Letošní mezinárodní Silniční veletrh se konal pod záštitou náměstka hejtmana Pardubického kraje Jana Tichého, náměstka ministra dopravy Ivo Tomana a náměstka ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Jaroslava Krautera.
Průběh celé akce
Pro mnohé vystavovatele akce začala již ve čtvrtek 8. září, kdy i se svými stroji přijeli do Pardubic. Pro návštěvníky byl veletrh zahájen 9. září v 9 hodin otevřením areálu. Do 10 hodin bylo možno si stánky projít a vystavované stroje si prohlédnout. V 10 hodin následovalo slavnostní zahájení celé akce. Ze zahájení vybíráme několik citací.
Technologický vývoj a stále modernější stroje v oblasti silničního hospodářství ocenil náměstek hejtmana Jan Tichý, který si však neodpustil výtku směrem k nedostatku finančních prostředků ze státního rozpočtu. „Pardubický kraj má v celé České republice nejnižší příspěvek v rámci rozpočtového určení daní na jeden kilometr silnic. Máme sice připravenou koncepci opravy silnic, ale ruku v ruce s ní musí jít investice. Jestliže nebudeme investovat a udržovat silnice, budeme se příště na tomto výstavišti dívat jen na techniku, kterou už vlastně nebudeme potřebovat. Všechny vás žádám a vybízím, abyste podpořili Pardubický kraj ve snaze investovat do komunikací a účinně je chránit takovým způsobem, abychom se tady za rok mohli sejít a mohli si říct, že už je to se silnicemi lepší a že už s nimi začínáme něco dělat,” řekl ve svém úvodním projevu Tichý. Na slova náměstka hejtmana vzápětí reagoval náměstek ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Jaroslav Krauter: „Finančních prostředků, které jdou do dopravy, nikdy nebylo dost. Nyní při projednávání rozpočtu na rok 2012 probíhají složitá jednání, ale snažíme se, abych finančních prostředků bylo aspoň tolik, abychom měli na údržbu silnic a mohli dobudovat dálniční a silniční síť.”
Mezinárodního Silničního veletrhu se účastnila také delegace partnerského regionu Pardubického kraje – Prešovského samosprávného kraje. Hosté z oboru silničního hospodářství přijeli do Pardubic čerpat zkušenosti a také si prohlédnout některé dopravní stavby v regionu. „Situace u nás je podobná jako v Pardubickém kraji. Také jsme od státu převzali silnice, na kterých se 20 let nic nedělalo. Ale daří se nám je opravovat a to i díky pomoci Pardubického kraje. Získáváme tu mnoho zkušeností a odborné i ekonomické poznatky, třeba v rámci čerpání peněz od Evropské investiční banky,” prohlásil předseda komise dopravy Prešovského samosprávného kraje Peter Sokol.
Po slavnostním zahájení jsme měli možnost si vystavené stroje nejen prohlédnou, ale mnohé stroje vidět i v nasazení. A tak jsme shlédli ukázku, jak se provádí oprava poškozené silniční komunikace (předváděli zde zástupci firem ENERGY PRO, Bitrak a SILTEK). Velkému zájmu se těšilo pásové minirypadlo JCB 8030ZST, které si vyzkoušela, pod dozorem zkušeného strojníka, řada návštěvníků. Práce s ním byla velmi příjemná, minirypadlo pracovalo velmi přesně a zvládlo přemístit i velmi drobné předměty na předem označené místo.
Nemálo času jsme věnovali prohlídce exponátů a stánků našich partnerů. Jmenujme například firmy ARTE, I-TEC, KOBIT, MTM tech, PAS Zábřeh na Moravě, Volvo Stavební stroje a WACKER. Pozornosti nám však neunikly i další exponáty jako například stroje s označením Husqvarna (předního výrobce zahradní a lesní techniky, který letos získal na veletrhu demopark+demogolf stříbrnou medaili za profesionální řetězovou pilu 560 XP a 562 XP).
Závěr
Veletrh se vydařil. Počasí mu přálo. Počet vystavovatelů byl nebývale vysoký – celkem se prezentovalo pětapadesát firem. Také účast návštěvníků byla vysoká. Jak s vystavovateli, tak s návštěvníky jsme měli možnost hovořit. Při otázce, jak jsou s veletrhem spokojeni, téměř shodně odpovídali, že se jim veletrh líbil a příští rok plánují se veletrhu opět zúčastnit, či ho navštívit. Co více si přát...
Osobně za redakci děkujeme za pozvání a přejeme organizátorům minimálně další úspěšnou desítku silničních veletrhů.