GaLaBau je Mezinárodní odborný veletrh zeleně a krajinářství, který se každoročně koná v německém Norimberku, tentokráte to byl již 19. ročník. Silný mezinárodní akcent dodala proběhlé výstavě skutečnost, že své výrobky a služby z oblasti navrhování, realizace a údržby zeleně představilo 17 procent mezinárodních společností.
Čestný garant akce, asociace Bundesverband Garten-, Landschafts- und Sportplatzbau e.V. (zkratka BGL – Spolková asociace architektů v zahradnictví, krajinářství a výstavbě sportovních ploch), vyjádřil slovy svého prezidenta Hannse-Jürgena Redekera radost z obzvlášť dobré odezvy vystavovatelů a návštěvníků na tuto vůdčí událost výstavnictví v oblasti tvorby a údržby zeleně: „Sektor zahradnictví a krajinářství ustál globální ekonomickou krizi mnohem lépe, než jiné sektory. Zahradní architekti mají knihy zakázek plné a je zřejmá ohromná poptávka po službách v oblasti úprav zeleně, ať už jde o zahrady, parky a dalších plochy uvnitř i mimo obcí a měst. Naši dodavatelé zde v Norimberku načerpali informace o novinkách a trendech a mnozí z nich se rozhodli investovat do nových strojů a zařízení. Jsme přesvědčeni, že příjmy našeho sektoru letos poprvé vystoupí na rekordní značku 5 mld. euro.”
86 % návštěvníků rozhodovalo o zakázkách
Podle průzkumu se 92 procent návštěvníků vyjádřilo, že produktové spektrum na GaLaBau je přesně, co chtěli. Šlo vesměs o dodavatele krajinářských a zahradních prací, zákazníky z veřejného sektoru nebo o zahradní a krajinné architekty. Již zmíněné součásti veletrhu, tedy PLAYGROUND (hřiště) a Německé dny golfových hřišť (Deutsche Golfplatztage) rovněž zaujaly projektanty, provozovatele hřišť a zařízení pro volný čas, resp. provozovatele a manažery golfových ploch, jejich správce či majitele a samozřejmě architekty golfových hřišť. Podle výsledků průzkumu, který uskutečnila nezávislá organizace, 86 procent návštěvníků se ve svých firmách účastní rozhodování o zakázkách.
GaLaBau 2010 s rekordním počtem vystavovatelů
„19. ročník veletrhu GaLaBau, který je dnes vůdčí evropskou výstavou pro navrhování, výstavbu a údržbu zeleně, překonal značku 1000, když letos ve své historii vůbec poprvé přivítal 1 075 vystavovatelů (2008: 983),” řekl s potěšením již citovaný Rolf Keller a doplnil: „Povzbudivý růst počtu vystavovatelů o nějakých 10 % lze zaznamenat téměř ve u všech výstavních oborů.” Vystavovatelé přišli z 29 zemí, po Německu byly nejsilněji zastoupeny Itálie, Nizozemsko, Rakousko a Belgie.
Krajinotvůrci, zahradníci, zahradní a krajinní architekti i další návštěvníci tu mohli v jedenácti halách a rozlehlé venkovní ploše načerpat často jedinečné informace a poznatky o nových produktech, významných trendech. Bohatý doprovodný program se speciálními předváděcími akcemi, konferencemi a soutěžemi udělala z 19. veletrhu GaLaBau špičkovou akci o všem z oblasti zeleně.
PLAYGROUND – snadná cesta k navázání kontaktů
PLAYGROUND, tedy HŘIŠTĚ je název samostatné součásti veletrhu GaLaBau, který se odehrál v hale 1 a pevně tak zakotvil v programu celého veletrhu. Na 90 výrobců různých hracích a sportovních zařízení určených pro volný čas zde představilo své novinky. Skutečnost, že výstavba hřišť jde takříkajíc ruku v ruce s veletrhem GaLaBau, byla vidět na příkladu soutěže „Green Playgrounds” (Zelená hřiště), kterou poprvé zorganizovala iniciativa „The Green City” (Zelené město). Cílem soutěže je představit vzorová hřiště, u nichž hraje klíčovou roli vysoce kvalitní zařízení sladěné s místem svého umístění. Podtitulem letošního soutěžního klání bylo „Hřiště pro moderní hry ve městě”. Tato speciální podívaná zaostřila na to, jak navrhovat hřiště pro mládež kolem 11 let a výše tak, aby to tuto cílovou skupinu přilákalo.
2. Německé dny golfových hřišť
Golf se stává velmi populárním a počty golfistů již roky rostou. V Německu aktuálně již kolem 600 tisíc golfistů míří své pitsch, chip a putt rány na 700 golfových hřištích. 2. Německé dny golfových hřišť se zaměřily na návrh, výstavbu a údržbu golfových hřišť a v jejich rámci představilo více než 100 vystavovatelů produkty, které jsou k tomu účelu nezbytné. Hlavním místem setkání byl konferenční sál (Meeting Point) v hale 4A, kde své služby představily přední golfové asociace; paralelně s tím probíhal v Kongresovém centru Norimberk Golfový kongres.
Novinka: Péče o stromy a Stromolezectví
Zcela nová byla výstava s názvem Tree Care and Tree Climbing, v překladu Péče o stromy a stromolezectví. Odpovědnost stromolezců je chránit a udržovat stromy. Jejich povinnosti zahrnují odřezávání soušového dřeva, sepnutí koruny stromů vazbou (pro zpevnění či zajištění koruny) nebo, je-li to nutné, kácení stromu po částech shora dolů. Výhody jsou zřejmé: stromolezectví je nejlevnější způsob spojený s relativně malým úsilím, který může být použit i v případě složitých podmínek, např. ve velmi nepřístupném a drsném terénu. Speciální výstavka „Tree Care and Tree Climbing” na stánku 402 v hale 7A nabídla lekce, ukázky a mnoho užitečných pomůcek pro stromolezce. Návštěvníci měli možnost sami si pod dohledem instruktora vyzkoušet stromolezecké techniky se speciální výbavou.
Mezinárodní ceny putovaly do České republiky
GaLaBau není jen komplexní přehlídka produktů. Tato výstava také prezentuje vývoj a trendy prostřednictvím různých doprovodných programů pořádaných jejím čestným garantem, zde již zmíněnou asociací zahradních a krajinných architektů BGL. Příkladem je cena „International Award for Ecological Construction & Landscaping” (Mezinárodní cena za ekologickou výstavbu a krajinářství), jejíž letošní vítězové byli slavnostně vyhlášeni právě při zahálení veletrhu GaLaBau 2010.
Trendovou cenu vyhlašuje „The European Landscape Contractors Association” (ELCA – Evropská asociace dodavatelů krajinných a zahradních úprav) ve spolupráci s BGL, aby podpořila mezioborovou spolupráci mezi vlastníky, krajinnými a zahradními architekty a zahradníky. Cena tentokrát putovala do České republiky, do Litomyšle a do Prahy.
Trend Award – Building with Green pro Klášterní zahrady a zahradu vily Müller
Jak je uvedeno v [1], ELCA představila během zahajovacího ceremoniálu veletrhu GaLaBau 2010 dvě stejně cenné, ale velmi odlišné historické zahrady České republiky. Litomyšl a Praha zde převzaly ocenění Trend Award – Building with Green za Klášterní zahrady, resp. za zahradu vily Müller.
Pořadatelé soutěže Trend Award se letos zaměřili na historické zahrady. Proto byly do soutěže zařazeny litomyšlské Klášterní zahrady, společně s Bylinkovou zahrádkou zámku Valtice, Zámeckou zahradou v Jičíně, Knížecí Akropolí na Vyšehradě a zahradou vily Müller v Praze. Vyhlašovatelé soutěže rovněž považovali historické parky a zahrady za klíčové místo, které poskytuje kvalitní vyžití a je nezanedbatelné v přínosu hodnot v regionu. Porota nakonec rozhodla ve prospěch Litomyšle a Prahy.
Je to poprvé, píše se dále v [1], co bylo ocenění předáno hned dvěma projektům. Antoine Berger, předseda výboru firem ELCA a Hanns-Jürgen Redeker , předseda (BGL) uvedli: „Jako pořadatelé mezinárodní soutěže Trend Award jsme ohromeni krajinou vlastností těchto historických zahrad v České republice.” Antoine Berger navíc dodal, že: „pro atraktivní prezentaci historických zahrad jsou důležité mnohé aspekty. Existence historických a kulturních spojení sama o sobě nestačí. Atmosféra, tedy emocionální zážitek, je pro úpravu zahrad rozhodující. Důležité jsou také faktory jako pocit, že je návštěvník vítán, vstřícnost místa a intuitivní porozumění. V neposlední řadě k pozitivnímu vnímání zahrad přispívá také udržovaný stav.”
Ocenění za projekt Klášterních zahrad v Norimberku převzal starosta Litomyšle Michal Kortyš společně s Miroslavem Brýdlem, zahradní architekt Jan Vavřín (za zahradní část projektu a za firmu Profistav) a architekt Radko Květ (také za své kolegy Zdeňka Sendlera a Václava Babku – autory projektu).
Hospodářská situace sektoru krajinářství v Německu
Závěrem ocitujme základní údaje pro sektor krajinářství u našeho nejdůležitějšího obchodního partnera tak, jak jsou podány veletržní organizací NürnbergMesse. V Německu tento sektor zaměstnává celkem 88 582 zaměstnanců a v roce 2009 dosáhl příjmů 4 914 mld. euro. „Je to velmi povzbudivý vývoj,” řekl k tomu prezident BGL Hanns-Jürgen Redeker. Z pohledu předcházejících rekordních příjmů 4 911 mld. euro v roce 2008 to znamená, že příjmy v sektoru krajinářství zůstaly v roce 2009 překvapivě stabilní i přes světovou finanční krizi. „Sektor soukromých zahrádkářů drží s 51,27 % největší podíl na trhu ve struktuře zákazníků – a experti na průzkum trhu ujišťují, že tento segment má ještě větší potenciál,” pokračuje Redeker. Podíl příjmů z veřejných zakázek klesl z 18,74 % v roce 2008 na 17,61 % v 2009. Počet učňů ale vzrostl o 3,4 %. Celkem za tento rok absolvovalo 7 132 mladých lidí odborný výcvik jako zahradník a krajinář u obchodních firem činných v krajinářství.
Literatura a zdroje:
[1] Jana Bisová: Klášterky oceněny v mezinárodní soutěži, Oficiální webové strany města Litomyšl, Litomyšl 27. záží 2010.