Příspěvky na téma „historie“
Buldozery československé výroby zůstaly jen na papíře. Trh pro ně by byl moc malý
(26.6.2020) V Československu se vyráběly v průběhu času snad všechny nejčastější druhy stavebních strojů, bohužel jsou tu i dva směry, které v tuzemsku v minulosti nedostaly příliš šanci – traktorobagry a buldozery. Oba tyto druhy strojů spojuje společný příběh toho…
Válec TV 680H ilustruje výrobu silničních strojů v ČSSR v 60. letech minulého století
(22.4.2020) Silniční motorový válec TV 680 H (tandemový válec hmotnosti 6–8 t, nultý typ, hydraulický přenos výkonu) byl jedním z posledních typů statických válců, vyvinutých a vyráběných v bývalé ČSSR během druhé poloviny šedesátých let 20 století. Výrobcem stroje…
První Dháčka. Hlavním cílem projektu rypadel řady DH bylo zefektivnění výroby
(5.4.2020) Z důvodu skončení platnosti licence postupně vymizela na přelomu 70. a 80. let 20. století z rypadel vyráběných v Dubnici nad Váhom původní značka, ovšem zejména strojům DH 113 se pro jejich podobný vzhled s rypadly TY45 či TY45.2 nadále říkalo „Poclain“…
Z historie automobilky Walter: Americká vynalézavost, zakázková výroba a krásné unikáty pro vojáky a hasiče
(23.3.2020) Automobily a zařízení pro odklízení sněhu se staly po celý další čas trvání firmy Walter jejím stěžejním produktem. Vozy byly opět stavěny jako jednotlivé zakázkové kusy, každý přesně dle individuálního přání zákazníka. Walter vyráběl ale i hasičské…
Příběh jména Caterpillar: Jen se podívej, jak se při pohybu vlní
(15.3.2020) Nejvýznamnější inovací v oblasti strojírenství, kterou přinesl Benjamin Holt, jeden ze zakladatelů společnosti Caterpillar, byl vynález prvního komerčně úspěšného pásového traktoru, neboli buldozeru. Tento vynález se stal nejen jedním ze základních…
Jubilejní 750 000. traktorbagr JCB. Koncepce stroje s lopatou vepředu a podkopem vzadu táhne již sedm dekád
(12.3.2020) Začátkem března společnost JCB oslavila ojedinělý milník, kdy z její výrobní linky sjel rýpadlo-nakladač s pořadovým číslem 750 000. Jubilejní stroj byl vyroben v závodu v anglickém Rocesteru ve Staffordshiru, přesně tam, kde před téměř 70 lety spatřil…
Zrod legendárních amerických automobilů Walter. Výrobci cukrovinek učarovala motorová vozidla
(21.11.2019) Vše začalo v roce 1883, kdy do New Yorku připlul lodí přes oceán z Evropy švýcarský emigrant Ing. William Walter. Zpočátku stavěl auta pro své vlastní potěšení. Prakticky bez plánů a díky neustálým úpravám bylo každé další auto lepší než předchozí.
Cesta k Dháčkům. Přesun výroby Poclainů do Dubnice nad Váhom a jejich dobová konkurence
(26.9.2019) Kolové rýpadlo TY45, tedy licencovaný francouzský Poclain, se v Československu nejprve vyrábělo v letech 1972–1980 ve slovenském závodu v Martině. Nyní se zaměříme nejen na další osud těchto populárních strojů, tentokráte v souvislosti s produkcí v…
„Pouštní obr“ Berliet T100, svého času největší nákladní automobil světa
(23.9.2019) Berliet T100, známý též pod názvem Pouštní obr, byl ve čtyřech exemlářích vyroben v letech 1957-1959. Díky nadaci Berliet, věnující se správě sbírky historických vozidel této značky, máme i nyní možnost jeden z vozů vidět na vlastní oči, respektive…
Historie německých pásových traktorů. Bezrámová konstrukce, Krakonoš a modely pro Wehrmacht
(2.9.2019) Zatímco výrobci v Americe a Rusku setrvali až do dnešních časů ve stavbě pásových traktorů na klasickém provedení s nosným rámem, evropští producenti přešli již po velmi krátké době k progresivnějším bezrámovým konstrukcím se samonosným trupem.…
Počátek licenční výroby pásových traktorů Hanomag WD Z 28 a 50 v Československu a v SSSR
(13.8.2019) Roku 1919 přišli Wendeler a Dohrn s myšlenkou postavit vlastní housenkový traktor na bázi proslaveného amerického typu Caterpillar. Po dvou letech se začaly vyráběr sériové modely Hanomag WD Z 25, WD Z 28 a WD Z 50. Licenci od Hanomagu v roce 1925…
Našli jsme unikát. Elektrický dozer T 170E donedávna sloužil v náchodské teplárně
(19.4.2019) Na českém trhu byly vyrobeny všehovšudy tři kusy. Na zakázku. Řeč je o elektrobuldozerech řady T (tzv. Stalinec) – konkrétně typech T100, T130 a T170, speciálně upravených na elektrický pohon. Úpravy prováděl v osmdesátých a v první polovině devadesátých…
Od Poclainu k Dháčkům. Výroba prvních rypadel v Martině
(12.3.2019) Ve spolupráci se externím redaktorem Tomášem Straňákem a jeho týmem jsme pro vás připravili exkluzivní seriál na pokračování, ve kterém vám postupně představíme celou historii výroby populárních československých hydraulických rýpadel (tzv. „déháček“;…
Nové
Kvalita v zeleném se stoletou tradicí. To je demoliční příslušenství Montabert
Zveřejněno 12.11. V České republice funguje nové zastoupení pro silnou značku v oblasti příslušenství. Je jím Montabert, francouzský výrobce s dlouhou tradicí, který se v roce 1968 uvedl na evropském trhu s prvním plně hydraulickým bouracím kladivem. Kladiva jsou… celý příspěvek
Velký test rýpadel Sunward. Hodnotí stavitel, který na bagry přesedlal z mixážních pultů
Zveřejněno 6.11. Možná už jste o něm ve Stavební technice četli. Michal Vlašic z Havířova je typický český self-made man, který se před pár lety zhlédnul v bagrování, když si z Polska dovezl malý dvoutunový bagřík. Zalíbilo se mu to do té míry, že pověsil slibně… celý příspěvek
Technology Days 2024: Budoucnost stavebnictví je v technologiích a propojené stavbě
Zveřejněno 5.11. Na tuzemské poměry ojedinělá akce proběhla letos v červnu v rámci každoroční CAT Roadshow. Pod názvem Technology Days 2024 se na dvou místech – v Ledčicích a Hrušovanech – uskutečnil dvoudenní odborný seminář na téma digitalizace ve stavebnictví,… celý příspěvek