Veletrhů v oboru kamenickém oboru přibývá, Carraře konkuruje velmi silně Verona. Další velké veletrhy jsou pořádány ve Španělsku, Turecku, Maďarsku, Brazilii – v Rio de Janeiro a na dalších místech. Rozvoj těžby zahájila Čína, která silně konkuruje na trhu nízkými cenami.
Veletrh MARMOTEC
Po deštivých dnech u nás a probdělé noci autobusem nás přivítala slunná Carrara, lemovaná „mramorovým pohořím”. Veletrh CARRARA MARMOTEC, který jsme navštívili, je zaměřený na nabídku především mramoru a techniky na jeho zpracování. Mramory hrály všemi odstíny, od čistě bílých, růžových, modrých, šedých, zelených až po černé. Zastoupení zde měla Indie, Brazílie, Turecko, Egypt, Maroko, Čína atd. Přírodním materiálům zde konkurovaly materiály umělé.
Na venkovních prostorách byla také vystavena manipulační technika na zvedání těžkých kvádrů. V halách vystavovaly firmy nabízející techniku na řezání, broušení, leštění a jemné opracování kamene. Nescházela nabídka chemických přípravků na udržování kamene a též nabídka uměleckých děl, drobných kamenných šperků, sošek, váziček aj. Fotografická výstava dokumentovala historii ruční těžby mramoru a důležitost carrarského přístavu.

Účastnící zájezdu na veletrh MARMOTEC
Mramorové lomy
Carrarské pohoří, které se zvedá nad městem Carrarou, vytváří dojem zasněžených hor. V celém pohoří se nachází 180 mramorových lomů a je zde ložisko čistě bílého mramoru s největší pevností. Zde si vybírají sochaři ve velkých blocích ten nejlepší materiál pro svá díla.
Venkovní těžba je zaměřena více do hloubky, na tmavší, ne vždy velké bloky. Teprve ve vnitřních „jeskynních” patrech se těží velké 20 t bílé bloky. K našemu údivu jsme se dozvěděli, že uvnitř pracuje pouze 5 lidí. Mramor se navrtává a řeže diamantovým lanem. Když se odřízne část, dole se lano spojí a odřízne se celý blok. Pomocí kovových vaků několikrát plněných vodou se odtlačí blok od stěny. Poté blok zvedne jeřáb na nakladač, který ho vyveze na venkovní manipulační prostor. Tam dochází k dalšímu zpracování, převážně na menší bloky. Z bezpečnostních důvodů je v jeskyních každých 30 m sloup, který zajišťuje stabilitu vrchní části těžebního patra.

Carrarské pohoří vytváří dojem zasněžených hor
Před jeskyní je historický „skanzen” nástrojů a pomůcek k těžbě a demonstrační ukázka, jak probíhala těžba a manipulace s materiálem. Nejdříve se bloky dostávaly z lomu na válečkách, teprve v roce 1856 začal jezdit vlak do Carrary. Tento způsob vývozu bloků byl v roce 1950 ukončen.

Mramory hrály všemi odstíny, od čistě bílých, růžových, modrých, šedých, zelených až po černé
Kamenická dílna
Navštívili jsme také rodinnou kamenickou dílnu. Měli jsme možnost pozorovat při práci sochaře a restaurátory. Velmi zajímavé byly rovněž ukázky kamenné mozaiky a její sestavování. Jak jsme se dozvěděli od majitele, je v současné době tato mozaika velmi žádaná.
Večerní Carrara a západy slunce za mořem umocňovaly již tak příjemnou atmosféru pobytu v italském městečku mramoru.

V halách vystavovaly firmy nabízející techniku na řezání, broušení, leštění a jemné opracování kamene
Návrat a poděkování
Z mramorových hor jsme plynule přejeli do zasněžených Alp a cestou jsme prožívali úspěšné MS v hokeji. Domů jsme se vrátili zcela vyčerpáni, plní nádherných dojmů a zážitků.
Vzápětí nás čekaly další akce, a to veletrh EXPO Mokrá a výstava Kámen Hořice (viz reportáže v tomto čísle).
Jménem redakce děkuji za pozvání Svazu kameníků a kamenosochařů, zvláště paní Čtrnácté za perfektní organizaci a řidičům za výbornou jízdu a trpělivost.
Zkrátka kameníci jsou nejen tvůrčí a nápadití, ale i veselí a správní lidé. Stálo to zato. Scházela jen mramorová bábovka a tu jsme přivezli na EXPO Mokrá.

Kamenická rodinná dílna