Tiltrotátory k rýpadlům jsou v posledních letech na vzestupu. Na chuť jim přicházejí i tuzemští zákazníci, protože v rukách šikovných strojníků dokážou významně zvýšit produktivitu na stavbě. Jak jsme psali v minulých článcích, podle studií se jedná, v závislosti na způsobu využití, o 15 až 40 %.
Neocenitelný doplněk tiltrotátorů
NEKR SERVIS má v nabídce několik typů naklápěcích rotátorů provávaných pod obchodním názvem NARO. K této úspěšné řadě nyní v Držovicích vyvinuli doplněk v podobě nasazovacích ocelových kleští. Jak nám potvrdil majitel firmy, Pavel Nezval, při jejich výrobě se inspirovali u skandinávských výrobců, kteří s podobným konceptem přišli. „Líbilo se nám to, a proto jsme se rozhodli vyvinout podobné řešení,” říká Pavel Nezval. Masivní kleště od NEKRu jsou usazené v robustním ocelovém rámu (který zároveň poskytuje dostatečnou ochranu pro ústrojí uvnitř) a k tiltrotátoru se upínají pomocí dvou čepů a dvou rychlospojek.
Zajímavostí je, že se v podstatě jedná o systém dvou rychloupínačů v jednom. Podle potřeby může zákazník na stavbě kleště kdykoli sundat a nandat, přičemž jejich výměna je rychlá a pohodlná. Vyjma klasického imbusového klíče k ní není potřeba žádné jiné nářadí. Kleště v kombinaci s tiltrotátorem jsou na stavbě velmi užitečným pomocníkem. Obsluha rýpadla pomocí nich zvládne například manipulovat s nejrůznějšími stavebními prvky jako jsou obrubníky nebo skruže. Nosnost kleští je až 700 kg; jejich váha činí 170 kg. Kleště jsou v současné době již odzkoušené v praxi a podle zákazníků se osvědčily a splnily svůj účel.
Třídicí lopata s vnitřními polyuretanovými komponenty
Druhou významnou novinkou v NEKR SERVIS je třídicí lopata s obchodním označením NEKR – STAR. Toto příslušenství má několik inovativních prvků a ve vlastních dílnách jej vyvíjeli několik let. Pojďme se na úvod podívat, jak je lopata konstruována.
U třídicích lopat je pohon vnitřního soukolí řešen zpravidla pomocí řetízkového převodu, který má však v praxi tu nevýhodu, že je poměrně hlučný. V NEKRu namísto toho zvolili pohon pomocí plochých ozubených řemenů, které jsou mnohem tišší. Vnitřní ústrojí je tvořeno třemi čtyřhrannými hřídeli s hvězdicemi, hydromotorem a napínáky. Hvězdice jsou vyrobené z polyuretanu. Tento zajímavý materiál má oproti standardně používaným ocelovým diskům jednu zvláštnost – je pružný, ale přitom dostatečně pevný. Lopata se tak dá výborně používat například i při kompostování a při práci s mokrým a vlhkým materiálem, a to jednoduše proto, že materiál neulpí na oceli, ale odrazí se od pružného polyuretanu.
Odpadává i zdlouhavé čištění ocelových disků od nánosů. Strojník nabere hmotu do lopaty, roztočí soukolí a pomocí hvězdic s vroubkovaným povrchem se materiál natřásá a dochází k jeho propadávání (třídění). Velkou výhodou je rovněž masivní vnější skelet lopaty, kdy všechny součásti jsou důmyslně skryty, nezanáší se a jsou chráněny proti mechanickému poškození. Vývoj probíhal pod taktovkou konstruktérů NEKRu více než dva roky, vše bylo nutné pečlivě složit a vyzkoušet v různých podmínkách. „Nová lopata dobře zapadá do našeho stávajícího sortimentu. Máme v plánu vyrábět modely pro celou škálu strojů, od malých rýpadel v tonáži od 1,8 tuny, až po desetitunová rýpadla nebo traktor bagry,” dodává Pavel Nezval. Multifunkční třídicí lopata má díky svému mnohostrannému použití a masivní konstrukci velký potenciál na českém trhu. Dosavadní ohlasy z provozu na její funkčnost jsou velmi pozitivní.
Míchačka na beton
Na závěr ještě zmínka o speciálním typu příslušenství – míchačce na beton. Díky dvojici otvorů pro vidle je manipulace s ní velmi jednoduchá a vyložit ji z nákladního automobilu lze, stejně jako paletu, rýpadlem, nakladačem nebo manipulátorem. Uživatelé jistě ocení též robustní vnitřní šnek či boční kryt chránící motor.
Více o novinkách v sortimentu NEKR SERVIS, stejně jako dalších prodejních „stálicích” tohoto českého výrobce, se dozvíte na webových stránkách nebo je možné se s firmou spojit prostřednictvím níže uvedeného kontaktu.