s.r.o. Čáslav za čistírnu odpadních vod s pískovým filtrem a membránovou filtrací, jedná se o progresivní technologie čištění odpadních vod, Studio ESTE s.r.o. Vodňany za CREATON „KERA – PFANNE“, jde o plně slinutou probarvenou střešní tašku s extrémně hustým hladkým povrchem, vysokou únosností a malou nasákavostí, KERNEL a.s. Praha za poloprůsvitné sklo – LIVE TILE VISTA, které představuje novou dimenzi vnímání budov se skleněnou fasádou a interiérových prvků.
Odborná porota rozhodla udělit 5 Čestných uznání bez určení pořadí a to firmám BITUMEN & PLASTIC s.r.o., Praha za tubusový světlovod LIGHTWAY, MOELLER ELEKTROTECHNIKA s.r.o. Praha za inteligentní elektroinstalaci budov, LIAS Vintířov za tvárnici LIAPOR SL, jde o kvalitní inovovanou termoakustickou tvárnici, PALIS Plzeň spol. s r.o. za komplexní využití dřeva ve stavbě, krajině a zahradě, HELUZ Cihlářský průmysl v.o.s. Dolní Bukovsko za cihelný blok SUPERTHERM 44 STI s mimořádně vysokými tepelně izolačními vlastnostmi. Kromě toho porota udělila cenu za nejlepší expozici TOP ARCH 2003 firmě WOODFACE Přezletice a čtyři další čestná uznání.