Při návštěvě ve velmi útulném sídle společnosti v Lounech jsme se dozvěděli mnoho o celém projektu, který s koupí technologie SANDVIK souvisel. Rovněž jsme měli možnost zajet i na místo, kde je technologie nasazena a pracuje na odstranění staré koželužny – do Žalhostic u Litoměřic. Jen na tomto místě by měla zpracovat cca 35 000 tun stavebního odpadu. Navíc nám počasí přálo, a tak se nám podařilo „ulovit” i pěkné fotografie. O své poznatky a zážitky více v článku.
Krátce z rozhovoru ve společnosti EKOSTAVBY Louny s.r.o.
Můžete nám ve stručnosti představit firmu EKOSTAVBY Louny s.r.o. a říci, proč se rozhodla pro koupi mobilní recyklační technologie SANDVIK?
Jiří Markup: „Firma EKOSTAVBY Louny s.r.o. má široký záběr a působení. Činnost firmy se zaměřujeme především na výstavbu rychlostních komunikací a dálnic, objektů staveb ekologického charakteru (čistírny odpadních vod, vodojemy, kanalizace, plynovody apod.). Realizuje stavby objektů pozemních staveb, silniční stavitelství, zemní, sanační práce a demolice. Mezi důležité oblasti patří výstavba výrobních a skladových areálů pro tuzemské a zahraniční investory, obchodní domy, centra, kancelářské objekty, výstavba mostů, zajištění infrastruktury (vodovody, kanalizace, plynovody, NN, VO, ČS, tepelné rozvody, komunikace, parkoviště a chodníky). Dále nabízí dodávky veškerých vodohospodářských staveb, výstavbu kanalizačních, vodovodních a teplovodních řadů včetně přípojek, vybudování čistíren odpadních vod, úpraven vod, retenčních nádrží, vodojemů a úpravy vodních toků. Společnost dále vlastní elektronicky řízenou obalovnu BENNINGHOVEN BA 160, která je schopna, při maximálním výkonu, vyprodukovat 160 tun asfaltových směsí za hodinu. Zajišťuje i řadu služeb v oblasti dopravy nebo pomáhá při realizaci developerských projektů. Společnost působí především ve středočeském kraji, ale zakázky má po celé ČR. Co se týká našeho rozhodnutí o koupi recyklační technologie, o tom vám více řekne pan Havrda, který je za úsek stavebních a recyklačních činností zodpovědný.”
Jaroslav Havrda: „Jak se již pan Markup zmínil, jednou z důležitých činností firmy je recyklace stavebního odpadu a jeho následné využití jako stavební výrobek – recyklát. Recyklaci stavebních odpadů naše firma prováděla mnoho let s vypůjčenými stroji. Protože však stavebního odpadu přibývá, a to nejenom v Ústeckém kraji, kde sídlíme, došli jsme k závěru, že se nám vyplatí investovat a koupit si stroje vlastní.”
V kterém roce k tomuto rozhodnutí došlo a co následovalo?
Jaroslav Havrda: „Pro koupi recyklační technologie jsme se rozhodli v roce 2009. Protože recyklací a následným využitím stavebních odpadů a materiálů šetříme životní prostředí, bylo možno využít Operačního programu Ministerstva životního prostředí. Vypracovali jsme projekt, jenž obsahoval obsáhlou dokumentaci a zažádali o podporu. Následovalo posuzování a v druhé polovině loňského roku bylo zřejmé, že podporu obdržíme.”
Můžete nám něco říci, proč jste se rozhodli právě pro recyklační technologii SANDVIK?
Jaroslav Havrda: „Při přípravě celého projektu jsme si řekli, co by nově pořízená recyklační technologie měla splňovat ve vztahu k jejímu nasazení při recyklaci stavebních a demoličních odpadů. Rozhodujícími faktory, které rozhodovali při přípravě zadávací dokumentace, byla kritéria kvalitativně technických parametrů strojů, záruční podmínky, dodací lhůta a samozřejmě také cena. Firma SANDROCK, která v ČR zastupuje SANDVIK, se zúčastnila výběrového řízení, ve kterém také uspěla. Nabídla kvalitní stroje odpovídající našim požadavkům včetně výkonu strojů, záručních podmínek a zajištění servisu strojů.”
Technologii jste koupili před krátkou dobou. Kde pracuje a jaké zkušenosti s ní máte? Kde se jí chystáte dále nasadit?
Jaroslav Havrda: „V současné době recyklační technologie SANDVIK drtí a třídí stavební a demoliční odpady v Žalhosticích a zkušenosti s ní máme, od uvedení do provozu, velmi dobré. Pokud budete mít zájem, můžete se jet sami přesvědčit, co tato technologie dokáže. Až bude s prací hotova, počítáme, že ji převezeme na další z míst, která máme již vytypována. Celkově pro ni máme připravenou práci nejméně na dva měsíce dopředu a těšíme se, že nám pomůže zlevňovat stavění např. liniových staveb.”
Mobilní recyklační technologie SANDVIK v Žalhosticích
Mobilní recyklační technologie SANDVIK se v Žalhosticích skládá z mobilního čelisťového drtiče SANDVIK QJ330 na pásech, mobilního kuželového drtiče SANDVIK QH330 na pásech a mobilního dvouplošného třídiče SANDVIK QA330 na pásech.
Technologie je vybavena magnetickým separátorem kovových příměsí, pásovými vahami, hydraulickým kladivem pro rozbíjení nadrozměrných kusů a bočním dopravníkem pro separaci zeminy, která je nežádoucí příměsí v recyklovatelných stavebních a demoličních odpadech. A tím má řadu předností. Vyjmenujme ty nejdůležitější: všestranné použití, mobilita a vysoký výkon.
Všestranné použití
Je schopna recyklovat všechny stavební a demoliční odpady (především betony, cihly, směsi stavebních odpadů, asfaltové kry, zeminu a kamení, drážní štěrky atd.). To znamená, že přetváří anorganické materiály tak, že změní jejich granulometrii a roztřídí je na frakce. Dále zahrnuje magnetickou separaci železa.
Mobilita
Její velikou předností je možnost přesunu z místa na místo a tím provádět recyklaci stavebních odpadů v místě demolice, kde lze recykláty využít např. na terénní úpravy nebo pro budoucí stavby. Odbourává se tím vytváření skládek se stavební sutí či odpadů.
Přesun celé technologie se provádí pomocí speciálního teleskopického nízkoložného návěsového podvalníku Goldhofer STZ-L. Pro manipulaci a poměrně rychlé sestavení na místě určení a zahájení práce.
Výkon
Výkon zařízení je do 200 t/hod. a je závislý na fyzikálních vlastnostech SDO (stavebních a demoličních odpadů), vstupní kusovitosti, na požadovaném stupni zdrobnění a velikosti tříděných finálních produktů (výstupních frakcích). Při stanovení výkonnosti je předpokládáno plné využití zařízení, tedy bez časových ztrát a drcení s optimálně naplněným drtícím prostorem.
V Žalhosticích mobilní recyklační technologie SANDVIK recykluje beton, cihly, provádí magnetickou separaci železa. Upravený recyklovaný materiál odváží na depa vyrobených recyklátů čelní kolový nakladač CAT 938 H.
Jak jsme však mohli sami vidět, kvalita recyklovaného materiálu a dobrý chod stroje hodně závisí na lidech, kteří demolici domů provádějí. Při demolici je potřeba odstranit krovy, kovové příměsi a armování, aby se do drtiče nedostaly např. veliké kusy trámů. Pokud se tak stane, je nutno trámy ze sutě vyjmout. Nestane-li se tak, může se obrovský kus dřeva dostat do drtiče a stroj je nutno zcela zastavit a dřevo ručně vytahovat.
Zkrátka i ten nejlepší stroj potřebuje dobré zacházení.