Jednotlivé typy neustále vyvíjí dle potřeb a požadavků zákazníků. Vyrábí stroje konstrukčně robustní a jednoduché s použitím osvědčených komponentů jako jsou hydromotory Rexroth, nápravy Spicer Dana, osvědčené motory Yanmar, Iveco a Perkins. Manipulátory Dieci najdete na všech kontinentech světa včetně Austrálie a Antarktidy.
Co je teleskopický manipulátor a proč je tak rozšířen? Je to proto, že se jedná o unikátního, univerzálního pomocníka, který zastane práci několika jednoúčelových strojů.
Dnes si těžko dokážeme představit stavbu bez kolových nakladačů, autojeřábů, pracovních plošin a stavebních výtahů. Všechny tyto práce zastane manipulátor. S lopatou nakládá a přesunuje zeminu, s paletizačními vidlemi skládá a dopravuje materiál do potřebné výšky. A to třeba i do sedmého patra. S jeřábovým ramenem nebo hákem nahradí jeřáb. S míchací lopatou si sám namíchá potřebnou dávku betonu a dopraví přesně na požadované místo pomocí flexibilní hadice.
Pracovní plošiny
Jednou z hlavních pracovních náplní jsou montážní práce s pracovní plošinou. Pracovní plošina je velice efektivní zařízení, i když bohužel obecně na našich stavbách málo používaná. Je běžnou praxí stavět lešení, což zaměstná spoustu lidí a zabere mnoho času. A to i při různých opravách a rekonstrukcích, kde stačí najet se správně zvolenou plošinou. Uplatní se při montážích opláštění, podhledů, nosných konstrukcí, klempířských prvků, střech, komínů a dalších pracích, kde je nutné pracovat ve výšce.
Mluvíme-li o plošinách, nemáme na mysli jen známé pracovní koše na automobilovém podvozku. Pro stavební práce se nejvíce využívají ramenové terénní plošiny a nůžkové plošiny s velkou pracovní plochou, kde může pracovat více pracovníků.
Jedním z důvodů, proč jsou plošiny u nás zatím nedoceněny, je skutečnost, že se jedná o poměrně nákladné a hlavně jednoúčelové zařízení. Z tohoto důvodu většina firem, které tyto pomocníky používají, si raději plošinu pronajímá na konkrétní akce, než by investovaly do vlastního zařízení.
Řešením je výše zmiňovaný manipulátor. Jeho mnohostranné využití je nesporné a pořizovací cena je leckdy podobná ceně jednoúčelové plošiny. A přitom manipulátorová plošina o délce 4 m a nosností 1 000 kg pro 3 pracovníky plně nahradí i oblíbené nůžkové nebo terénní ramenové plošiny. Práce lze vykonávat bez nutnosti obsluhy v kabině stroje pomocí dálkového radiového ovládání. Uplatnění najde i při provádění speciálních prací, jako jsou rekonstrukce a kontroly mostních konstrukcí. Jako jeden z mála strojů se dokáže dostat za pomoci plošiny s negativním ramenem ze shora pod most.
Přehled modelových řad
Nejmenším, ale šikovným pomocníkem je Apollo 25.6. s nosností 2,5 t a výškovým dosahem 5,78 m. Se svými rozměry plně nahradí oblíbené smykové nakladače až na to, že zvedne více a dosáhne výše. Není pro něho problém naložit i vysoký sklápěč.
O něco větší Dedalus se vyrábí ve třech typech. Nosnost má do 3 t a jeho výška dosahuje 7 m.
Dalším pomocníkem jsou typy Zeus. Lze si vybrat z pěti typů s výškovým dosahem od 7 do 11 m.
Největší skupinu tvoří Runner. Řadu tvoří devět typů s dosahem od 7 do 13 m. Od Zeuse se liší hlavně robustnější konstrukcí a větší stabilitou.
Nejoblíbenějšími stavebními manipulátory je 6 typů řady Icarus s nosností od 3,5 do 4 t a dosahem od 13 do 17 m.
Těžkou jízdu zastupuje řada Samson. Bezkonkurenčně nejsilnější Samson 70.10 si poradí se 7 t nákladu a dosáhne téměř do 10 m. Najde uplatnění i v provozech, kde je potřeba zvedat těžká břemena nebo nakládat velké objemy sypkých materiálů. Nakládka vysokých návěsů nebo nahrnování do zásobníků je pro Samsona 70.10 hračkou.
Otočné manipulátory
Jako jeden z mála výrobců manipulátorů se firma Dieci může pyšnit bezkonkurenční nabídkou strojů s otočnou věží. Na rozdíl od manipulátorů s fixním ramenem mají daleko širší možnosti uplatnění a práce s nimi je efektivnější. Dle zkušeností těch, kteří s nimi pracují: „kdo jednou zkusí, jinak už nechce.”
Otočné manipulátory zastupuje řada Pegasus: 10 typů s nosností od 3,5 do 7 t a výškovým dosahem od 13 do 25 m. Za zmínku stojí tři novinky: skutečná síla pro opravdovou práci – Pegasus 70.11. s nosností 7 t a výškou 11 m, Pegasus 60.16 s nosností 6 t, dosahem 16 m a Pegasus 50.21. s nosností 5 tun a dosahem 21 m. V otočných manipulátorech nemají tyto stroje soupeře.
Několik těchto strojů pracuje zcela bez problémů již několik let také v České republice k úplné spokojenosti majitelů. Na svých stavbách se bez nich dnes už neobejdou a nezůstávají u jednoho. Někteří mají těchto krásných žlutých pomocníků již několik.
Výhradním zástupcem firmy Dieci pro Českou republiku je firma MANATECH CZ s.r.o., kde rádi zodpoví veškeré dotazy a poskytnou další informace. Stačí zavolat na tel. 565 534 076 nebo napsat na manatech@manatech.cz, kliknout na www.manatech.cz nebo jednoduše přijet na provozovnu do Jiřic u Humpolce u dálnice D1.