Pan Karel Pošvář měl z minulosti zkušenosti s vibrační třídičkou, avšak na doporučení svého známého zvolil k likvidaci skládky bubnovou třídičku pro preciznější třídění odpadu. Majitel pozemku se tedy rozhodl kontaktovat společnost EUROGREEN CZ zastupující značku Zemmler v ČR a SR. Stroje této značky nabízí k pronájmu.
Pozemek si následně přijel prohlédnout zaměstnanec společnosti EUROGREEN CZ a společně s majitelem vybrali nejvhodnější model třídiče pro tento typ práce. Jelikož bylo potřeba přetřídit 1700 až 2000 tun zeminy s nejrůznějším odpadem v co nejkratším čase, byl zvolen výkonný model třídiče Zemmler MS 5200. Třídič byl zapůjčen i s dopravou. Stroj vážící 13,5 tuny má, co se týká přepravy, podobu brzděného dvounápravového přívěsu a zapřáhnout ho lze za odpovídající středně těžký nákladní automobil.
Přetřídění zeminy začalo v pátek odpoledne a skončilo v pondělí dopoledne. Nutno podotknout, že třídič nepracoval celou dobu, odpracoval 18 motohodin. Za hodinu provozu tak stihl přetřídit 100 tun zeminy. O zajištění chodu třídiče se postaral zaměstnanec společnosti EUROGREEN CZ. Plynulý přísun materiálu do třídiče zprostředkovávala dvě rypadla – jelikož hromada zeminy byla opravdu velká, jedno rypadlo materiál přibližovalo k druhému rypadlu, které následně materiál umisťovalo do násypky třídiče o objemu 5,5 m³. S třídičem se tak po celou dobu nemuselo po pozemku manipulovat.
Zemina se třídila na tři frakce. Primární frakce (2,2 cm) převládala, sekundární (7,14 cm) bylo méně a konečně jako nadfrakce vypadl odpad, jako jsou kameny a plasty. Čistou zeminu, jíž bylo nejvíce, odvážela o pár stovek metrů dál na druhý pozemek dvě nákladní vozidla. Zemina v budoucnu poslouží majiteli jako zásyp na zahradu a bude rovněž nabídnuta zájemcům k prodeji. Sekundární frakce složená z menších kamenů a plastů bude ještě jednou roztříděna. O její odvoz od třídiče se postaral teleskopický manipulátor a nákladní vůz. Kameny majitel použije do základů plánované stavby a poslouží rovněž jako podkladní vrstva pod plánované chodníky. Největší kameny z poslední frakce rovněž poputují do základů připravované stavby. Velké kusy plastů pracovníci během přetřídění umísťovali do připravených big bagů – ty budou postupně odvezeny na skládku k odborné likvidaci.
Separace jednotlivých frakcí probíhala na dvojitém bubnu umožňujícím v jednom pracovním cyklu třídit až na tři frakce. Požadované velikosti frakcí je docíleno pomocí drátěných sít osaditelných dle potřeby na vnějším i vnitřním bubnu. Samotná výměna síta je velice rychlá a zabere zhruba hodinu. Pokud se budou měnit síta na obou bubnech, bude to o něco déle. Vnitřní buben chrání vnější síto před poškozením velkými kusy materiálu. Toto technické řešení třídění výrazně napomohlo při přetřídění zeminy. Díky pohybu materiálu po vnitřním roštu docházelo k perfektní separaci jednotlivých frakcí. Stroj byl osazen vlastním dieselovým motorem.
Kromě verze Zemmler MS 5200 je k dispozici celá řada dalších modelů s výkony od 20 m³/h do 180 m³/h. „Třídič Zemmler MS 5200 splnil mé očekávání. Se službou společnosti EUROGREEN CZ, s jejich zaměstnanci a s výsledkem práce jsem spokojen. Jsem rád, že se uplatnil největší model, díky kterému byla zemina přetříděna v co nejkratším čase,” uvedl Karel Pošvář.