CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 4.4. – svátek slaví Ivana

Aktuální pohled na trh s užitkovými vozy a tahači ve válkou zmítané Ukrajině

Zveřejněno: 27. 5. 2023

Už je to více než rok, co se Ukrajina ocitla ve válečném konfliktu s Ruskem. Zajímavý článek byl nedávno publikovaný tamějším institutem pro výzkum automobilového trhu (Auto Market Research Institute), připravený ve spolupráci s import–exportní společností West Auto Hub. Text pojednává o aktuálních trendech v prodejích a dovozech tahačů, užitkových vozidel, návěsů a nástaveb na Ukrajinu. Jako první tuzemská redakce přinášíme ucelený přehled.

Nejprodávanějším nákladním vozidlem pořízeným na domácím trhu byl bazarový Mercedes-Benz T1/T2. Ilustrační foto. (foto Thiemo Schuff, Wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Užitková vozidla, tahače i speciální nástavby jsou na Ukrajině důležité při obnově infrastruktury, zásobování a v každodenní běžné logistice. Obecným trendem, který asi nikoho nepřekvapí, je poptávka po levnějších vozidlech starších pěti let. Domácí trh s „ojetinami” poptávku neuspokojí, proto zesiluje dovoz použité techniky ze zahraničí, který v prodejích dominuje.

Nákladní a užitkových vozy

Co se týče nákladních a užitkových vozidel nad 3,5 tuny, v roce 2022 jich bylo Ukrajinci zakoupeno celkem 19 900. To je o 40,8 % méně než v roce 2021. Většina vozidel (74,4 %) byla pořízena jako bazarová na domácím trhu, dalších 18,2 % starších bylo dovezeno ze zahraničí. Zajímavý je nízký podíl nové techniky (pouze 7,4 %; tedy 1,5 tis.), z čehož zhruba polovina byla smontována přímo na Ukrajině z dovezených setů a podvozků.

Nejoblíbenějším nákladním vozidlem pořízeným na domácím trhu byl Mercedes-Benz T1/T2 (905 kusů). Druhé místo obsadil Mercedes-Benz Atego (672 kusů) a třetí KamAZ 5320 (625 kusů). Následoval Mercedes-Benz Sprinter (614 kusů) a první pětku uzavřel další KamAZ, tentokráte model 5511 (456 kusů).

Z importovaných použitých vozů je první MAN TGL, v těsném závěsu za ním se umístil Mercedes-Benz Atego. Třetí příčku obsadil na východních trzích oblíbený Mercedes-Benz Sprinter. V první desítce je nejvíce zastoupena značka MAN (4×), dále Mercedes-Benz (3×), DAF (2×); jednoho zástupce má Iveco (model Daily).

Dovozům vévodil použitý MAN TGL. Ilustrační foto. (foto Graham Richardson,Wikimedia, CC BY 2.0)
Dovozům vévodil použitý MAN TGL. Ilustrační foto. (foto Graham Richardson,Wikimedia, CC BY 2.0)

Čísla u tahačů

Segment těžkých tahačů je jedním z mála sektorů, který na konci roku vykázal meziroční nárůst (19,3 %). Celkem bylo na Ukrajině v roce 2022 prodáno 33 600 kusů této techniky. Pouze 4,7 % tvořily nové stroje, celých 52,7 % připadá na použité tahače zakoupené v zahraničí. Tento segment začal růst již v červnu a prodeje vrcholily v září 2022. Důvodem bylo omezení kolejové dopravy a v celková změna logistických tras. V důsledku dočasného uzavření námořních přístavů došlo k velkému nárůstu objemu zboží dopravovaného po silnici. Autodopravci byli nuceni rychle rozšiřovat svoje vozové parky, což vedlo ke zvýšenému nákupu tahačů z různých zdrojů.

První příčku u dovezených starších tahačů obsadil model DAF XF (8 793 ks), na druhém místě se umístil MAN TGX (6 605 ks) a třetí bylo Volvo FH (3 891 ks). V celkové desítce nejprodávanějších modelů byla 3× zastoupena značka MAN, dále Renault a DAF (2×). Další místa si rozebrali výrobci Scania, Volvo a Mercedes-Benz.

V segmentu tahačů byl na Ukrajině v roce 2022 nejprodávanější použitý DAF XF. A to jak v rámci vnitřního trhu, tak i z dovozu. Ilustrační foto. (foto Homoatrox, Wikimedia, CC BY-SA 3.0)
V segmentu tahačů byl na Ukrajině v roce 2022 nejprodávanější použitý DAF XF. A to jak v rámci vnitřního trhu, tak i z dovozu. Ilustrační foto. (foto Homoatrox, Wikimedia, CC BY-SA 3.0)

V rámci tuzemského trhu se stal v roce 2022 nejoblíbenějším DAF XF, kdy počet prodaných vozů tohoto modelu (4,1 tis.) je téměř 2,5× vyšší než u druhého v pořadí (Volvo FH, 1,7 tis). Na třetím místě je Renault Magnum (1,7 tisíce), čtvrtý MAN TGX (1,6 tisíce) a první pětici uzavírá Renault Premium (1,1 tisíce).

Situace u návěsů

Během roku 2022 se na Ukrajině prodalo 35 700 návěsů. To je o 29,7 % více než v roce 2021. Většina z nich jsou použité návěsy (91,6 %), pouze 8,4 % připadá na nové (z toho cca 17 % bylo smontováno přímo na Ukrajině). Podíl použitých návěsů pořízených z domácích zdrojů a ze zahraničí je téměř vyrovnaný. Vrchol prodeje návěsů kopíruje křivku prodeje tahačů s maximem v září 2022. Co se týče zahraničního dovozu použité techniky, nejvíce bylo importováno sklápěcích návěsů (28 %), následovaných plachtovými (26,5 %) a s odstupem cisternovými (16 %). Mezi použitými návěsy z hlediska výrobců dominovali ti němečtí, první tři místa obsadili sestupně Schmitz, Krone a KÖGEL.

 

Nové

Develon na baumě: Více než 20 vystavených strojů, pětkrát denně živá demo show

Zveřejněno 3.4. Develon se zaměří na hlavní témata letošního veletrhu Bauma, respektive globálního stavebního průmyslu, a to od digitalizace a udržitelnosti, přes automatizaci a koncepty alternativních pohonů až po síťově propojenou výstavbu, snížení uhlíkové stopy… celý příspěvek

Bauma 2025 v termínu od 7. do 13. dubna

Zveřejněno 3.4. Bauma, Přední světový veletrh stavebních strojů, strojů na výrobu stavebních hmot, důlních strojů, stavebních vozidel a stavební techniky, začne v Mnichově již za pár dní. Od 7. do 13. dubna na něm představí své nejnovější stroje, technologie a… celý příspěvek

Velká přehlídka strojů, řešení a služeb pro výzvy dneška i zítřka

Zveřejněno 2.4. S 34 stroji vystavenými na více než 7 500 metrech čtverečních plochy se společnost Komatsu představí v hlavním bodě stavebního průmyslu, kterým se od 7. do 13. dubna 2025 stane veletrh Bauma Mnichov. Veletržní plochu této společnosti najdou zájemci… celý příspěvek