CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 24.4. – svátek slaví Jiří

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno: 24. 4. 2025

Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní řešení nabízí australská společnost Digga prostřednictvím systému s názvem HALO.

Obsluha si může navolit pomocí ovladače požadovaný sklon. Pás zelených/červených LED světel po obvodu pohonu následně ukazuje, zda-li je poloha přesná.

Jev s nepřesně vyvrtanými otvory, jen menších průměrů, si většina z nás vybaví v souvislosti s ručními vrtačkami, které máme v dílně. Kromě děr, jejichž průřez se značně vzdaluje od kruhu, bývají výsledkem též zlomené, nebo alespoň ohnuté vrtáky. Řešením je „dobré oko“ a šikovné ruce; v případě „bagráckých“ vrtáku pak Digga HALO a šikovný strojník.

Systém HALO byl navržen vývojovým týmem australské společnosti Digga s cílem ušetřit čas a peníze provozovatelů. Pomáhá vrtat přesné otvory a poskytuje řadu dalších výhod, mezi které patří mimo jiné snížení počtu úprav úhlu ve vrtu, které mohou vytvořit nadměrný otvor, a nebo úspora betonu potřebného k vyplnění otvoru. I u vrtáků agregovaných na stavební techniku zároveň též platí, že odklon způsobuje boční zatížení vrtáku a pohonu se všemi riziky (poškození vrtáku či pohonu). S HALO strojníci vrtají efektivněji, protože vytažení zeminy, vysypání a návrat šneku do otvoru s jeho vyrovnáním probíhá rychleji. Další velkou výhodou je, že není potřeba pomocník s vodováhou, který by kontroloval správný sklon, kdy především vychýlení směrem dopředu/dozadu je z kabiny obtížně viditelné.

Jak HALO funguje?

Po obvodu pohonu vrtáku je pás zelených/červených LED světel, která indikují, kdy je zařízení v požadované poloze. Svítí-li kompletně zelený, potom je poloha přesná; kombinace zelené a červené barvy naznačuje vychýlení. Světla se pohybují po krytu a ukazují, kterým směrem je třeba jednotku nahnout, aby se vrátila do správného postavení. Červené a zelené světlo je vždy proti sobě, takže pokud obsluha vidí pouze jednu barvu, polohu druhé snadno odhadne. V případě klasické vodováhy by se bublina posunula směrem do středu zeleného pruhu.

Červené a zelené světlo jsou vždy proti sobě, takže pokud obsluha vidí pouze jednu barvu, polohu druhé snadno odhadne.
Červené a zelené světlo jsou vždy proti sobě, takže pokud obsluha vidí pouze jednu barvu, polohu druhé snadno odhadne.

Mozek systému HALO se nachází v boxu zabudovaném do vnitřku pohonu. Jeho součástí je mikroprocesor a 6 senzorů, které měří sklon s přesností +/– 0,25°. Dodejme, že použitá „Sensor Fusion“ technologie zpracovává (slučuje) data ze všech čidel současně, což je méně náchylné k chybám v porovnání se systémy s jedním či dvěma nezávisle vyhodnocovanými senzory. Továrně je vše naprogramováno tak, aby do odchylky do 1,5° od požadovaného směru svítily všechny LED diody zeleně. Teprve při nepřesnosti přesahující 1,5° se na LED diodách zobrazí sekvence červených a zelených světel viz předchozí odstavec.

Do odchylky do 1,5° od požadovaného směru svítí všechny LED diody zeleně.
Do odchylky do 1,5° od požadovaného směru svítí všechny LED diody zeleně.

Prstenec RGB LED světel je z vnějšku chráněn odolným polykarbonátem, přičemž svítivost plně dostačuje i při práci za slunných dní. Kromě ochrany před mechanickým poškozením je celá jednotka odolná proti prachu a vodě, spodní kroužek má kvůli viditelnosti při použití jednotky s dlouhými nástavci zkosení.

HALO lze připojit pomocí dodávaného kabelu k zapalovači v kabině, nebo napájet za využití akumulátoru a nabíjet přes USB či 240V síťovou nabíječku. Box s ovladačem a akumulátorem je osazen magnetem a lze ho proto snadno připevnit na rám, kapotu, výložník atd. Ti z vás, kteří potřebují vrtat jinak než svisle, si mohou pomocí ovladače nastavit též individuální úhel pouhým stisknutím tlačítka.

Box s ovladačem a akumulátorem je osazen magnetem a lze ho proto snadno připevnit na rám, kapotu, výložník atd.
Box s ovladačem a akumulátorem je osazen magnetem a lze ho proto snadno připevnit na rám, kapotu, výložník atd.

Závěrem dodejme, že začlenění systému vyrovnávání do pohonu vrtáku má několik výhod. V prvé řadě to jsou výrazně nižší pořizovací náklady, než u tradičních systémů. Druhou věcí je bezpečnost práce, kdy strojník může věnovat pozornost pouze vrtání a není nucen sledovat současně displeje v kabině.

Digga v České republice

Hlavním pilířem výrobního programu Digga jsou zemní vrtáky pro rýpadla a smykem řízené nakladače. Vrtáky mohou dosahovat průměru až 1,5 metru, jsou dostatečně výkonné a robustní – masivní šroub, zuby a šnek ze slinutého karbidu (wolfram). Dle typu se na stroje instalují pomocí montážní desky, s upevněním na jednom či dvou čepech, přičemž díky prodlužovacím segmentům je lze prodloužit na požadovanou délku. „Díky této snadné rozšiřitelnosti ušetří zákazník peníze, protože s jedním vrtákem zvládne více typů zakázek,” říká ke konstrukci vrtáku Tomáš Bořík z firmy STAVTECH CZ, která Diggu tuzemským zákazníkům přináší. Dodejme, že vrtáky i rýhovače Digga jsou jak na zeminu, tak ve variantách na vrtání velmi tvrdých materiálů jako je beton nebo asfalt, a to díky různým typům zubů (korunek). Více na www.stavtech.eu.

 

Nové

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek

Novinky v ASbud Česká Republika. Rekonstrukce zázemí a partnerství s John Deere

Zveřejněno 23.4. Známý prodejce stavební techniky ASbud ze Zlínského kraje se může zkraje roku pochlubit hned několika novinkami. Tou nejvýznamnější je fakt, že společnost podepsala dohodu s celosvětově uznávaným výrobcem John Deere o výhradním zastoupení ve věci… celý příspěvek

Od šrotu ke špičkové technologii: Jak se z rodinného podniku stal lídr na trhu

Zveřejněno 22.4. Když se spojí důraz na moderní technologie s dlouholetou zkušeností a poctivou prací, vzniká příběh, který stojí za pozornost. Dvě rodinné firmy Recycling-kovové odpady a.s., přední hráč v oblasti recyklace kovových odpadů, a společnost Liebherr… celý příspěvek