Vladimír Vrbický z Němčic u České Třebové je ostřílený „stavař“. Ačkoli má jeho firma v oficiálním popisu autodoprava a zemní práce, v reálu toho zvládají mnohem více. Orientují se nejen na výstavbu inženýrských sítí, komunikací a rodinných domů, ale také na stavbu průmyslových areálů a nemalou část jejich činnosti tvoří demolice budov i celých areálů. Převážnou část zakázek má Vladimír Vrbický v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, nicméně v referencích jsou i projekty například v Polsku.
„Loni jsem byl na jedné předváděčce v malém lomu ve Středních Čechách, kde jsem si nechal drticí lopatu v praxi předvést. Překvapil mě slušný výkon a když jsem si to všechno propočítal, vyšly mi i relativně nízké pořizovací náklady. Takže po předváděčce bylo rozhodnuto,“ vysvětluje okolnosti pořízení Vladimír Vrbický. Oceňuje také profesionalitu prodejního týmu MB Crusher, který v České republice zastupuje Andrea Neuwirtová. „Evidentně má velký přehled, co se ve stavebnictví děje a velice dobře tomu rozumí po technické stránce,“ říká Vladimír Vrbický a dodává: „Všechny moje otázky mi byla schopna zodpovědět a doložit, komunikace s ní a celou fabrikou je celkově perfektní, což je také pro mě důležité. Mám zkrátka pocit, že ač jsem spíše menší firma, jsem pro ně důležitý zákazník.“
Postupem času, když si strojníci lopatu MB Crusher osahali v praxi, zmizela i počáteční obecná nedůvěra pana Vrbického v italské výrobky. „Po zkušenostech s drticí lopatou MB Crusher jsem svůj názor přehodnotil,“ říká s úsměvem. Pozitivně hodnotí dílenské zpracování na vysoké úrovni a masivní konstrukci lopaty, takže se na ni může spolehnout i při náročnějších demolicích s různorodým materiálem. Za rok a půl ostrého provozu se dají objektivněji zhodnotit výhody drticí lopaty z pohledu uživatele. „Ta lopata samozřejmě nenahradí dvacetitunový čelisťový drtič, ale pro drcení materiálů přímo na stavbě v řádech desítek tun je prostě nenahraditelná.“ Co určitě také každý ocení ve srovnání s čelisťovým drtičem, je lepší mobilita lopaty (schopnost se přesouvat mezi jednotlivými stavbami), možnost drtit tvarově různorodější materiál včetně pražců nebo telegrafních sloupů a také fakt, že nakládat a drtit zvládne jen jeden člověk.
Drticí lopata MB Crusher je přínosem také v případě recyklace stavebního materiálu. „Přímo na stavbě si nadrtím a přetřídím suť, kterou dál využiji. Nemusím si nechat vozit materiál někde z lomu, kde to někdo musí pro mě nadrtit, připravit a expedovat; z druhé strany ušetřím také tím, že nemusím materiál odvážet na skládky,“ uzavírá své vyprávění Vladimír Vrbický a poukazuje také na ekologický aspekt.
Efektivní recyklaci materiálu na místě stavby („on-the site“) patří budoucnost a jako o podstatné součásti cirkulární ekonomiky o ni referují také ekonomická média z celého světa. Každopádně, za zprostředkování zkušeností děkujeme Vladimíru Vrbickému a přidáváme také sérii fotografií z provozu jeho kolového rýpadla Cat M314F.