MONTABERT - Evropský výrobce kvalitního příslušenství pro demolice
Dnes je 24.11. – svátek slaví Emílie

Magnezit z dolů, kde neznají den. Místo, kam se vám nedovolá ani manželka

Zveřejněno: 11. 9. 2019

Magnezitový důl ve slovenské Jelšavě má novou posilu: důlní kolový nakladač nové generace, vůbec první stroj tohoto typu v Evropě. Cat R1700K se svižně proplétá úzkými chodbami, odváží materiál, pohrává si s mnohatunovými balvany a to vše hluboko pod zemí, v úplné tmě. Nakladač plní všechny přísné normy na bezpečnost práce i emise, překvapí též nízkou hlučností, díky které netřeba ani v bezprostřední blízkosti stroje zvyšovat hlas. A to jsme byli velmi blízko!

Nakladač Cat R1700K odklízí těžkou kamennou suť po odstřelech

Představte si práci, kde vás nezastihne Facebook. Nic vás neruší. Není tu světlo, není tu hluk. Nezpívají ptáci. Nedovolá se vám manželka. Jste tu jen vy a váš stroj. Pavel Nagy je strojníkem magnezitových dolů ve slovenské Jelšavě už jedenáct let. „Je to tak, jak to je, a přesně tak mi to vyhovuje," říká, když vystoupí ze svého důlního nakladače Cat R1700K, s nímž odklízí těžkou kamennou suť po odstřelech. Je to první stroj tohoto typu v celé Evropě. Než směl nastoupit do služby, musel získat povolení od Hlavního báňského úřadu v Banské Štiavnici.

Na rozdíl od strojů pracujících na povrchu má nainstalovaný samohasicí systém a disponuje nouzovým vypínáním motoru zvenku. Na obří lžíci dokáže naložit i balvany o váze patnáct tun a převážet je temným labyrintem, jako kdyby šlo o figurky stavebnice.

Magnezit v Jelšavě těží tak zvanou volnou komorou, kdy v ložisku vyrubají zhruba třicetimetrové dutiny, jejichž strop podpírají ponechané pilíře.
Magnezit v Jelšavě těží tak zvanou volnou komorou, kdy v ložisku vyrubají zhruba třicetimetrové dutiny, jejichž strop podpírají ponechané pilíře.

Strojník Pavel má nakladač v ruce

Mocnou klenbu dolu míjí o pár centimetrů, přesto nikde nazavadí. Léta praxe v temných katakombách mu vtiskly dokonalou schopnost orientovat se ve stísněných prostorech. V podzemí tráví celou svou pracovní směnu. Osm hodin denně poslouchá tiché ševelení dieselového agregátu. Člověk by si myslel, že v uzavřeném podzemí s ozvěnou bude motor hřmít a kouřit, jenže vedle nahozeného nakladače by se daly rozdávat místa pacientům s astmatem. Moderní filtry čistí zplodiny motoru tak, že i v bezprostřední blízkosti stroje můžete vychutnávat blahodárné účinky vlhkého vzduchu podzemí.

Důlní nakladač Cat R1700K

  • hmotnost: 45 tun
  • výška: 2590 mm, šířka: 3350 mm, délka: téměř 12 m
  • objem lopaty: 6,6 m³
  • nosnost: cca 15 tun
  • výkon motoru: 345 koní

K lepšímu přehledu v podzemních prostorách slouží zadní kamera přenášející obraz na LCD monitor. Na něm se ukazují i záznamy z diagnostiky.

Systém kontroly trakce umožňuje přenos síly nezávisle ke každému kolu. Výsledkem je minimální prokluz kol, optimální přenos hybné síly a lepší schopnost pohybu ve stísněném prostoru dolu.

Nacházíme se ve Slovenském rudohoří

300 km východně od Bratislavy, 100 km západně od Košic a asi dvě stě metrů pod povrchem ve spletitém bludišti chodeb, jimiž projede jen speciální důlní technika. Hornickou činností se Jelšava pyšnila už za středověku, kdy se v okolí usazovali především němečtí havíři. Těžba magnezitu je ale novinkou s teprve pětadevadesátiletou tradicí. Slovenské magnezitové závody ročně vytěží kolem 970 tisíc tun horniny s 93% výnosností. Magnezit těží tak zvanou volnou komorou, kdy v ložisku vyrubají zhruba třicetimetrové dutiny, jejichž strop podpírají ponechané pilíře.

Největší odběratelé suroviny jsou z Ukrajiny a Německa, ale magnezit odsud berou i v Africe nebo Austrálii. Minerál nachází uplatnění ve všech odvětvích, kde je třeba odolat extrémně vysokým teplotám – najdete ho ve vyzdívkách vysokých pecí nebo spalovnách. Hořčík se ale přidává i do krmiva v živočišné výrobě. Zásoby jelšavského naleziště prý stačí ještě nejméně na dalších sto let. Zdá se, že žlutý nakladač Caterpillar, Pavla Nagyho i všech 850 zaměstnanců zde čeká ještě dost práce.

Převzato z magazínu HEAVEN společnosti Zeppelin CZ.

 

Nové

Kvalita v zeleném se stoletou tradicí. To je demoliční příslušenství Montabert

Zveřejněno 12.11. V České republice funguje nové zastoupení pro silnou značku v oblasti příslušenství. Je jím Montabert, francouzský výrobce s dlouhou tradicí, který se v roce 1968 uvedl na evropském trhu s prvním plně hydraulickým bouracím kladivem. Kladiva jsou… celý příspěvek

Velký test rýpadel Sunward. Hodnotí stavitel, který na bagry přesedlal z mixážních pultů

Zveřejněno 6.11. Možná už jste o něm ve Stavební technice četli. Michal Vlašic z Havířova je typický český self-made man, který se před pár lety zhlédnul v bagrování, když si z Polska dovezl malý dvoutunový bagřík. Zalíbilo se mu to do té míry, že pověsil slibně… celý příspěvek

Technology Days 2024: Budoucnost stavebnictví je v technologiích a propojené stavbě

Zveřejněno 5.11. Na tuzemské poměry ojedinělá akce proběhla letos v červnu v rámci každoroční CAT Roadshow. Pod názvem Technology Days 2024 se na dvou místech – v Ledčicích a Hrušovanech – uskutečnil dvoudenní odborný seminář na téma digitalizace ve stavebnictví,… celý příspěvek