Impulsem pro založení společnosti bylo odhodlání využít dlouholeté zkušenosti v oblasti průmyslové filtrace vzdušin při návrzích a výrobě filtračních zařízení pro nápravu špatné ekologické situace v českém průmyslu počátkem devadesátých let.
Produkty a výrobky společnosti jsou stále zdokonalovány a vyvíjeny tak, aby přinášely zákazníkům maximální účinnost a efektivní zhodnocení vynaložených prostředků.
Snížení emisí v Kamenolomu Litice
Ministerstvo životního prostředí, Státní fond životního prostředí a Fond soudržnosti (Evropský fond pro regionální rozvoj) vyhlásili koncem roku 2008 Operační program Životního prostředí – prioritní osu 2.2 – Snížení emisí tuhých znečišťujících látek (TZL). Firmy, které měly zájem získat dotace z fondů Evropské Unie v rámci uvedené prioritní osy, si mohly podat do 4. dubna 2009 svou žádost na Státní fond životního prostředí.

Jednou z firem, které podaly zpracovanou žádost o udělení dotace v rámci prioritní osy 2.2 – Snížení emisí TZL, byla firma Tarmac CZ a.s. Liberec, provozovna kamenolom Litice u Plzně. Celou akci měl na starosti investiční technik Ing. Petr Jeřábek. Zajistil vypracování základního projektu na Odsávání koncového třídiče DRAGON VD-2, 2,5 × 7 včetně návrhu na snížení procentního podílu odplavitelných částic. Dále zajistil potřebná schválení na Krajském úřadě, Odboru životního prostředí, na ČIŽP a vypracování Odborného posudku o umístění technického zdroje znečištění ovzduší ve smyslu zák. 86/2002 Sb.
Žádost firmy Tarmac CZ a.s. o dotaci z fondů Evropské Unie byla projednána Radou SFŽP, Řídícím výborem OPŽP a příslušnou komisí a akce byla odsouhlasena k realizaci. Celkové náklady dosáhly částky 9 329 600 Kč vč. DPH, celkové uznatelné náklady na akci byly 7 840 000 Kč a celková výše dotace činila 7 056 000 Kč tj. 90 % z uznatelných nákladů.
Na základě schválení předložené žádosti vypsala firma Tarmac CZ a.s. výběrové řízení na dodávku a montáž zařízení pro Odsávání koncového třídiče DRAGON VD-2. Výběrového řízení se zúčastnilo 5 firem z oboru výroba a dodávka vzduchotechnického zařízení – filtrace. Nejlepší nabídku do výběrového řízení podala firma EKOGLOBAL s.r.o. a byla vybrána zadavatelem pro realizaci akce.
Odsávání koncového třídiče Dragon VD-2
Firma EKOGLOBAL s.r.o. zahájila realizaci akce poslední týden v listopadu 2009. Termín dokončení montáže byl stanoven na 30. 12. 2009. K zahájení zkušebního provozu došlo 4. 1. 2010 a ukončení zkušebního provozu je plánováno na 31. 1. 2010.

Součástí dodávky byla oprava a rekonstrukce zásobníku na odprašky, do kterého jsou svedeny odprašky ze stávajících filtračních stanic a nové filtrační stanice. Zásobník byl demontován, bylo provedeno opískování, nové nátěry a vyložení spodní kuželové části plastem pro zlepšení skluzu odprašků. Zásobník byl opatřen víkem. Po opravě byl zásobník na místě smontován a bylo provedeno dokonalé utěsnění všech spojů tak, aby bylo zabráněno průniku vody dovnitř zásobníku.
Zásobník byl namontován na novou, podjezdnou ocelovou konstrukci, která umožňuje podjezd a plnění odprašků do autocisterny. Na víko zásobníku byla namontována plošina pro umístění filtru. Dodaná filtrační stanice je typ EKOGLOBAL OS 400 s filtrační plochou 400 m2, regenerace filtrační textilie je zpětným proplachem, tedy bez použití tlakového vzduchu.

Vlastní úprava třídiče DRAGON VD-2 spočívala v úpravě výsypky třídiče, montáže rozdělovacích skluzů, dodávky a montáže čtyř kaskádových třídičů KTE 1. Na těchto třídičích jsou namontovány profukovací ventilátory, dva pro kaskády a jeden pro profukování výsypky třídiče. Odsávání kaskádových třídičů je napojeno na nový filtr EKOGLOBAL OS 400. Odsávání víka třídiče DRAGON VD-2 zůstalo napojeno na stávající filtry.
Zařízení bylo uvedeno do provozu dne 4. ledna 2010. V průběhu prvního týdne provozu byly odebrány vzorky frakce 0/4 a v laboratoři byl následně zjištěn podíl odplavitelných částic v jednom vzorku 6 %, v druhém 7 % a v posledním 10 %. V rámci zkušebního provozu bude provedeno seřízení kaskádových třídičů tak, aby se výsledek pohyboval kolem 8 až 10 %. Navržené zařízení je schopno trvale zajistit snížení procentního množství jemných částic v koncové frakci 0/4 a tím docílit požadované snížení úletu TZL do ovzduší. Po instalaci kaskádového třídiče a filtrační stanice dojde ke snížení fungitivních emisí TZL o 774 tun za rok.