Konference byla určena pro zástupce kamenoprůmyslu, uhelného průmyslu, studenty VŠB a další zájemce z oboru. Přednášeli jak zkušení odborníci, tak mladí nadějní elévové z oboru. Konferenci zahájil a po celou dobu ji provázel doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D., VŠB TU HGF.
Dále nás přivítali prof. dr hab. inž. Jan DRENDA, Politechnica <0x015A> laska Gliwice Polsko, Ing. František Žoček předseda CZECH STONE CLUSTER, prorektor prof. Ing. Bohumír Strnadel, DrSc., prorektor VŠB, prof. Ing. Vladimír Slivka, CSc., Dr.h.c. děkan HGF, Ing. Ivo Pěgřímek předseda ČBÚ a prof. Ing. Pavel Prokop, CSc. vedoucí institutu a vedoucí oddělení větrání a bezpečnosti dolů.

Zahájení mezinárodní konference
Odborné přednášky
Celá akce byla rozdělená do bloků, v rámci kterých jsme si poslechli mnoho zajímavých a hodnotných přednášek. Patřily sem například:
- Národní klastrová asociace – cesta k excelenci českých klastrů (Paeddr. Pavla Břesková)
- Klastry a jejich přínos (Mgr. Martina Chamasová)
- Těžba uranu v České republice v současnosti a její perspektivy do budoucna (Ing. Jaroslav Fikáček)
- Zhodnocení výsledků sedmi etap projektu: Monitorování bočních svahů hnědouhelného povrchového lomu ČSA, Litvínovská uhelná a.s. pomocí bezhranolového měření (Ing. Josef Blín, Ing. Jan Blín, Ing. František Žoček)
- Porovnání některých parametrů na uhelných dolech v USA a ČR (Ing. Josef Stavinoha, doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D.)

Ing. Josef Stavinoha zaujal při svém vystoupení na téma Porovnání některých parametrů na uhelných dolech v USA a ČR
- Stanovení mechanického charakteru hornin neporušeného nadloží exploatovaných slojí (Ing. Eva Jiránková, Ph.D., doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D.)
- Výuka a uplatnění absolventů studijního oboru VZSNS na VŠB-TU Ostrava (doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D.)
- Posouzení stability a návrh sanace blokového sesuvu horninového masivu pomocí seizmické tomografie v kamenolomu Čebín (RNDr. Bohumil Svoboda, CSc., Jaroslav Čuhel, Milan Hadraba, Mgr. Radim Kašpar, Ing. Josef Krejčíř, RNDr. Jiří Novák, CSc., Miroslav Solař)
- Unikátní projekt českého kamenického klastru CZECH STONE CLUSTER v I. a II. programovém období (Ing. František Žoček)
- Modernizace zkušebních laboratoří výzkumného centra hornin na HGF, VŠB – TU Ostrava (Ing. Jindřich Šancer, Ph.D.)
- Technické parametry kotoučových pil při zpracování přírodního kamene v čisté kamenické výrobě (Ing. Oldřich Latýn)
- Rozvoj lidských zdrojů v oborech těžby a primárního zpracování nerostných surovin v systému sekundárního vzdělávání (Ing. Josef Moravec)
- Možnosti využití kontinuální popeloměru při procesu separace jednotlivých poloh uhelné sloje (Ing. Radovan Zima)
- Stabilizace retenčních kalů (Ing. Miroslav Zechner, Ing. Vojtěch Václavík, Ph.D., Jaromír Daxner)
- Kamenolom Horní dvorce – Žula, vlastnosti, využití, výzkum (Ing. Martin Štrejbar, doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D. Ing. Petra Gernová)
- Sanace a rekultivace sádrovcového lomu Kobeřice (Ing. Ondřej Čermák, doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D.)
- Reologické vlastnosti hornin při vibračním (cyklickém) namáhání (Ing. Jindřich Šancer Ph.D.)
- Průběh, výsledky a závěry z projektu: Využití metody pozemního laserového skenování na bočních svazích povrchového hnědouhelného lomu ČSA, Litvínovská uhelná a.s. (Ing. Jan Blín, doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D., Ing. Jaroslav Bažant)
- Využití odprašků z těžby a zpracování přírodního kameniva pro výrobu umělého kameniva a stavebních materiálů (Ing. Václav Vachuška)
- Posouzení stability svahu nad starou hornickou činností s ohledem na provádění trhacích prací na lokalitě Vlastějovice (RNDr. Bohuslav Svoboda, CSc.)
- VÍTKOVICE POWER ENGINEERING a.s. – Výšková měření nákladní visuté lanové dráhy v Lietavské Lučke (doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D., Ing. Tereza Foltýnová)
- Kamenolom Zdechovice – Dotěžení zásob biotitické žuly v severní a severovýchodní části ložiska (Ing. Aneta Maleňáková, Ing. Radmila Zapletalová)
- Možnosti využití lineárního programování v průmyslové praxi (Ing. Jana Bartoňová, RNDr. Radmila Sousedíková, Ph.D. Simona Matoušková)
- Pěnové separace černouhelných flotačních hlušin (Ing. Hana Juřicová, doc. Ing. Jan Ticháček, Dr.)
- Využívání odpadů při rekultivaci a sanaci povrchu ovlivněného důlní činnosti (Ing. Eliška Kulová)
- Použití termické analýzy k hodnocení bentonitu (Ing. Silvie Vallová, Ph.D., Ing. Martin Hummel Ph.D.)
Bohatý doprovodný program
První den konference čekala na účastníky konference odborná exkurze v hornickém muzeu Landek. Další program pokračoval v rekreačním a školicím zařízení Sepetná v Ostravici. Všichni se těšili na „Šachťák” – tradiční hornický večer. Seznámili se s tradičními hornickými zvyklostmi, zvláště s hlavním představitelem „Šachťáku” se „Slavným, vysokým a neomylným prezidiem”, zazpívali si hornické „karmíny” tzn. písně a sílili se „mastí” – pivem. Vyvolení absolvovali tradiční „Skok přes kůži1”.

Hornický večer „Šachťak“
Další den účastníci konference navštívili vodní dílo Šance a večer si někteří zahráli bowling, jiní zaplavali v bazénu.
Přednášky byly zajímavé a přínosné, doprovodný program byl pestrý a rovněž zajímavý. Všichni si domů zcela určitě odváželi mnoho nových odborných poznatků, které mohou použít ve své praxi.