Proč tomu tak je a jaké jsou další možnosti centrálního mazání uvádí v následujícím rozhovoru Ing. Milan Dvořák, projektant odštěpného závodu CEMATECH firmy Hennlich Industrietechnik, spol. s r.o.
Jak centrální mazání snižuje náklady na údržbu?Je prokázáno, že ložiska stavebních strojů osazených centrálním mazáním mají delší životnost než ta mazaná klasicky ručně. Je to díky tomu, že při použití centrálního mazání je mazivo do ložisek dodáváno v malých dávkách, ve velmi krátkých časových intervalech, takže je v nich stále optimální množství maziva a také jsou z ložisek lépe vytěsňovány nečistoty. Oproti ručnímu mazání jsou zde navíc ještě další výhody – automatické mazání probíhá i za provozu stroje, což je velmi podstatné zvláště u strojů s velkým vytížením, a také zde nemůže dojít k selhání lidského faktoru. Prostředky vynaložené na centrální mazání se tak během velmi krátké doby provozovateli vrátí.
Co je centrální mazání a jak funguje?
Srdcem centrálního mazacího systému je vysokotlaké elektrické čerpadlo LINCOLN P203, které v pravidelných intervalech vydává mazivo a je schopné dosáhnout tlaku až 350 bar. Tyto intervaly i množství maziva vydaného do systému při jednom intervalu je možné precizně nastavit na ovládací jednotce, která je zabudována v tělese čerpadla. Činnost čerpadla je samozřejmě vázána na motohodiny stroje. Na přístrojovou desku stroje je možné instalovat prosvětlené tlačítko, které signalizuje aktuální chod čerpadla. Je také možné stroj kdykoli nezávisle promazat. Mazivo vydávané tímto čerpadlem je dále děleno progresivními rozdělovači LINCOLN typů SSV nebo SSVD.
Jakou funkci má tento rozdělovač?Progresivní rozdělovač je v podstatě ocelová kostka, uvnitř které se pohybují lapované pístky. Ty rozdělují mazivo přicházející z jednoho zdroje na více proudů, bez závislosti na protitlacích. U centrálního mazání totiž není možné např. pro rozdělení maziva na dva rovnoměrné proudy do dvou mazaných míst použít prosté „T” šroubení. Mazivo by se vydalo nekontrolovaně cestou menšího odporu. Konstrukční řešení rozdělovačů umožňuje vhodným zapojením výstupních šroubení a zátek společně s dvoustupňovým zapojením rozdělovačů navrhnout mazací systém pro jakýkoli počet mazacích míst a také dosáhnout různých poměrů mezi dávkami maziva do jednotlivých mazaných míst. To je samozřejmě velmi důležité, neboť ložiska různých velikostí a typů mají také různé požadavky na množství maziva.
Jaké se volí materiály?Co se týče materiálového provedení rozvodů, tak mezi čerpadlem, rozdělovači a mazanými místy se nejčastěji volí flexibilní vysokotlaká hadice KF300 Ø 8,6 mm a plastová trubka Ø 6 mm a dále šroubení se zářezným kroužkem, nebo šroubení nástrčkové a další drobný ochranný a kotevní materiál.
Jak je možné pořídit si centrální mazací systém?Zájemcům o instalaci centrálního mazacího systému doporučuji kontaktovat naši firmu, naši technici s vámi proberou podrobnosti a zdarma vypracují nabídkový projekt. Pokud vás zaujme, může dodávka komponentů, případně montáž následovat ve velmi krátkém čase, neboť rozhodující komponenty pro tyto systémy má naše firma stále na skladě. Centrální mazání je možné nainstalovat na nové i starší stroje. Montáž trvá zpravidla půl dne až den a může proběhnout přímo u vás v dílnách nebo i venku.

Samozřejmě existují, ale všechny již s sebou přináší výše popsané nectnosti ručního mazání. Jde o selhání lidského faktoru, nemožnost mazání za provozu stroje a podobně. Je například možné nainstalovat centrální mazací systém, ovšem bez čerpadla, které je v něm nejdražší položkou. Následně vstup primárního progresivního rozdělovače opatřit mazací hlavicí a na tu se pak při mazání napojovat. Všechna mazaná místa na stroji pak obsluha promaže během okamžiku z tohoto jednoho bodu.

Příklad centrálního mazacího systému bagru s čerpadlem LINCOLN P203
Přesně tak, CEMATECH není jen o centrálním mazání, máme rovněž široký sortiment mazací techniky. Je tedy také možné nahradit klasický ruční mazací lis například akumulátorovým mazacím lisem Power-Luber 14,4V nebo pneumatickým mazacím lisem 1162, se kterými je práce velice příjemná, s minimem námahy. Dále je možné použít pojízdné mazací přístroje AM203 – s elektrickým čerpadlem 230 VAC, AM L – s pneumatickým čerpadlem, nebo AM LK – s pneumatickým čerpadlem a integrovaným kompresorem 230 VAC.

Mazací technika a úspornější řešení centrálního mazacího systému
O firmě
Odštěpný závod CEMATECH firmy Hennlich Industrietechnik se zabývá dodávkou centrálních mazacích systémů na mobilní i stacionární stroje do všech odvětví průmyslu. Zastupujeme v ČR největšího světového výrobce komponentů pro centrální mazací systémy, americko-německou firmu LINCOLN. V oblasti centrálního mazání nabízíme komplexní služby – od poradenství a návrhu systému, přes montáž, případně šéfmontáž, až po záruční i pozáruční servis a dodávku náhradních dílů.
O.z. CEMATECH dále dodává široký sortiment mazací techniky – mazací hlavice, automatické maznice, mazací lisy a přístroje, techniku pro manipulaci s mazivy a palivy, techniku pro manipulaci s použitým olejem, olejoznaky, mazací štětky ad.
O.z. CEMATECH je součástí obchodně-výrobní společnosti Hennlich Industrietechnik, která je dodavatelem široké škály technických komponentů a profesionálních technických řešení. Společnost spadá pod evropskou skupinu Hennlich.