Představte si práci, kde vás nezastihne Facebook. Nic vás neruší. Není tu světlo, není tu hluk. Nezpívají ptáci. Nedovolá se vám manželka. Jste tu jen vy a váš stroj. Pavel Nagy je strojníkem magnezitových dolů ve slovenské Jelšavě už jedenáct let. „Je to tak, jak to je, a přesně tak mi to vyhovuje," říká, když vystoupí ze svého důlního nakladače Cat R1700K, s nímž odklízí těžkou kamennou suť po odstřelech. Je to první stroj tohoto typu v celé Evropě. Než směl nastoupit do služby, musel získat povolení od Hlavního báňského úřadu v Banské Štiavnici.
Na rozdíl od strojů pracujících na povrchu má nainstalovaný samohasicí systém a disponuje nouzovým vypínáním motoru zvenku. Na obří lžíci dokáže naložit i balvany o váze patnáct tun a převážet je temným labyrintem, jako kdyby šlo o figurky stavebnice.
Strojník Pavel má nakladač v ruce
Mocnou klenbu dolu míjí o pár centimetrů, přesto nikde nazavadí. Léta praxe v temných katakombách mu vtiskly dokonalou schopnost orientovat se ve stísněných prostorech. V podzemí tráví celou svou pracovní směnu. Osm hodin denně poslouchá tiché ševelení dieselového agregátu. Člověk by si myslel, že v uzavřeném podzemí s ozvěnou bude motor hřmít a kouřit, jenže vedle nahozeného nakladače by se daly rozdávat místa pacientům s astmatem. Moderní filtry čistí zplodiny motoru tak, že i v bezprostřední blízkosti stroje můžete vychutnávat blahodárné účinky vlhkého vzduchu podzemí.
Důlní nakladač Cat R1700K
- hmotnost: 45 tun
- výška: 2590 mm, šířka: 3350 mm, délka: téměř 12 m
- objem lopaty: 6,6 m³
- nosnost: cca 15 tun
- výkon motoru: 345 koní
K lepšímu přehledu v podzemních prostorách slouží zadní kamera přenášející obraz na LCD monitor. Na něm se ukazují i záznamy z diagnostiky.
Systém kontroly trakce umožňuje přenos síly nezávisle ke každému kolu. Výsledkem je minimální prokluz kol, optimální přenos hybné síly a lepší schopnost pohybu ve stísněném prostoru dolu.
Nacházíme se ve Slovenském rudohoří
300 km východně od Bratislavy, 100 km západně od Košic a asi dvě stě metrů pod povrchem ve spletitém bludišti chodeb, jimiž projede jen speciální důlní technika. Hornickou činností se Jelšava pyšnila už za středověku, kdy se v okolí usazovali především němečtí havíři. Těžba magnezitu je ale novinkou s teprve pětadevadesátiletou tradicí. Slovenské magnezitové závody ročně vytěží kolem 970 tisíc tun horniny s 93% výnosností. Magnezit těží tak zvanou volnou komorou, kdy v ložisku vyrubají zhruba třicetimetrové dutiny, jejichž strop podpírají ponechané pilíře.
Největší odběratelé suroviny jsou z Ukrajiny a Německa, ale magnezit odsud berou i v Africe nebo Austrálii. Minerál nachází uplatnění ve všech odvětvích, kde je třeba odolat extrémně vysokým teplotám – najdete ho ve vyzdívkách vysokých pecí nebo spalovnách. Hořčík se ale přidává i do krmiva v živočišné výrobě. Zásoby jelšavského naleziště prý stačí ještě nejméně na dalších sto let. Zdá se, že žlutý nakladač Caterpillar, Pavla Nagyho i všech 850 zaměstnanců zde čeká ještě dost práce.
•
Převzato z magazínu HEAVEN společnosti Zeppelin CZ.