Veletržní komplex zaplní celý areál včetně nejmodernější haly P. Během pěti dnů přinese nabídku několika set firem a zajímavý program plný nových užitečných informací.
Komplex veletrhů zahrnuje 11. mezinárodní veletrh zemědělské techniky TECHAGRO, 11. mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA a 10. mezinárodní veterinární veletrh ANIMAL VETEX.
Souběžně s agrárním trojlístkem proběhne v areálu Světová výstava vývoje myslivosti a lovectví a také mezinárodní výstava rybářských potřeb s názvem Rybaření. Tyto dvě akce zaplní zadní část výstaviště – pavilon Z a částečně pavilon P a potrvají o tři dny déle, tedy do 28. března.
Velké obsazení výstav
Rozsah agrárních výstav bude srovnatelný s rekordním posledním ročníkem 2008, obsazená výstavní plocha činí více než 60 000 m2. Největší podíl – přibližně 70 % výstavní plochy i počtu vystavovatelů, tvoří veletrh TECHAGRO s širokou nabídkou zemědělské mechanizace.
Lesnická technika veletrhu SILVA REGINA má své tradiční místo na venkovních plochách v okolí pavilonů K, Z, F a P.
Dodavatele technologií a výrobků pro živočišnou výrobu, veterinární techniky najdou návštěvníci v pavilonech A2 a G2. Výstavu hospodářských zvířat čítající okolo 100 kusů najdeme v pavilonu H a na venkovní ploše u tohoto pavilonu.
Nebudou chybět ani koně, kteří jsou připraveni svézt nejmenší návštěvníky. Farma John Deere bude u pavilonu Y na volné ploše A, vystřídá se zde kolem dvacítky koní.
Biomasa – inspirace pro farmáře i zástupce obcí
Téma Biomasa jako obnovitelný zdroj energie má na agrárních veletrzích svoji tradici. V letošním roce zde však poprvé půjde o mezinárodní konzultace na téma Energetická soběstačnost regionu. Společné fórum s odborníky z Rakouska, Německa, České republiky a Slovenska má za cíl přinést výměnu zkušeností a inspiraci z již realizovaných úspěšných zahraničních projektů. Jedním z prezentovaných regionů bude např. rakouský Güssing, který je modelovým příkladem pro řešení optimalizace komplexního využití obnovitelných zdrojů energie na úrovni regionů.
O cenné zkušenosti se dále podělí odborníci z německé koordinační kanceláře pro obnovitelné zdroje C.A.R.M.E.N. či rakouská konzultační firma AGRAR Plus.
Mezinárodní fórum proběhne 22. března a v další dny bude program biomasy rozdělen na lesnickou a zemědělskou část. V lesnické zazní např. téma zdroje dendromasy pro energetické účely, porovnání cen tepla a ostatních energií či příkladová studii provozu regionální kotelny. V zemědělské části půjde o diskutované téma využití bioplynových stanic, kompostování i pěstování fytomasy pro energetické účely. Po celou dobu budou probíhat také praktické ukázky zpracování biomasy a prezentace vystavovatelů.
Doprovodný program
„Doprovodný program Energetické využití biomasy je cíleně orientován k využití především českými farmáři, pracovníky zemědělských podniků, podniků odpadového hospodářství, příslušnými pracovníky orgánů státní správy a samosprávy obcí, měst a regionů, ale inspirativní může být i pro pracovníky agrárního a environmentálního segmentu strojírenství, souvisejících služeb, výzkumu a vývoje a všechny další, kteří se o problematiku obnovitelných zdrojů energie a energetického využití biomasy zajímají,” uvedl jeden z garantů programu, prof. Ing. Jan Mareček, DrSc., vedoucího Ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Výstava trofejí, preparátů a loveckých zbraní
Světová výstava vývoje myslivosti a lovectví Brno 2010 v pavilonu Z připomene stoleté jubileum světové výstavy z Vídně. „Na veletrhu budou poprvé vystaveny vzácné sbírky zbraní a mysliveckých doplňků z depozitářů mysliveckých muzeí i ucelená Sallačova sbírka jelenovitých. Návštěvníci Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví poprvé zhlédnou mezinárodní soutěž studentů v mysliveckém troubení a vábení jelenů, kterou pořádá FLD ČZU v Praze,” uvedl Jiří Macháček z České zemědělské univerzity v Praze, jeden z hlavních organizátorů výstavy.
Výstava představí vývoj myslivosti a lovectví za uplynulých 100 let, bude se věnovat prezentaci vývoje myslivecké legislativy, hodnocení trofejí, chovu zvěře, zbraní, střeliva, lovecké optiky, odívání, umění, mysliveckého školství a vědy v České republice i dalších zemích světa. V rámci Světové výstavy vývoje myslivosti a lovectví představí na brněnském výstavišti své sbírky Národní zemědělské muzeum Praha. Jeho mimopražské pracoviště Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství z loveckého zámku Ohrada jej bude na výstavě reprezentovat bohatou expozicí. Mimořádně atraktivní bude ukázka trofejí z tzv. Sallačovy sbírky. Sbírka je jednou z největších kolekcí parohů jelenovitých z celého světa a V Brně budou návštěvníci moci obdivovat několik desítek kusů z této unikátní kolekce.