CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 29.4. – svátek slaví Robert

Bezpečnost provozu čerpadel betonových směsí

Zveřejněno: 20. 9. 2010

Mobilní čerpadla betonu s integrovanými výložníky a další odvozené stroje (separátní výložníky, stacionární čerpadla apod.) jsou v průběhu provozování vystavena extrémnímu dynamickému namáhání, které souvisí s drsnými klimatickými podmínkami, obtížnými a nevyzpytatelnými podmínkami na staveništi a abrazí dopravovaným materiálem. Přesto je jejich praktická životnost takřka trojnásobná v porovnání s hodnotami udávanými výrobcem. Dobrým příkladem mohou být čerpadla SCHWING vyrobená před rokem 1968, která jsou stále v provozu.

Je tedy otázkou, jak zajistit jejich bezpečný provoz v rámci celé životnosti. Bezpečný provoz čerpadla lze garantovat pouze tehdy, pokud je stroj řádně provozován, udržován a opravován v souladu s platným návodem k obsluze a údržbě a dále pokud je pravidelně kontrolován jeho technický stav.

Každodenní zkoušku bezpečnostních systémů čerpadla provádí obsluha. Periodické kontroly bezpečnostních systémů, včetně dílů vystavených otěru a preventivní údržba mohou být zajištěny rovněž obsluhou případně kvalifikovaným servisem. K odhalení všech závad a rizik, které mají negativní dopad na bezpečnost provozu čerpadla, slouží takzvaná bezpečnostně-technická prohlídka čerpadla (dále jen BTP). BTP se provádí v předem určených intervalech za stanovaných podmínek a může ji vykonat pouze oprávněná a kvalifikovaná osoba.

Norma ČSN EN 12001+A1

Od června 2010 se na stroje určené pro přepravu, rozstřikování a ukládání betonové směsi a malty nebo jejich složek vztahuje norma ČSN EN 12001+A1 – Stroje pro přepravu, rozstřikování a ukládání betonové směsi a malty – Bezpečnostní požadavky, která mimo jiné stanoví opatření vylučující nebo snižující rizika vznikající z nebezpečných situací při jejich provozování.

Tato norma vymezuje především:

1. Významná nebezpečí vyžadující určitou činnost k vyloučení či snížení rizika.

2. Bezpečnostní požadavky a ochranná opatření pro vyloučení či snížení rizika významných nebezpečí.

3. Metody pro ověřování bezpečnostních požadavků a ochranných opatření.

4. Informace pro používání, tj.:

  • požadavky na průvodní dokumentaci (Návod k používání),
  • požadavky na záznamový deník a způsob jeho vedení,
  • podmínky pro provádění opětovné prohlídky (BTP),
  • odlišnosti pro jednotlivé skupiny strojů pro přepravu, rozstřikování a ukládání betonové směsi a malty,
  • požadavky na informace o údržbě strojů a o příslušných preventivních bezpečnostních opatřeních,
  • požadavky na povinné identifikační značení strojů a jejich částí.

Významná nebezpečí, bezpečnostní požadavky a ochranná opatření pro jejich vyloučení či zamezení včetně ověřovacích metod a informací pro používání, zmíněné v bodech 1 až 4, představují informace a požadavky, které jsou určeny především pro výrobce předmětných strojů.

Ukládání betonové směsi

Norma ČSN EN 12001:2010 v části „Informace pro užívání” však obsahuje i požadavky a povinnosti, které jsou závazné i pro uživatele čerpadel betonové směsi a výložníků pro ukládání betonové směsi včetně jejich výtlačného potrubí.

Dle ustanovení normy je uživatel povinen vést záznamový deník, do kterého se zapisují výsledky bezpečnostně-technických prohlídek (BTP) čerpadel betonu a výložníků s dopravním potrubím. Záznamový deník spolu s Návodem k používání musí mít uživatel stále k dispozici na snadno přístupném místě stroje, nejlépe přímo v dosahu obsluhy zařízení. Závady zjištěné při BTP musí být v závislosti na jejich rozsahu a dopadu na bezpečnost stroje odstraněny ještě před dalším uvedením zařízení do provozu.

Prohlídky jsou prováděny:

  • Ve výrobním závodě před expedicí stroje ke konečnému uživateli odborně způsobilým expertem (tzv. znalec – expert), jedná se o osobu školenou výrobcem zařízení.
  • U uživatele odborně způsobilým specialistou (tzv. znalec – specialista), který musí mít odpovídající kvalifikaci (zkušenosti, znalosti, technický výcvik, znalost souvisejících předpisů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci včetně předpisů a směrnic pro hodnocení podmínek bezpečného provozu čerpadel betonu a výložníků pro ukládání betonu).

Bezpečnostně-technické prohlídky

Rozsah a frekvenci provádění jednotlivých BTP určuje ČSN EN 12001 a u strojů starších 5 let a více výrobce. V případě čerpadel betonu SCHWING jsou lhůty BTP stanoveny výrobcem následovně:

  • stáří 0–5 let provádí se BTP vždy po dosažení 500 provozních hodin nebo přečerpání 20 000 m3 betonu, nebo minimálně 1 × ročně podle toho, která ze skutečností nastane dříve;
  • stáří 5–10 let provádí se BTP vždy po dosažení 250 provozních hodin nebo přečerpání 10 000 m3 betonu nebo minimálně 1 × za 6 měsíců podle toho, která ze skutečností nastane dříve;
  • stáří 10 let a více provádí se BTP vždy po dosažení 125 provozních hodin nebo přečerpání 5 000 m3 betonu nebo minimálně 1 × za 3 měsíce podle toho, která ze skutečností nastane dříve.

Kromě výše uvedených termínů je uživatel stroje vždy povinen zajistit opětovné provedení BTP u výložníku pro ukládání betonové směsi po jeho smontování na staveništi a před jeho uvedením do provozu.

Odborná způsobilost specialisty pro provádění BTP není v normě taxativně stanovena. Uživatel čerpadla je do velké míry závislý na míře praktických zkušeností znalce-specialisty a stupni jeho odborného vzdělání se specializací pro daná zařízení tak, aby se provedenou BTP odhalila všechna „problematická a slabá” místa na kontrolovaném stroji, např. trhliny, deformace apod. (viz obr. 1).

BTP dále pomáhá dodatečně zjistit případné zakázané nebo neoprávněné manipulace se strojem např.:

  • Neautorizované svařování a jiné „opravy” na staticky namáhaných místech (viz obr. 2).
  • Nedovolené použití výložníku ke zvedání břemen.
  • Betonáž prodlouženým potrubím uloženým na traverze (viz obr. 3).
  • Neoprávněné zásahy do elektroinstalace a bezpečnostních prvků stroje.
  • Zakázané způsoby podepření stroje.
  • Používání neoriginálních náhradních dílů.

Obr. 1: Deformace a trhliny na pouzdru podpěry mobilního čerpadla betonu

Servisní technici s autorizací

Výše uvedené předpoklady nejlépe splňují servisní technici s autorizací a příslušným proškolením přímo u výrobce čerpadel betonu a výložníků pro distribuci betonu. Pouze znalci-specialisté s platnou autorizací od výrobce daných strojů mohou garantovat nejvyšší stupeň jistoty správnosti a úplnosti provedené BTP.

Z informací, které poskytla společnost SCHWING Stetter Ostrava s.r.o. (www.schwing.cz), vyplývá, že firma v současné době disponuje několika odborně způsobilými znalci-specialisty, kteří byli proškoleni ve výrobním závodě SCHWING GmbH pro provádění BTP na všech čerpadlech značky SCHWING. Společnost svým zákazníkům nabízí v rámci BTP i měření tloušťky dvouplášťového výtlačného potrubí podle nové metodiky zpracované závodem SCHWING GmbH (obvyklé měřicí postupy jsou u sendvičového potrubí nerealizovatelné).


Obr. 2: Poškození výložníku způsobené neautorizovanou opravou

Pravidelné provádění BTP přináší uživatelům čerpadel betonu zvýšení bezpečnosti provozu, které se pozitivně projevuje na minimalizaci zbytečných vícenákladů spojených s provozem čerpadel betonu (prostoje na stavbách, nižší náklady na servis odstraněním závady již v zárodku atd.), zvýšení provozní spolehlivosti a v neposlední řadě i posílení důvěry v očích odběratelů a upevnění profesní prestiže.

Norma ČSN EN 12001:2010 se nevztahuje na stroje, které byly vyrobeny před datem uveřejnění normy Evropským výborem pro normalizaci. Teoretická životnost čerpadel SCHWING udávaná výrobcem v Návodu k používání se pohybuje na hranici 15 let.

Uvážíme-li fakt, že v rámci ČR a okolních východních státech se stále provozují čerpadla betonu vyrobená před více než 40 lety, je jistě opodstatněné u takovýchto strojů provádět podobné prohlídky, které mohou včas odhalit závady mající zásadní vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci nejen obsluhy, ale všech osob, jichž se provoz takového zařízení dotýká.


Obr. 3: Zákaz betonáže potrubím zavěšeným na traverze

Literatura:

[1] Nařízení vlády 176/2008 Sb. o technic kých požadavcích na strojní zařízení.

[2] ČSN EN 12001+A1:2010 – Stroje pro přepravu, rozstřikování a ukládání betonové směsi a malty – Bezpečnostní požadavky.

[3] Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES (2006/42/EC) ze 17. května 2006, o strojních zařízeních a o změně směrnice 95/16/ES (95/16/EC).

[4] Návod k používání výrobce čerpadel betonu SCHWING.

Autor: Ivan Kričfaluši
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek

Novinky v ASbud Česká Republika. Rekonstrukce zázemí a partnerství s John Deere

Zveřejněno 23.4. Známý prodejce stavební techniky ASbud ze Zlínského kraje se může zkraje roku pochlubit hned několika novinkami. Tou nejvýznamnější je fakt, že společnost podepsala dohodu s celosvětově uznávaným výrobcem John Deere o výhradním zastoupení ve věci… celý příspěvek