Nedílnou součástí skrývkových prací je i vybudování příjezdových ramp a samotných těžebních etáží. Často je tato práce prováděna na hranicích těžebního prostoru, kde mohou být vrtací a trhací práce značně nákladné a zdlouhavé. Navíc výjezd vrtací soupravy, do často až několik metrů silné skrývkové oblasti, bývá obtížný.
|
Dalším úskalím je časté poškození nebo ztráta vrtacího nářadí ve zvětralých a nestabilních skrývkách, kde se navíc přičítá ještě zvýšené riziko úrazu osob a poškození strojního vybavení lomu od náhodně vystřeleného kameniva. Problematické bývá i podmíněné zastavení provozu na přilehlých komunikacích z důvodu riskantního odstřelu narušených částí svrchní části lomu.
Vyšší rychlost a přesnost
Náklady na skrývkové práce ovlivňují výslednou cenu kameniva a ziskovost lomu. Použitím těžkého hydraulického kladiva mohou být výsledné náklady na skrývkové práce značně redukovány díky vyšší rychlosti a přesnosti vybudování plánovaných etáží.

Příklad z praxe
Pro příklad uvádím zákazníka provozujícího sádrovcový lom s jedinečnou čistotou horniny. Více než třetina tohoto lomu byla několik desítek let odstavena pro velice obtížný přístup vrtací soupravy, nakladačů a dumprů. I samotné trhací práce probíhaly jen s obtížemi a vysokým rizikem.
Majitel lomu nakonec zadal vypracování studie přední nezávislé poradenské společnosti v oblasti těžby nerostných surovin. Poradenská studie doporučila použití těžkého hydraulického kladiva Atlas Copco HB 5800 DP a adekvátního nosiče. Celý projekt byl v minulém roce realizován s tím, že společnost Atlas Copco nejprve zapůjčila doporučené hydraulické kladivo na ověřovací zkoušky, které prokázaly pravdivost studie. V současné době je svrchní část lomu upravována touto těžební jednotkou.

Praxe také prokázala, že skrývkové práce prováděné touto progresivní metodou generují zisk stejně jako klasická těžba clonovým odstřelem na běžných etážích lomu.