S drticími a třidicími lžicemi MB Crusher se na tuzemských stavbách potkáváme stále častěji. Výrobce, který se na tento typ příslušenství specializuje, je na tuzemském trhu úspěšný i díky tomu, jak rychle se kladné reference ústně předávají mezi jejich uživateli. Michal Vlašic tento typ příslušenství zná, i když se značkou MB Crusher měl co do činění vůbec poprvé. Vzhledem k tomu, že pro účely testování jsme měli vyhrazený celý den, mohl si oba typy příslušenství pořádně vyzkoušet.
Malá, ale rozhodně šikovná
Drticí lžíce MB-C50 S4 je synonymem všestrannosti. Je malá, kompaktní a tudíž praktická, dobře se ovládá a nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Servis a údržba je hračkou i pro začínajícího stavaře. Všestrannost tohoto „nářadí“ je podpořena také super jednoduchým výměnným systémem drticích břitů. To nám ukázali pracovníci půjčovny, která nám pro test obě lžice MB Crusher poskytla. Ve dvou lidech, pomocí obyčejných klíčů, bylo nastavení jiné frakce otázkou maximálně pěti minut. Model MB-C50 S4 s hmotností pod jednu tunu patří k nejmenším vyráběným lžicím tohoto druhu. Je určen pro rýpadla s provozní hmotností nad 5 tun a rýpadlo-nakladače od 5 tun. Pokud se podíváme na velmi dobře zpracované materiály výrobce, je tato lžice obzvlášť vhodná na drcení menšího rozsahu na menších stavbách, stavbách silnic a komunikací, ale také při nejrůznějších terénních úpravách. „Se lžicí se všude vejdete a moc neváží, takže je oblíbená třeba i při nějakých drobných úpravách kolem domu nebo při údržbě zeleně,“ komentuje její výhody zaměstnanec lokální půjčovny, která tuto lžici ke svým bagrům také nabízí. Jak nám potvrzuje, i mezi zákazníky půjčovny stoupá zájem o její „služby“. Jak už bývá u MB Crusher zvykem, i tato menší lžice nás překvapí svým výkonem: papírově udávanou kapacitu produkce 10 m3/h nebude problém v praxi dosáhnout.
Je to fajné, říká chlapík ze Slezska
„Nejdřív si drticí lžici vyzkouším na nějakém měkčím materiálu. Mám tu škvárovky a cihly, tak to pojďme zkusit,“ hlásí nám z kabiny stroje Michal Vlašic. Je přesně tím typem strojníka, který svou prací žije. Pravděpodobně i tím, že si cestu k bagrování našel sám, nepodědil byznys po tátovi firmu a ani neměl zprvu k tomuto oboru žádný vztah. „Jsem zvukař, stál jsem za mixážními pulty na koncertech a festivalech. Když jsem pak jednou sháněl člověka na vybagrování základů, překvapilo mě, jak těžké je někoho solidního najít. Tak jsem si dovezl malý bagr z Polska a začal jsem to dělat na vlastní pěst,“ říká Michal o svých začátcích v bagrech. Jeho vrozená skromnost asi není na místě, protože jak už jsme kdysi psali v jednom našem článku, Michal kdysi dělal zvukaře i takovým kapelám jako je Metallica. Ovšem elán, s jakým ovládá devítitunový bagr s kompaktní MB drtičkou, mu závidíme. Ještě zbývá stroj pořádně stabilizovat pomocí malé radličky a jde se na to. Za chvíli už je malá hromada suti podrcena na požadovanou frakci.
„Jde to dobře, i když samozřejmě čím měkčí je materiál, tím to jde pomaleji. Člověk si taky musí dávat pozor, aby mu ty sutiny prošly ústím lžice,“ dodává strojník. Po chvíli si přitáhne rameno s lžicí ke stroji a popojíždí stranou, aby mu kolegové přenastavili frakci. Je čas vyzkoušet si schopnosti příslušenství také na tvrdším materiálu. „Máme tu kusy cihel a betonu, který jsem si před tím trochu nachystal kladivem na potřebnou velikost. Zvyknete si rychle a když tam dáte správnou velikost, za chvíli máte pod sebou čisto,“ vypráví Michal skrze otevřené dvířka bagru. Aby materiál lépe propadával drticím mechanismem, pomůže si občas rychlým pohybem ramene. Tempo drcení betonu nabírá na obrátkách. „Toto je ideální příslušenství, když děláte nějakou starou bouračku nebo staré dlažby. Místo abyste třeba staré obkladačky museli vézt na skládku, proženete ji drtičkou a máte skvělý materiál, který můžete hned dál využít. To samé když máte nějaké betonové bloky. Podrtíte je na jemnější materiál a použijete jako spodní podkladovou vrstvu,“ vypočítává možné výhody z praxe Michal. Kdo si umí tyto věci spočítat, tak ví, že ušetří několikanásobně: za materiál (znovu se použije ten nadrcený, recyklovaný), za odvoz, skládkování i náklady za případnou další techniku. Samotná konstrukce drticí lžice MB Crusher je velmi jednoduchá a odolná. K výrobě se používá vysokopevnostní ocel a na nejvíce namáhaných místech jsou zesílené pláty. Strojník oceňuje praktické rozměry (lžice se vejde do výkopu) a také bezpečnostní automatickou pojistku, zabraňující poškození drticího mechanismu v případě uvíznutí nadměrného kusu materiálu.
Možnosti třídicí lžice MB
Třídicí hřídelová lžice MB-HDS212 je vyrobena tak, aby byla schopna zpracovat širokou škálu různých materiálů. Má hmotnost 480 kg a hodí se pro midi-rypadla od 5 do 10 tun, rýpadlo-nakladače od 8 do 9 tun a nakladače od 4 do 5 tun. Pro snadnější nabírání materiálu upravil výrobce geometrii spodní náběrové hrany, aby materiál lépe klouzal k rotorům a třídění tak bylo efektivnější. Upínání je umístěno ve středu lžice a je posazeno níže než zbytek konstrukce, což přispívá k menšímu opotřebení těla, lepší manévrovatelnosti a kontrole při třídění. Pozornost je věnována rovněž ochraně citlivých komponentů (například převody jsou navrženy tak, aby k nim nepronikl písek nebo zemina) a lžice je vybavena dále masivními bočními kryty. Podobně jako drticí lžice je i v tomto případě možné rotory snadno vyměnit přímo na stavbě a přizpůsobit tak příslušenství právě prováděné práci.
S třídicí lžicí MB Crusher zkoušel Michal vytřídit zeminu a zbytky suti, které se na pozemku nacházely. Ačkoliv byla zem promáčená po intenzivním několikadenním dešti (naše testování se odehrálo zhruba dva dny po povodních v Čechách), lžice neměla s navlhlým materiálem problém. „Krásně to vytřídilo suť a ornici a ani nevadilo, že je to všechno trochu podmáčené. Lžice si dobře rozumí s hydraulikou stroje a práce je rychlá a plynulá. Doporučuji na každou stavbu, kde je potřeba separovat sypké hmoty,“ říká na závěr Michal Vlašic. Pro více informací neváhejte kontaktovat tuzemské zastoupení společnosti MB Crusher. Kontakty, stejně jako veškeré technické specifikace, najdete v češtině na webu www.mbcrusher.com/cs/.