Díky neustálým investicím do modernizace technologie výroby, silné orientaci na zákazníka a na uspokojování jeho potřeb se stala jednou z vůdčích společností ve svém oboru v České republice. Současná produkce kameniva se pohybuje okolo dvou miliónů tun ročně.
Společnost KÁMEN A PÍSEK je kromě pravidelné modernizace technologie výroby zároveň i průkopníkem v zavádění nových technologií v České republice. Z tohoto důvodu jsme navštívili i kamenolom Krty, kde byl v loňském roce nainstalován optický třídič Mogensen MikroSort AT. Jedná se o speciální stroj, který třídí kamenivo podle jeho barvy.
Nová technologie třídění
Lom Krty se nachází nedaleko Strakonic. Ložisko se skládá z vápence proměnlivé mocnosti a z biotitických rul. V současnosti jsou zde dva dobývací prostory stavebního kamene, DP Krty a DP Krty I .
Těžba probíhá momentálně v DP Krty I. Kromě klasického stavebního kamene se zde těží vápenec kvůli své bílé barvě pro různé stavební nebo průmyslové využití. (např bílé teraco dlažby, moderní bílé betonové prvky a dokonce i mikromletý vápenec pro bílé patice úsporných žárovek OSRAM).

Instalace optického třídiče Mogensen MikroSort AT
V současné době jsou už kompaktní partie bílého vápence vytěžené. Selektivní těžba s následným tříděním dle barvy závislém na lidském faktoru je stále více nákladná a neefektivní. Proto hledala společnost Kámen a písek vhodnou technologii pro zefektivnění těžby, udržení stálé kvality a zejména dokonalé využití ložiska a zásob bílého vápence.
Firma se rozhodla využít optický třídič MikroSort AT německé společnosti Mogensen GmbH, zastoupené v České republuce firmou společností AL-MO s.r.o. Tento třídič třídí podrcený kámen na základě jeho barvy. Po odzkoušení funkčnosti optického třídiče na dovezeném vzorku přímo u výrobce v Hamburku, se společnost rozhodla jej zařadit do své technologické linky.

Mikrosort dnes
Realizace třídicí linky
Celkový projekt a instalaci technologie zrealizovala společnost KÁMEN A PÍSEK s firmou Strojírny Podzimek.
Před optický třídič musel být ještě zařazený sprchovaný třídič pro umytí kameniva a pro dokonalé odtřídění podsítných podílů. Zde společnost zvolila prstový třídič Tajfun příbramské firmy Techkon, která zároveň dodala i vibrační podavače na dávkování materiálu do nové části technologie optického třídiče. O dostatečné množství stlačeného vzduchu pro optický třídič se stará šroubový kompresor Atlas Copco.
Stavební práce, usazovací jímky a vlastní halu ve které je třídič umístěn, provedla firma KÁMEN A PÍSEK svépomocí.
Realizace začala v květnu 2009 a dokončena byla v červenci 2009. Postupné dolaďování a programování technologie probíhalo až do listopadu, kdy byl třídič předán k trvalému užívání.

Vstup do optického třídiče
Princip optického třídění
Optický třídič MikroSort AT lze použít na třídění různých materiálu, např. podrceného skla, polotovaru z nařezaných plastových lahví, různobarevného kovového odpadu a mimo jiné i kamene podle jeho barvy.
Kámen musí být pro optimální činnost třídiče MikrSort AT před třídícím procesem čistý, navlhčený a zbavený podsítných podílů. To zajišťuje sprchovaný třídič Tornádo. Po omytí je vstupní materiál přiváděn na podávací vibrační žlab, který je součástí optického třídiče. Materiál se zde rozprostře do rovnoměrné vrstvy, odkud padá do osvětleného prostoru v třídiči. Zde je v pádu snímaný dvěma kamerami, s vysokým rozlišením.

Vytříděný materiál
Jednotlivé padající kameny jsou takto kontinuálně vyhodnocovány podle barvy, velikosti a eventuálně podle barevných příměsí. Asi 5 cm pod tímto prostorem je umístěna řada vzduchových trysek ovládaných mikroventily, které jsou řízeny na základě vyhodnocení obrazu snímaného kamerami softwarem třídiče MikroSort. V rámci softwarového vybavení je možno do řídícího počítače třídiče nainstalovat jednotlivé programy pro třídění různých velikosti a barev vstupního materiálu. Trysky pak z padajícího materiálu vyfukují vzduchem o tlaku cca 8 bar nežádoucí podíly do jiného skluzu, než do kterého padá bílý vápenec. Ze skluzů pásové dopravníky dopravují vytříděný materiál na příslušné skládky.
Samozřejmě se dá zvolit, podle podílu ve vstupu, zda bude vyfukovaný požadovaný bílý vápenec, nebo nežádoucí podíly. Tím se dá výrazně ušetřit množství energie pro výrobu stlačeného vzduchu.

Pohled do stroje Mogensen
Dvě frakce kameniva
V lomu Krty se třídí třídičem MikroSort v současné době dvě frakce kameniva a to 16/32 mm a 32/63 mm. Frakce 16/32 mm je zpracovávána s výkonem cca 50 t/h a frakce 32/63 mm s výkonem cca 60 t/h vstupního materiálu. Základní programy třídění jsou nastaveny na získávání bílého produktu s odtříděním nežádoucího barevného podílu.
Pro jiné frakce je už potřeba jinou konstrukci vzduchových trysek. Tak je možné třídit i materiál o zrnitosti kolem 1 mm, nebo přes 100 mm. Při zkouškách v Hamburgu se třídila dokonce i frakce 63/125 mm.

Hotové výrobky
Vše pro zákazníky
Bílý vápenec je žádaný právě kvůli své barvě. Doposud se exportoval hlavně do Německa, kde zákaznicí požadovali kusy „velké jako koňská hlava.” Ty si zákaznicí dále sami drtili a třídili. S novým optickým přídičem dokáže firma KÁMEN A PÍSEK nabídnout stálou a dokonalou kvalitu již podrceného kameniva 16/32 a 32/63 pro další zpracování a nově vyrábí i rozsáhlý sortiment drceného bílého „teraco” kameniva ve frakcích 0/1, 1/3, 3/5 a 5/8 mm. Dále firma připravuje výrobu dekoračního bílého omílaného kameniva, valounů o velikosti 32/63 mm pro dekorační a zahradní použití.
Společnost KÁMEN A PÍSEK věří, že nová technologie jí pomůže v udržení vysokého standardu kvality a že s jejich výrobky budou zákazníci spokojení.