V souladu s celosvětovým ekologickým trendem představil Liebherr několik řešení přispívajících ke snížení emisí oxidu uhlíku. Alternativy k čistě spalovacím motorům ukázal například na konceptu teleskopického manipulátoru, který může být vybaven třemi různými způsoby pohonu. Jako „palivo” lze využít buď hydrogenovaný rostlinný olej1) , elektrickou energii z baterie, nebo kombinaci obou variant.
První rýpadlo Liebherr na vodík
V segmentu těžkých pasových rýpadel zaujal příchozí Liebherr R9XX H2; první model výrobce, vybavený vodíkovým pohonem. Stroj byl vystaven spolu s čerpací vodíkovou stanicí. Podle dostupných parametrů dosahuje rýpadlo stejných pracovních výkonů jako obdobný model s konvenčním pohonem, tankování vodíku je navíc pohodlné, rychlé a samozřejmě produkce emisí CO2 je v tomto případě rapidně snížena. Stroj získal dokonce ocenění The 2022 Bauma Innovation Award, udělované za nejvíce inovativní počiny.
Obr pod trolejemi
O tom, jak bude vypadat elektrifikace těch největších těžebních obrů, se diváci mohli přesvědčit u vystaveného pevného dumperu Liebherr T274. Stroj s provozní hmotností 305 tun a výkonem 2 720 kW je napájen elektřinou, která je dodávaná pomocí dvojice sběračů z trolejového vedení. Dumper nabízí v porovnání s naftovým motorem větší produktivitu a nižší provozní náklady. Například rychlost v 10% svahu činí 27 km/h, což je o 12 km/h více než u modelu s konvenčním pohonem.
Novinky v segmentu těžkých strojů
V oblasti stavebních strojů byl vůbec poprvé naživo k vidění pasový dozer Liebherr PR 766 G8. Stroj je vybaven vysoce účinným hydrostatickým pohonem „High Drive” a navíc, v kategorii padesátitunových pasových dozerů, se jedná o jediný stroj s tímto typem pohonu. V těžším segmentu pásových rýpadel s hmotností 70–100 tun byly na veletrhu představeny čtyři zbrusu nové modely (R 972, R 978 SME, R 992 a R 998 SME). Tyto stroje se mohou pochlubit nižší spotřebou paliva a také novým elektronickým asistenčním systémem pro plnění lžíce (Liebherr Bucket Fill Assist). Rýpadla by se měla začít sériově vyrábět od dubna 2023.
Vysokopevnostní vláknové lano a nejvyšší jeřáb
Mezi pásovými jeřáby vyčníval nový model Liebherr LX 1400 SX, mimochodem se svými 116 metry výšky bezkonkurenčně nejvyšší stroj na stánku. Multifunkční jeřáb doplňuje prodejní stálici výrobce – model LR 1300 – nicméně posunuje jeho nosnost ještě o 100 tun výše (celkově tedy 400 tun). Jeřáb je přibližně stejně vysoký jako fotbalové hřiště na délku, tedy vyšší než Socha svobody i s podstavcem. Variabilní výložník může po rozložení vyzvedávat břemeno dokonce až do výšky 170 metrů.
Zajímavá byla rovněž ukázka nového typu lana jeřábu. Lano, vyrobené ze syntetických vláken, bylo poprvé představeno na minulé Baumě a od té doby se stalo nedílnou součástí výbavy několika jeřábů na světě. Lano vyniká vysokou pevností a přitom v porovnání s ocelovým lanem je zrhuba pětkrát lehčí.
Video magazín Bauma
Výrobce Liebherr byl na veletrh skutečně výborně připraven. Spousta demo ukázek, komentovaných show, řada novinek a zábavy – to vše si diváci z této expozice odnášeli. Liebherr dokonce pro ně připravil speciální mobilní aplikaci, ve které se mohli dozvědět vše o vystavených novinkách, ale rovněž si tu mohli listovat programem nebo přehrávat nejrůznější videa. Na speciální webové stránce www.liebherr-bauma.com se můžete dozvědět vše o této velkolepé show. Dokonce jsou tu připravená reportážní videa z jednotlivých dnů veletrhu.