MONTABERT - Evropský výrobce kvalitního příslušenství pro demolice
Dnes je 24.11. – svátek slaví Emílie

CASE 821B z roku 1996: Hranatý Američan se do kopřiv jen tak nechystá

Zveřejněno: 11. 12. 2019

Při cestách po republice vidíme občas nějakou starší mašinu, která svým majitelům stále odvádí kus poctivé práce. Tak jako v případě kolového nakladače CASE 821 B, na který jsme narazili náhodou při návštěvě jedné firmy v Třebíči. Stroj s rokem výroby 1996 své poslední motohodiny v životě odpracovává v recyklačním dvoře. I když zrovna v jeho případě se s jistotou nedá říci, zda jde skutečně o poslední životní cyklus.

Hranaté tvary a výrazné blatníky. To je CASE 821B

Jak s úsměvem začíná vyprávění majitel stroje, počítadlo motohodin už je dávno přetočené a stroj stále spolehlivě funguje: „Počitadlo se zastavilo na 9999 motohodinách, víc už to stejně neukáže. Co víme, je to už několikrát přetočené.” Nakladač, který sjížděl z výrobních linek v letech 1993–1999 je unikátní nejen svou spolehlivostí, ale také tím, že se jedná ještě o americkou verzi. Jeho celý osud není známý, firma jej získala protiúčtem v rámci vypořádání závazků s jednou firmou.

V recyklačním dvoře má starý Američan plnou lopatu práce. Strojník nás pouze letmo pozdraví, vyhoupne se do kabiny, nastartuje a svižným tempem odjíždí naložit suť na tatrovku. Jak říká pan Bobek, nakladač je nezmar, startuje na první protočení, v létě, v mrazech, kdykoli. Jeho síla a agilita se jim tady v Třebíči hodí, stroj přihrnuje recykláty ze staveb, jako jsou zbytky asfaltu, kusy betonu a další materiál. Za celou dobu jeho provozu museli vyměnit akorát páčku řazení, která se prostě vlivem času rozpadla (nakladač má mechanickou převodovku se 4 stupni vpřed a třemi vzad). Na náhradní díl si tu chvíli počkali, protože si ho museli nechat poslat až z Ameriky, ale jinak jim nakladač splácí vloženou důvěru vrchovatě. „Stačí tam lít naftu, olej, pak do toho sednete a jedete.”

Výrobní štítek, prokazující původ „za velkou louží“
Výrobní štítek, prokazující původ „za velkou louží“

Vzhled nakladače CASE 821B nezapře devadesátá léta, která se vyznačovala ostře řezanými a hranatými tvary. Dobře patrné je to na výrazných blatnících, ze kterých jakoby vystupuje hranatá kabina. V ní vládne strohost a účelná jednoduchost. Na bočním panelu po pravé ruce strojníka zaujme velké a přehledné schéma s výstražnými kontrolkami stavu (například teplota hydraulického a převodového oleje, stav vzduchového filtru, alternátoru; indikátor zapnutých světel, parkovací brzdy apod.), panel pod střechou zase skrývá klasické budíkové ukazatele a také spínače světel nebo stěračů. Stroj se ovládá tříramenným volantem s nezbytnou koulí. Zub času se samozřejmě podepsal například na sedačce nebo na stavu některých plastů, přesto je ale posezení uvnitř pohodlné, přirozené a ze sedačky je dobře vidět všemi směry.

Nakladače CASE 821B patřily určitě k tomu lepšímu, co bylo v devadesátých letech na trhu k mání. Ještě dnes najdeme na mezinárodních prodejních portálech pár zachovalých kousků a překvapivě (nebo možná podle zkušeností z Třebíče nepřekvapivě) i cena se drží poměrně nahoře. Rozhodně ale patří zdejší nakladač k unikátům, a to nejen díky svému staří, ale také díky svému původu „Made in USA”.

Autor: Jan Rybář
Foto: Jan Rybář
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

Kvalita v zeleném se stoletou tradicí. To je demoliční příslušenství Montabert

Zveřejněno 12.11. V České republice funguje nové zastoupení pro silnou značku v oblasti příslušenství. Je jím Montabert, francouzský výrobce s dlouhou tradicí, který se v roce 1968 uvedl na evropském trhu s prvním plně hydraulickým bouracím kladivem. Kladiva jsou… celý příspěvek

Velký test rýpadel Sunward. Hodnotí stavitel, který na bagry přesedlal z mixážních pultů

Zveřejněno 6.11. Možná už jste o něm ve Stavební technice četli. Michal Vlašic z Havířova je typický český self-made man, který se před pár lety zhlédnul v bagrování, když si z Polska dovezl malý dvoutunový bagřík. Zalíbilo se mu to do té míry, že pověsil slibně… celý příspěvek

Technology Days 2024: Budoucnost stavebnictví je v technologiích a propojené stavbě

Zveřejněno 5.11. Na tuzemské poměry ojedinělá akce proběhla letos v červnu v rámci každoroční CAT Roadshow. Pod názvem Technology Days 2024 se na dvou místech – v Ledčicích a Hrušovanech – uskutečnil dvoudenní odborný seminář na téma digitalizace ve stavebnictví,… celý příspěvek