Michal začínal a dodnes pracuje na malé „dvoutuně“ ze starší béčkové řady výrobce Sunward. Jak dnes rád vzpomíná, všichni se mu tehdy smáli a obzvlášť ti, kteří motohodiny kroutili na strojích mnohem zvučnějších jmen. Čas dal ale Michalovi za pravdu, jeho starý Sunward s více než 4 000 motohodinami pořád maká a to bez nějakého zásadního servisu, zatímco jeho souputníci museli své stroje často vyměnit nebo repasovat. Vzhledem ke zkušenostem s dvoutunkou není divu, že jeho první kroky vedou právě k modelu SWE 20F. Ten už dostal od výrobce novou zvětšenou kabinu a v rámci našeho testu se podrobí zkoušce s podkopovou lžicí a hydraulickým kladivem (veškeré příslušenství a stroje v našem testu pochází z půjčovny NorWit v Pískové Lhotě). Rýpadlo je v této kategorii nejprodávanějším modelem a podobně jako u větších strojů si výrobce posvítil i na to, aby jeho výbava a zpracování odpovídaly nárokům evropského zákazníka. Nutno podotknout, že na některých trzích už se to projevilo – například na Slovensku patří Sunward v kategorii mini a midi do TOP 3 nejprodávanějších značek.
Sunward SWE 20F: silák s malými rozměry
Zpátky ale k SWE 20F. Ještě před tím, než necháme mluvit Michala, pojďme si stroj krátce představit. Rýpadlo s provozní hmotností 1 940 kg pohání výkonný motor Yanmar 3 TNV 80 F. Tato jednotka je sama o sobě etalonem spolehlivosti, vyznačuje se nízkou spotřebou a vibracemi. Pokud platí, že srdcem stroje je hydraulika, Sunward neponechal nic náhodě a hydraulické čerpadlo pro nářadí a pojezdový motor otoče nechal vyrobit u špičkového japonského výrobce NACHI. Tyto komponenty jsou zárukou dlouhé životnosti a přispívají svou měrou k nízkým provozním nákladům. V tomto směru nabídne malý Sunward příjemný benefit: poměr cena-výkon je v jeho případě velmi dobrý. Malé rýpadlo překvapuje svými pracovními výkony. SWE 20F dosahuje rypné síly přes 22,7 kN na lopatě a téměř 10 kN na násadě a v lžici uzvedne něco málo přes 600 kg. Co se týče dosahu ramene při výkopových pracích, ten činí překvapivých 4 040 mm. Protože se předpokládá, že tento stroj si koupí hlavně drobní živnostníci, domkaři nebo chcete-li „meloucháři“, je malý bagřík vybavený tak, aby zvládl i jinou práci než klasické výkopy a byl snadno ovladatelný i pro začínajícího stavitele. Nechybí tu bezpečnostní ventily na válci (pro zvedání břemen), funkce automatického podřazování (pro zvýšení trakce na nerovnostech) nebo ochranné kryty na válcích výložníků, které zabrání nechtěnému poškození. Výhodou budou kompaktní rozměry – s šířkou pouhých 990 mm lze minibagr snadno přepravit na vleku za osobním automobilem.
Michal Vlašic malý stroj rozhodně nešetřil a skoro by se zdálo, že z něj ani nechtěl vystoupit. „Tenhle bagřík mám rád, protože mi u nás na Moravě rozjel podnikání. Je vidět, že oproti mému staršímu modelu výrobce zapracoval na kabině. Uvnitř je dost místa, hlavně za sedačkou a u nohou. Pořád mi tam ale chybí třeba držák na telefon nebo na láhev s pitím,“ začíná své hodnocení Michal. „Nové je otevírání předního okna, je to jednoduché a fajn. Stroj je dobře připravený z výroby, má to vývod na hydraulický rychloupínač, na svahovku, proporcionální ovládání na joysticku, takže všechno, co by začínající stavař mohl potřebovat. Myslím, že tahle dvacítka musí jít na dračku,“ říká Michal a už se hrne na větší typ, SWE 25F. Na něm si kromě lžice vyzkouší také vrták (300 mm) a drapák.
Minirýpadlo, na které si rychle zvyknete
Zatímco necháváme Michala, aby se ve svém dalším stroji náležitě vyřádil, uvádí k SWE 25F Jan Martínek, zkušený prodejce společnosti NorWit: „Dvou a půl tuna je takový typický baráčnický bagr. Vykopete si s ním základy, vyvrtáte díry a dokážete si s ním dokonce z auta sundat půltunovu hutnicí desku. Na nějaké pomocné stavební práce, na kopání a urovnávání ideální je to pomocník.“ Pětadvacítka s provozní hmotností 2 640 kg využívá stejný motor jako menší dvoutuna s posíleným výkonem 14,6 kW, podobné je to i s hydraulickým ústrojím (NACHI) s tím rozdílem, že motor pro pojezd a otoč byly tentokrát svěřeny do péče japonského výrobce Kayaba (z důvodu úspory místa). SWE 25 F a SWE 25UF (verze s nulovým přesahem) mají výjimečné rypné síly přes 22,7 kN na lopatě a téměř 10 kN na násadě, dosahy jsou 4 845 mm (SWE 25F) a 4 775 mm (verze UF s kompaktní zádí). Aby bylo rýpadlo co nejuniverzálnější, nechybí v základu hydraulický rychloupínač, dva hydraulické okruhy (kladivo, lžice) a zpětný okruh do nádrže. Na bagr se dá nainstalovat i oblíbený tiltrotátor (joysticky lze pro tyto účely nakonfigurovat). SWE 25F snadno přepravíte mezi stavbami – má automatický zámek otoče a čtyři masivní vázací body na nástavbě, takže na malém přívěsu jej odvezete klidně i se sadou lžic a s kladivem.
„Tuto pětadvacítku jsem si kdysi chtěl koupit, protože se mi líbil její design. Je to šikovný a obratný stroj. Zkoušel jsem s ním třídit porfix, ale protože jsou ty kleště hlavně na šestitunový stroj, tak to se mnou uvnitř trochu mávalo. Práce s kladivem a vrtákem je jinak fajn, oceňuji funkci automatického podřazování, protože na to nemusíte myslet a soustředíte se pouze na práci s příslušenstvím. Jsem zvyklý si při přípravě plochy pomoci radličkou, která je u Sunwardu dobře tvarovaná a snadno si na ni zvyknete,“ přidává hodnocení druhého minibagru Michal. Zajímavé je, že podle jeho slov není kabina 25ky tak prostorná jako u menšího modelu 20F, ale výrobce Sunward snad brzy překvapí nějakou inovací i u tohoto typu. Na jednu menší výhodu nás upozorňuje Jan Martínek z NorWitu, a tou jsou jednoduchá skla v kabině. „Vyměnit sklo při jeho případném poškození je rychlé a levné v porovnání s tím, když máte na bagru tvarovaná nebo vypouklá skla. Máme navíc skvělé dodavatele, takže cenovka je příjemná. Co jsme také schopni na přání u nového stroje dodělat, jsou zatmavené folie na skla, které pomůžou v létě snížit teplotu uvnitř.“
Sunward SWE 60UF: vstupenka k velkým bagrům
Pomalu se dostáváme také k větším bagrům, které nám NorWit pro článek obstaral. Sunward SWE 60UF má provozní hmotnost 5,6 tun, výkon 36 kW a v našem případě také hydraulicky naklápěcí hlavu českého výrobce TRIGA-MF. Bagr vyzkoušíme se svahovací a podkopovou lžicí a hydraulickým kladivem. U této šestituny najdeme už řadu konstrukčních řešení, které se používají ve vyšších hmotnostních třídách bagrů. Kabina vypadá dospěleji, navíc je velmi dobře utěsněna proti hluku a prachu a nabídne i rozměrné střešní okno, zajišťující uvnitř dostatek světla. Bagr má standardně sedmipalcový barevný dotykový displej s možností zobrazování provozních dat včetně jejich historie. V základu najdeme i takové prvky jako jsou bezpečnostní ventily, pojistka akumulátoru, pracovní LED světlomety, automatický volnoběh, radlici s plovoucí funkcí a joystick s elektrohydraulickým proporcionálním ovládáním. Mile nás překvapilo, jak chytře jsou tu rozmístěné servisní prvky jako filtry, odlučovač vody, expanzní nádržka a podobně. Je vidět, že se výrobce inspiroval u prémiových a dražších modelů na trhu. Prodejci NorWit nás při testování upozornili, že tento model sbírá kladné body také díky své poměrně velké výsypné výšce. Poprosili jsme tedy strojníka a přímo na místě si ověřili hodnoty u tohoto bagru. Maximální výsypná výška činí bezmála 4 metry, výškový dosah je 5,6 metrů a hloubka výkopu 3,7 metru.
„Zkoušel jsem si strhnout drny, udělat si malou skrývku a otestovat stabilitu při práci v náklonu. Rychlost pojezdu, rypná síla i stabilita jsou v pohodě, stejně tak veškeré dosahy. Není problém si s tímto strojem naložit osmikolku,“ hodnotí z kabiny Michal Vlašic. Líbí se mu také dvojice joysticků s proporcionálním ovládáním. I s poměrně slušným nájezdem ve flotile půjčovny netrpí bagr vůlemi, a to ani při vyrýpávání velkých drnů a kamenů. „Tato třída je taková vstupenka k velkým bagrům. Dá se s ním obstojně manipulovat i dělat klasické zemní práce,“ říká Jan Martínek.
Slušně vybavený, slušně silný
Největší z námi testovaných rýpadel Sunward SWE 90UF s provozní hmotností 8,9 tun jsme si vyzkoušeli v kombinaci s drticí a třídicí lžicí MB Crusher. Co se týče samotného příslušenství, tomu se budeme věnovat na jiném místě, teď zpátky k bagru. Srdcem je motor Motor Yanmar 4TNV98C s nejnovější emisní normou STAGE V (EU) a výkonem 46,2 kW, Ten je posílán do hlavního hydraulického čerpadla BOSCH REXROTH; od stejného výrobce pocházejí také hydraulické rozvaděče, ventily a dokonce joysticky. SWE 90F má velmi přesné ovládání díky systému LUDV (regulace průtoku nezávislá na zátěži). Díky čerpadlu s proměnlivým řízeným průtokem lze lépe využít potenciál rýpadla a ovládání je přesnější a rychlejší. Dosahy a nosnosti jsou v této třídě lehce nadprůměrné: výrobcem udávaná nosnost je 4 750 kg a pracovní dosah 7 445 mm. Slibně vypadají rypné síly (na rameni je to 38 kN a na lopatě 64 kN). V základu je stroj vybaven dvěma přídavnými hydraulickými okruhy pro nářadí (proporcionálně ovládané), okruhem pro rychloupínač a nechybí ani zpětné vedení do nádrže (s pojistkou proti přetížení). Na monitoru lze nastavit tři volitelné pracovní režimy (Heavy pro výkopové práce, kdy je potřeba maximum hydraulického výkonu; Standard se sníženými otáčkami a Flexible, kdy je možné nastavit otáčky dle právě používaného nářadí). Nastavení průtoků usnadňuje 5,7“ barevný LCD displej s centralizovaným zobrazením funkcí a jednoduchým rozhraním pro snadnou obsluhu. Strojník na něm vidí informace o stavu stroje a úkonech, provozních režimech a diagnostických údajích nebo upozornění na běžnou údržbu.
Michal Vlašic bagr Sunward SWE 90UF nijak nešetřil. S drticí a třídicí lžicí zpracovával stavební suť včetně velkých betonových bloků a kusů cihel a s velkou svahovací lopatou porovnával hromady mokré hlíny. „Má to opravdu velkou sílu, a to i s nataženým ramenem. Tenhle bagr vám toho dovolí docela dost. Výsypná výška, dosahy, s tím vším myslím budete spokojeni. Zkoušel jsem manipulaci s těžšími drticími a třídicími lžicemi a i trakce stroje a odezva hydrauliky mě příjemně překvapily. Je to poctivý stroj, který se podle mého soudu neztratí ani na větších stavebních projektech jako je stavba hal nebo průmyslových objektů,“ uzavírá své hodnocení Michal Vlašic.
Benefitem též služby NorWitu
Rýpadla Sunward mají rozhodně něco do sebe. V poměru cena-výkon budou zajímavou alternativou k zavedeným značkám. V jejich prospěch hovoří i fakt, že je u nás prodává společnost NorWit, která má skvěle zvládnuté poprodejní a servisní služby. Každé rýpadlo, které je do Čech prodáno, prochází ještě několikastupňovou kontrolou v servisu NorWitu, kde odladí a otestují veškeré komponenty. Prodejci společnosti umí najít řešení i co se týče nadstandardního příslušenství či výbavy. Kdo by měl zájem si stroje Sunward vyzkoušet, může se obrátit na některého z regionálních obchodních zástupců NorWitu. Do konce roku je k nákupu rýpadel možné využít výhodné financování na splátky s úrokem od 0 %. Více informací na www.norwit.cz.